Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Červené žilky (rosacea) a jak na ně

Červené žilky (rosacea) a jak na ně

Ženy Kosmetika Kůže

Všichni to nejspíše známe. Při výrazné změně teplot, konzumaci příliš pálivých jídel, emocích či popíjení alkoholu dojde k zčervenání pleti. Červené žilky v obličeji však po chvíli zmizí. Co dělat, když se rosacea začne projevovat a přetrvávat?

Červené žilky (rosacea) a jak na ně

Rosacea neboli růžovka je časté onemocnění, které je často zaměňováno s akné. Jde však o chronické zánětlivé onemocnění kůže. Postihuje především ženy ve věku nad 30 let, ale nevyhýbá se ani mužům. Nejčastěji se vyskytuje v obličeji – na tvářích, nose, bradě či na středu čela. Naopak - kolem očí a úst ho skoro nevidíte. 

Příznaky nemoci

Zpočátku jsou projevy nenápadné. Při bouřlivých emocích, přechodu ze zimy do tepla, konzumaci ostrých jídel, horkých nápojů či alkoholu dojde k přechodnému začervenání pokožky obličeje. Později se ale začervenání (erytém) a rozšířené červené žilky na obličeji objevují bez zjevných příčin. Někdy se spolu se začervenáním mohou objevovat i pupínky a zánětlivé boláčky, které se většinou hojí bez vzniku jizev.

Doprovodným příznakem bývá otok postižené části obličeje. Trvalé začervenání může pacienta značně omezovat po stránce psychické a kosmetické. Postupně totiž dochází ke zhrubnutí pokožky a zvětšení mazových žláz, což vede k zesílení kůže a vzniku hrbolatých až květákovitých útvarů na nose (rhinophyma).

U 30-50 % pacientů dochází současně i k problémům s očima. Mohou pociťovat bolest, podráždění, pocit pálení a řezání očí, překrvení spojivek až světloplachost.

Stadia rosacey

Rozlišujeme 3 stadia rosacey.

  1. časné stadium (vaskulární forma) se projevuje přechodným začervenáním, které se postupně mění na začervenání trvalé s viditelnými žilkami
  2. středně těžká zánětlivá forma, při které vznikají zánětlivé pupínky na již zčervenalé kůži
  3. těžká hyperplastická forma je charakteristická rozsáhlým zánětem kůže. Na obličeji se objevují velké póry, zánětlivé hrboly a květákovité útvary na nose. Kůže se ztlušťuje.

Vznik onemocnění není stále zcela objasněn.

Na vzniku onemocnění se podílejí nebo je zhoršují některé faktory, mezi které patří:

  • Genetické faktory
  • Roztoč trudník tukový (Demodex folliculorum), který žije v mazových žlázách.
  • Hypertenze – vysoký krevní tlak může být jednou z příčin překrvení obličeje
  • Onemocnění trávicího traktu - především bakterie Helicobacter pylori
  • Hormonální změny
  • Zevní vlivy – horké nápoje, alkohol, příliš kořeněná a pálivá jídla, výkyvy teplot, horká koupel, sauna, UV záření, emoce, nadměrný stres, fyzická aktivita, tření či škrábání pokožky, některé léky, nevhodná kosmetika, kofein

Léčba rosacey

Bez správné léčby dochází k postupnému zhoršování nemoci. I tady platí, čím dříve se s léčbou začne, tím lépe. V počátečních stadiích onemocnění se aplikuje léčba místní. Používají se lokální antibiotika (např. metronidazol, erytromycin, klindamycin či kyselina azelaová), přípravky s obsahem ichtamolu, síry či retinoidů. Kortikoidy se u rosacey nepoužívají.

Při řešení zbytnělého nosu je možné použít laser či chirurgické odstranění zbytnělé tkáně.

Na rozšířené žilky a začervenání kůže lze použít laser nebo pulzní intenzivní světlo.

Pro těžší případy, které již nereagují na lokální léčbu, je vyhrazena celková léčba. K léčbě lékař předepíše antibiotika ze skupiny tetracyklinů nebo metronidazol. U těžkých rezistentních forem růžovky se k léčbě přidává derivát vitamínu A – isotretinoin. Dle stavu onemocnění trvá léčba několik týdnů až měsíců. Při podezření na rosaceu je lepší navštívit dermatologa - samoléčba v tomto případě není moc vhodná.

Existuje prevence?

Základem je vyvarovat se vnějším ovlivňujícím faktorům. Důležitá je také pravidelná a správná péče o pokožku.

Pacienti s rosaceou mají citlivou pokožku, která reaguje i na sebemenší podráždění. Proto je vhodné používat dermokosmetiku vhodnou pro citlivou pokožku se sklonem k červenání.  Vhodná je např. kosmetika řady Bioderma Sensibio AR, Avene Antirougeurs, La Roche-Posay Rosaliac, Eucerin Anti-redness,atd.

Důležitá je také ochrana pokožky před slunečním zářením (solární kosmetika s UV 25 a vyšším). Často používaná a oblíbená je „krycí“ kosmetika se zelenými pigmenty, které pomáhají neutralizovat červenou barvu - např. Eucerin Anti-redness. Na noc můžeme namáhanou pokožku promazat a vyživit (např. Libobase repair nebo Eucerin Aqua-porin).

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám