Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Co jíst a čemu se vyhnout při akné?

Co jíst a čemu se vyhnout při akné?

Péče o tělo Zdraví z přírody Ženy Kosmetika Superpotraviny

Zbavit se akné je běh na dlouhou trať. Máme pro vás pár rad, jak si tu cestu trošku ulehčit.

Co jíst a čemu se vyhnout při akné?

Akné a zdravá střeva a játra

Akné je otázkou stavu zdraví střevného traktu a jater. K podpoře léčby doporučuji zařadit kvalitní stravu s dostatkem listové zeleniny, mrkve a nedráždivého ovoce s dostatkem vitamínů A (melouny, meruňky), omezit příjem lepku a mléčných produktů. K podpoře správné funce jater je velmi účinný ostropestřec mariánský a zdravý střevní trakt můžete účinně podpořit i kvalitními probiotiky.Velmi vhodné je popíjení odvaru z měsíčku lékařského, který čistí zažívání, podporuje játra a hojí pokožku vnitřně. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Akné a potraviny

Neexistuje žádná studie, která by přesně propojila vznik akné s určitou potravinou. Obecně ale víme, že pokud vás trápí bolestivé pupínky nejen na obličeji, ale třeba i na zádech a ramenou, je dobré se některým potravinám vyhnout úplně, nebo je hodně omezit.

Jde o kávu, rafinovaný cukr, bílé pečivo, průmyslově zpracované potraviny a mléčné výrobky. Například přeslazená jídla zvyšují hladinu cukru v krvi a tím vedou k tělo k větši produkci hormonů - a jsme znovu na začátku problému.

Co by naopak ale nemělo chybět na vašem jídelníčku proti akné?  

  • Zelí - čím kysanější tím lepší, a pokud máte rádi kimchi, tak jste na cestě k vítězství. Kimchi působí příznivě na trávící proces, na metabolismus a patří mezi nejzdravější potraviny světa. 
  • Dýňová a sezamová semínka - semínka obecně patří na seznam zdravých potravin, ta dýňová a sezamová navíc obsahují zinek, který je v boji proti akné velkym pomocníkem. 
  • Olivový olej - obsahuje mastné kyseliny, které mají pozitivní vliv na stav naší pokožky.
  • Česnek - patří mezi obecně zdraví prospěšné potraviny. V boji proti akné je česnek dvojnásobným vítězem. Můžete si jím potírat pupínky a pomůže i to, když ho zařadíte do svého jídelníčku.

Bylinky na akné

S akné se můžete pořádat také pomocí bylinek, na pupínky pomáhá měsíček lékařský, který má hojivé účinky, šalvěj lékařská, která má antiseptické účinky, nebo aloe vera

Psychická pohoda může v boji proti akné také pomoci. Určitě neuškodí, když se uvolníte, zkusíte se méně stresovat, vyhnete se alkoholu, kouření a podíváte se i na kosmetiku kterou denně používáte.

Pokud vás trápí akné, pomohou produkty s obsahem zinku, kyseliny salicylové nebo benzoylperoxid, který ale doporučujeme až na těžké formy akné. Jeho použití je potřeba konzultovat s lékařem nebo lékárníkem.

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka