Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Přípravky, které vás zbaví akné

Přípravky, které vás zbaví akné

Péče o tělo Kosmetika Kůže

Je nevzhledné, je frustrující a často jeho léčba vyžaduje speciální medikaci. Řeč je o akné. My vám prozradíme, jak se problematické pleti zbavit.

Přípravky, které vás zbaví akné

Co opravdu funguje na akné?

Přípravky, které jsou účinné proti akné na obličeji, na zádech i jiných částech těla, musí zcela jednoznačně obsahovat některou z těchto látek nebo jejich kombinaci:

Jak pečovat o aknózní pleť?

Problémové oblasti omývejte dvakrát denně, ne častěji. Neustálé čištění může pleť vysušit, čímž způsobí více škody než užitku. Omyjte problematickou kůži pokaždé, když se zpotíte. Používejte jemné čisticí prostředky a vlažnou vodou. Časté používání intenzivních a abrazivních přípravků může dráždit kůži a zhoršovat zánět. Pleť nedrhněte silou, kromě akné by se na ní mohlo vytvořit zarudnutí a mohla by vás začít pálit. Jednou týdně použijte k očištění pokožky peeling, případně kartáček, houbu nebo žínku. Pleť sušte jemným ručníkem a vždy dbejte na to, aby veškeré textilie, které se jí dotýkají, byly čisté. Pokud máte problém s tvorbou akné ve vlasech, myjte si vlasy každý den šetrným šamponem. Jste-li muž a trápí vás akné na tváři, dejte velký pozor při holení postižené pokožky - jednak samotný proces holení, ale i holicí přípravky mohou kůži totiž značně podráždit.

Čemu se vyhnout, když vás trápí akné?

  • Jednoznačně se vyvarujte produktů, které problematickou pleť dráždí. Jsou to třeba příliš mastné krémy, a to i ty opalovací nebo například příliš hutné make-upy. Používejte raději produkty, které nesou označení "nekomedogenní" nebo ty, které jsou vyrobeny na bázi vody.
  • Dávejte pozor na sluneční paprsky. U některých lidí pobyt na slunci akné zhoršuje.
  • Trápí-li vás akné na čele, vyhněte se pokud možno nošení čepic či přileb, dochází totiž pod nimi ke tření a zapaření postižené kůže, a tak i ke zhoršení aknózních projevů.
  • Zapaření a otírání se vyhněte i v případě, že vás trápí akné na zádech, zvažte tedy například nošení těžkých batohů.
  • Nedotýkejte se problémových oblastí. Máte-li akné na bradě, nepodpírejte si ji ani když usilovně přemýšlíte. Zkrátka pamatujte na to, že špinavé ruce na obličej nepatří.
  • Nekuřte, nepijte alkohol a do jídelníčku proti akné zařaďte hodně ovoce, ořechů a také rybí olej.

Kdy jít s akné k lékaři?

Cystické akné, dlouhotrvající zánětlivé procesy nebo jizvy po akné je třeba svěřit do péče kožního lékaře. Léků na lékařský předpis existuje celá řada. U akutních forem se využívají antibiotika. U žen gynekolog často volí hormonální léčbu. Následky problematických stavů pak často řeší krém na jizvy po akné. Lékař také může zvolit laserovou léčbu nebo chemický peeling. V případě akné a odstranění jizev po něm se v drtivé většině případů jedná o dlouhodobou léčbu, proto je třeba mít trpělivost a věnovat pokožce pravidelnou péči.

Proč akné vzniká?

Kůže sestává ze tří vrstev, tj. z pokožky, škáry a podkoží. Jednotlivé vrstvy mají různé funkce. Pokud vzájemně nefungují tak, jak mají, může dojít k různým poruchám. Zvyšuje se například mazotok, což způsobuje nepříjemné kožní změny. Akné také může vyvolat špatná životospráva, hormonální nerovnováha, chybná péče o pleť, ale i genetická výbava. Krom toho se na pokožce negativně projevuje stres, nedostatečný spánek, špatný pitný režim, nedostatek vitamínů, užívání některých léků, intenzivní slunění nebo menstruační cyklus.

Mýty o akné

  • Konzumace mastných potravin zhoršuje akné! Pravdou ale je, že má na něj pramalý vliv. Naproti tomu pobyt v mastném prostředí, tedy například v kuchyni, kde často probíhá smažení, svůj vliv na vznik akné má. Olej usazený na pokožce totiž dokáže spolehlivě zacpat jednotlivé póry.
  • Nedostatečná hygiena stojí za problematickou pletí! Ovšem jen velmi zřídka. Naopak nadměrné drhnutí pokožky agresivními prostředky může aknózní projevy ještě výrazně zhoršit.
  • Dekorativní kosmetika zhoršuje stav akné! V minulosti možná, v dnešní době, kdy je na trhu celá řada kvalitních přípravků, které neucpávají póry, už však tento fakt neplatí. Důležité ale také je, zbytky dekorativní kosmetiky každý večer odstranit.
Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám