Lékárna.cz

Co se děje pod rouškou

Co se děje pod rouškou
Sdílet

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Kromě nesporných výhod používání roušky v souvislosti s COVID-19, může mít dýchání s rouškou i své nevýhody. O které jde nám prozradí naše lékárnice - Mgr. Pavla Horáková a PharmDr. Kamila Horníčková.

Proč používat roušky

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jde o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem nebo aerosolem. Šíření v aerosolu je nebezpečnější, jelikož se jedná o menší částice než kapénky. Navíc může aerosol viry přenášet na větší vzdálenost. Pokud jsme tedy v prostředí, kde se vyskytuje více osob najednou a víme, že s nimi budeme trávit čas delší než 15 minut, jsou roušky dobrou ochranou - zvlášť dětí, seniorů, osob se sníženou imunitou nebo chronicky nemocných. Veškerá aktuální doporučení a nařízení o používání roušek a dalších ochranných pomůcek sledujte na stránkách Ministerstva zdravotnictví.  I vy svou ohleduplností můžete přispět k tomu, že nakažených bude méně!

Dýchací soustava

Dýchání s rouškou přináší i jisté nevýhody a rizika. Které to jsou?

Vydýchané hleny, nečistoty a patogeny se zachycují v roušce. Patogeny mají díky teplému vlhkému prostředí ideální podmínky pro množení. Pokud se rouška dostatečně často nemění, dýcháme tyto patogeny a nečistoty zase zpět. Proto je velmi důležité zacházet s rouškou správně.

Pokud používáte jednorázové roušky, po použití je vyhoďte. Pokud používáte textilní bavlněné roušky, po použití je sterilizujte - přinášíme krátký návod, jak na to :-)

Jste sami? Nadechněte se!

Pokud se jdete projít do lesa, jedete na kole, jezdíte sami v autě či pracujete venku, kde nejsou v blízkosti další lidé, sundejte roušku a dýchejte čerstvý vzduch. Roušku bychom samozřejmě měli mít nasazenou všude tam, kde se potkáváme s dalšími lidmi - obchody, veřejná doprava, úřady, zdravotnická a sociální zařízení,...atd.

Alergie

V případě pylových alergií, může být rouška, která obsahuje nanovlákna či více vstev, výhodou. Při pobytu venku pomůže rouška zachytávat pylová zrna a tím se do organismu dostává méně alergenních částic. Zvláště alergici by se v době nošení roušek (Covid-19 nebo sezónní pylová alergie) měli pečlivě starat o zdraví nosní sliznice a dutiny ústní. Dobře jim poslouží např. spreje s mořskou vodou či vincentkou, které jsou přirozeně bohaté na minerální soli a stopové prvky a použít je můžete nejen v případě pocitu plného nosu nebo oteklé nosní sliznice, ale i nečistot, jenž se v nose mohou usazovat.

Astma

Astmatici a lidé s dýchacími problémy patří mezi hlavní rizikové skupiny.

Mnoho astmatiků se však přes roušku nemůže pořádně nadechnout, a proto raději zůstávájí doma. Ani to však není zcela bez rizika. Pokud chybí pohyb a čerstvý vzduch (nedostatečné větrání, pobyt v místnostech s vyšším množstvím kouře, prachu či alergenů) může dojít ke zhoršení astmatu. Než více vrstevné bavlněné roušky jsou pro astmatiky vhodnější jednorázové roušky z netkané textilie.

Péče o pleť

Každodenní nošení roušky může u lidí s citlivou pokožkou, rosaceou, atopickým ekzémem, seboroickou dermatitidou či akné vyvolat podráždění, svědění či zhoršení stavu pleti. Může docházet k lehkému zapaření pokožky, tření o roušku, ale i pomnožení patogenů, které oslabují přirozenou obranyschopnost pokožky.

Pro osvěžení a zklidnění pleti použijte termální vodu.  Nejdůležitější v péči o pokožku je její důkladné vyčištění. Poté naneste vhodný krém.

