Moje srdcovky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Co se děje pod rouškou

Co se děje pod rouškou

Péče o tělo Imunita Kosmetika Rady lékárníka

Kromě nesporných výhod, může mít dýchání s rouškou i své nevýhody a rizika. O které jde nám prozradí naše lékárnice - Mgr. Pavla Horáková a PharmDr. Kamila Horníčková.

Co se děje pod rouškou

Dýchací soustava

Dýchání s rouškou přináší i jisté nevýhody a rizika. Které to jsou?

Vydýchané hleny, nečistoty a patogeny se zachycují v roušce. Patogeny mají díky teplému vlhkému prostředí ideální podmínky pro množení. Pokud se rouška dostatečně často nemění, dýcháme tyto patogeny a nečistoty zase zpět. Kolem 30% vydechnutého oxidu uhličitého vdechujeme s dalším nádechem zpět do plic. Takto namixovaná směs vzduchu přestupuje z plic do krve. Přítomnost tohoto navýšeného CO2 v krvi může způsobit mírnou hypoxii (nedostatek kyslíku v těle).

Tím, že se do mozku dostává o něco méně kyslíku než obvykle, může docházet ke zpomalení reflexů, snížení pozornosti, otupení smyslů a prodloužení reakční doby. Někteří z nás jsme jistě sami zažili, že po delším nošení roušky se cítíme slabší, jakoby v limbu, máme pocit, že se nám nedostává vzduch a nemůžeme se pořádně nadechnout.

Jste sami? Nadechněte se!

"Pokud se jdete projít do lesa, jedete na kole, jezdíte sami v autě či pracujete venku, kde nejsou v blízkosti další lidé, sundejte roušku a dýchejte čerstvý vzduch. Roušku bychom samozřejmě měli mít nasazenou všude tam, kde se potkáváme s dalšími lidmi - obchody, veřejná doprava, úřady, ulice,...atd." (Mgr. Pavla Horáková)

Alergie

V případě pylových alergií, může být rouška, která obsahuje nanovlákna či více vstev, výhodou. Při pobytu venku pomůže rouška zachytávat pylová zrna a tím se do organismu dostává méně alergenních částic.

Astma

Astmatici a lidé s dýchacími problémy patří mezi hlavní rizikové skupiny.

Mnoho astmatiků se však přes roušku nemůže pořádně nadechnout  a proto raději zůstávájí doma. Ani to však není zcela bez rizika. Pokud chybí pohyb a čerstvý vzduch (nedostatečné větrání, pobyt v místnostech s vyšším množstvím kouře, prachu či alergenů) může dojít ke zhoršení astmatu. Než více vrstevné bavlněné roušky jsou pro astmatiky vhodnější jednorázové roušky z netkané textilie.

Péče o pleť

Každodenní nošení roušky může u lidí s citlivou pokožkou, rosaceou, ekzémem, seboroickou dermatitidou či akné vyvolat podráždění, svědění či zhoršení stavu pleti. Může docházet k lehkému zapaření pokožky, tření o roušku, ale i pomnožení patogenů, které oslabují přirozenou obranyschopnost pokožky.

Pro osvěžení a zklidnění pleti použijte termální vodu.  Nejdůležitější v péči o pokožku je její důkladné vyčištění. Poté naneste vhodný krém.

Nejvíce trpí pokožka se sklonem k akné a zvýšenou tvorbou mazu. Pod roušku nepoužívejte make-up a dekorativní kosmetiku, nechte pleť dýchat.

Roušku perte v nedráždivém pracím prostředku a pořádně vymáchejte.

Když nosíte respirátor delší dobu

"Pod rouškou, ale hlavně pod respirátorem u lidí, kteří tuto ochranu musí nosit několik hodin na obličeji, pleť a kůže obličeje mnohdy trpí nejen zarudnutím, ale hlavně otlaky a zhmožděním kůže. Na místě je ošetřit kůži po sundání respirátoru hojivými mastmi, které vyhovují danému typu pleti- vhodné jsou vitamínové masti s panthenolem, vitamínem E, měsíčkem, aloe vera či dalšími hojivými látkami."  (PharmDr. Kamila Horníčková)

Jak ušít roušku

Návod na to, jak vyrobit roušku najdete níže. Takhle si s výrobou poradila naše markeťačka Anička :-)

Jak sterilizovat roušku

Alergický astmatik a rouška

Kolegyně Vendula je alergický astmatik a podělila se s námi o svoje zkušenosti s nošení roušky: 

"Jako alergický astmatik mám letos na jaře opravdu velké problémy. Roušku mám z plátna (100% bavlny), což je asi ten největší problém. Musím se chránit proti virům, protože svým způsobem, ač jsem mladý člověk, spadám do ohrožených skupin, ale zároveň v  plátěné roušce nemohu moc dýchat. Když mluvím do telefonu a mám roušku, mám problém po půl minutě dokončovat věty, protože nemůžu popadnout dech. Snažím se proto být doma a moc nevycházet. Nechci podcenit svoji ochranu a ochranu ostatních tím, že si budu šít roušky z tenčího materiálu. Dalším problémem je pleť - mám ji dost citlivou a pod rouškou hodně vysychá. Okolo pusy a na bradě se mi tvoří suché šupinky nebo pupínky. Jediný krém, který se mi zatím osvědčil je Skin Food od Weledy. Je  hutný a za normálních okolností ho používám jen v zimě, teď bez něj nedám ani ránu. Do pleti se mi vsaje a udrží ji v pohodě celý den bez pocitu mastnoty. Je to geniálně harmonický produkt!"

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám