Lékárna.cz

Co se děje pod rouškou a respirátorem

Kromě nesporných výhod používání roušky či respirátoru v souvislosti s covid-19, může mít dýchání s rouškou nebo respirátorem i své nevýhody.

Co se děje pod rouškou a respirátorem
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Proč používat roušky a respirátory

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jde o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem nebo aerosolem. Šíření v aerosolu je nebezpečnější, jelikož se jedná o menší částice než kapénky. Navíc může aerosol viry přenášet na větší vzdálenost. Pokud jsme tedy v prostředí, kde se vyskytuje více osob najednou a víme, že s nimi budeme trávit čas delší než 15 minut, jsou roušky a respirátory dobrou ochranou - zvlášť seniorů, osob se sníženou imunitou nebo chronicky nemocných. Veškerá aktuální doporučení a nařízení o používání roušek a dalších ochranných pomůcek sledujte na stránkách Ministerstva zdravotnictví.  I vy svou ohleduplností můžete přispět k tomu, že nakažených bude méně!

Dýchací soustava

Dýchání s rouškou nebo respirátorem přináší i jisté nevýhody a rizika. Které to jsou?

Vydýchané hleny, nečistoty a patogeny se zachycují v roušce/respirátoru. Patogeny mají díky teplému vlhkému prostředí ideální podmínky pro množení. Pokud se rouška nebo respirátor dostatečně často nemění, dýcháme tyto patogeny a nečistoty zase zpět. Proto je velmi důležité zacházet s rouškou a respirátorem správně.

Pokud používáte jednorázové roušky či respirátory, po použití je vyhoďte.

Jste sami? Nadechněte se!

Pokud se jdete projít do lesa, jedete na kole, jezdíte sami v autě či pracujete venku, kde nejsou v blízkosti další lidé, sundejte roušku/respirátor a dýchejte čerstvý vzduch. Roušku nebo respirátor bychom samozřejmě měli mít nasazenou všude tam, kde se potkáváme s dalšími lidmi - obchody, veřejná doprava, úřady, zdravotnická a sociální zařízení,...atd.

Alergie

V případě pylových alergií, může být rouška, která obsahuje nanovlákna či více vstev, či respirátor výhodou. Při pobytu venku pomohou zachytávat pylová zrna a tím se do organismu dostává méně alergenních částic. Zvláště alergici by se v době nošení roušek/respirátorů (covid-19 nebo sezónní pylová alergie) měli pečlivě starat o zdraví nosní sliznice a dutiny ústní. Dobře jim poslouží např. spreje s mořskou vodou či vincentkou, které jsou přirozeně bohaté na minerální soli a stopové prvky a použít je můžete nejen v případě pocitu plného nosu nebo oteklé nosní sliznice, ale i nečistot, jenž se v nose mohou usazovat.

Astma

Astmatici a lidé s dýchacími problémy patří mezi hlavní rizikové skupiny.

Mnoho astmatiků se však přes roušku nebo respirátor nemůže pořádně nadechnout, a proto raději zůstávájí doma. Ani to však není zcela bez rizika. Pokud chybí pohyb a čerstvý vzduch (nedostatečné větrání, pobyt v místnostech s vyšším množstvím kouře, prachu či alergenů) může dojít ke zhoršení astmatu.

Péče o pleť

Každodenní nošení roušky může u lidí s citlivou pokožkou, rosaceou, atopickým ekzémem, seboroickou dermatitidou či akné vyvolat podráždění, svědění či zhoršení stavu pleti. Může docházet k lehkému zapaření pokožky, tření o roušku/respirátor, ale i pomnožení patogenů, které oslabují přirozenou obranyschopnost pokožky.

Pro osvěžení a zklidnění pleti použijte termální vodu.  Nejdůležitější v péči o pokožku je její důkladné vyčištění. Poté naneste vhodný krém.

Nejvíce trpí pokožka se sklonem k akné a zvýšenou tvorbou mazu. Pod roušku nebo respirátor nepoužívejte make-up a dekorativní kosmetiku, nechte pleť dýchat.

Náš tip když nosíte respirátor delší dobu

Pod rouškou, ale hlavně pod respirátorem u lidí, kteří tuto ochranu musí nosit několik hodin na obličeji, pleť a kůže obličeje mnohdy trpí nejen zarudnutím, ale hlavně otlaky a zhmožděním kůže. Na místě je ošetřit kůži po sundání respirátoru hojivými mastmi, které vyhovují danému typu pleti - vhodné jsou vitamínové masti s panthenolem, vitamínem E, měsíčkem, aloe vera či dalšími hojivými látkami.

Nošení roušek či respirátorů u dětí

Ani u dětí byste na roušky/respirátory neměli zapomínat. Obzvlášť v nadcházejícím podzimním období chrání i děti před různými viry a zdroji přenosných nemocí. Ve větších kolektivech, při návštěvě lékaře nebo v přeplněném obchodním centru, je podle našeho názoru, nošení roušek či respirátorů u dospělých i dětí na místě. Nošení dětmi může být někdy dost tvrdý oříšek. Není vhodné děti strašit, ale vést je k aktivní odpovědnosti za své vlastní zdraví. 

My dospělí jsme pro děti příkladem toho, jak pečujeme o své zdraví a jak se snažíme chránit sebe i své blízké. Doba se mění a dnešní tvář skrytá za rouškou nebo respirátorem není nic neobvyklého a stala se běžnou součástí každodenního života. Děti jsou navíc velmi přizpůsobivé.

Kolegyně Vendula je alergický astmatik a podělila se s námi o svoje zkušenosti s nošením respirátoru a problémy s pletí: 

 Mým hlavním problémem nošení respirátoru je pleť - mám ji dost citlivou a pod respirátorem hodně vysychá. Okolo pusy a na bradě se mi tvoří suché šupinky nebo pupínky. Jediný krém, který se mi zatím osvědčil je Skin Food od Weledy. Je  hutný a za normálních okolností ho používám jen v zimě, teď bez něj nedám ani ránu. Do pleti se mi vsaje a udrží ji v pohodě celý den bez pocitu mastnoty. Je to geniálně harmonický produkt!"

Navštivte související produktové kategorie
Respirátory, roušky a ústenky Respirátory

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.