Nejvíce trpí pokožka se sklonem k akné a zvýšenou tvorbou mazu. Pod roušku nepoužívejte make-up a dekorativní kosmetiku, nechte pleť dýchat.

Roušku perte v nedráždivém pracím prostředku a pořádně vymáchejte.

Když nosíte respirátor delší dobu

"Pod rouškou, ale hlavně pod respirátorem u lidí, kteří tuto ochranu musí nosit několik hodin na obličeji, pleť a kůže obličeje mnohdy trpí nejen zarudnutím, ale hlavně otlaky a zhmožděním kůže. Na místě je ošetřit kůži po sundání respirátoru hojivými mastmi, které vyhovují danému typu pleti- vhodné jsou vitamínové masti s panthenolem, vitamínem E, měsíčkem, aloe vera či dalšími hojivými látkami."  (PharmDr. Kamila Horníčková)

Nošení roušek u dětí

Ani u dětí byste na roušky neměli zapomínat. Obzvlášť v nadcházejícím podzimním období chrání roušky děti před různými viry a zdroji přenosných nemocí. Ve větších kolektivech, při návštěvě lékaře nebo v přeplněném obchodním centru, je podle našeho názoru, nošení roušek u dospělých i dětí na místě. Nošení roušek dětmi může být někdy dost tvrdý oříšek. Není vhodné děti strašit, ale vést je k aktivní odpovědnosti za své vlastní zdraví. 

My dospělí jsme pro děti příkladem toho, jak pečujeme o své zdraví a jak se snažíme chránit sebe i své blízké. Doba se mění a dnešní tvář skrytá za rouškou není nic neobvyklého a stala se běžnou součástí každodenního života. Děti jsou navíc velmi přizpůsobivé. Po počátečních měsících se povědomí o používání ochranných pomůcek mění a i ti nejzarytější malí odpůrci roušek pochopí, že nejde o nic nepřekonatelného.

Alergický astmatik a rouška

Kolegyně Vendula je alergický astmatik a podělila se s námi o svoje zkušenosti s nošením roušky: 

"Jako alergický astmatik mám letos na jaře opravdu velké problémy. Roušku mám z plátna (100% bavlny), což je asi ten největší problém. Musím se chránit proti virům, protože svým způsobem, ač jsem mladý člověk, spadám do ohrožených skupin, ale zároveň v  plátěné roušce nemohu moc dýchat. Když mluvím do telefonu a mám roušku, mám problém po půl minutě dokončovat věty, protože nemůžu popadnout dech. Snažím se proto být doma a moc nevycházet. Nechci podcenit svoji ochranu a ochranu ostatních tím, že si budu šít roušky z tenčího materiálu. Dalším problémem je pleť - mám ji dost citlivou a pod rouškou hodně vysychá. Okolo pusy a na bradě se mi tvoří suché šupinky nebo pupínky. Jediný krém, který se mi zatím osvědčil je Skin Food od Weledy. Je  hutný a za normálních okolností ho používám jen v zimě, teď bez něj nedám ani ránu. Do pleti se mi vsaje a udrží ji v pohodě celý den bez pocitu mastnoty. Je to geniálně harmonický produkt!"

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

7. září 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Může mít překyselení organismu opravdu neblahý vliv na naše zdraví nebo jde o rozšířený mýtus podporovaný zastánci alkalických diet. Pomůžeme vám se v tomto tématu zorientovat.

více

Vysvětlíme vám, co je to pásový opar, proč se u nás objevuje a také poradíme, jak se tohoto onemocnění vyvarovat.

více

Ve vlasech, v obličeji i jinde na těle vás můžou překvapit zarudlé šupinky se žlutavou krustou. Seboroická dermatitida nebo taky seborea navzdory poměrně exotickému názvu postihuje podle odhadů asi 5…

více

Srdečně-cévní onemocnění, infarkt nebo mrtvice, mají na svědomí více než polovinu úmrtí v ČR. Jedním z rizikových faktorů je zvýšená hladina cholesterolu.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.