Lékárna.cz

Česnek kuchyňský, medvědí nebo černý?

Česnek kuchyňský, medvědí nebo černý?
Sdílet

"Před cibulí smekni, před česnekem klekni" - říká staré přísloví a my mu dáváme za pravdu! Právě česnek (Allium sativum) má totiž celou řadu zdraví prospěšných účinků, krom toho skvěle ochutí celou řadu pokrmů a navíc si jej velmi snadno můžeme vypěstovat v domácích podmínkách. Pojďme si říct, jak na nás vlastně česnek působí, před čím nás může ochránit, kdy jej sázet a také vám prozradíme jeden velmi jednoduchý recept.

Jak česnek působí?

Působení česneku proti nežádoucím mikroorganismům našeho těla bylo známo již ve staré Číně. Česnek vytváří látky, kterými bojuje nejen proti vlastním patogenům, ale pomáhá odhánět nevítané společníky i z lidského těla. Nejvýraznější látkou s těmito vlastnostmi je tzv. alicin, který je zároveň zodpovědný i za typický pach česneku.

Česnek navíc obsahuje celou řadu sloučenin síry - již zmíněný alicin, ale také alliin či allylcystein. Látky obsažené v česneku dokáží dokonce udržet zdravou hladinu cholesterolu. Krom toho všeho je česnek považován za přírodní antibiotikum a výrazně posiluje obranyschopnost organismu.

Podtrženo, sečteno:

 • odvar z česneku, česneková tinktura nebo česnekové tablety dokáží posílit tělo v boji s nežádoucími mikroorganismy
 • čerstvý česnek je vhodný pro podporu zdraví srdce, žil a udržení správné hladiny cholesterolu
 • česnek se podílí i na správném metabolismu sacharidů, působí jako antioxidant a pomáhá udržovat zdravá játra
 • česnekový olej je vynikající antibakteriální mastí
 • pravidelná konzumace česneku v jakékoli podobě pomáhá posilovat imunitu

Doporučená denní dávka česneku je přibližně 5 g, což odpovídá asi jednomu stroužku.

Kdy sázet česnek?

O česneku platí, že má rád chlad a zimu, tudíž jeho stroužky sázíme předtím, než začne mrznout, klidně tedy až koncem listopadu. Jarní odrůdy česneku se pak sází v březnu. Česnek patří do lehké půdy hnojené pouze kompostem. Nesázíme jej na stejný záhon jako v loňském roce. Na ten se česnek může vrátit až za 4 roky a také bychom se měli vyhnout půdám, kde v minulém roce byla pěstována cibule, rajčata, brambory či pórek. Jednotlivé řádky by měly být od sebe vzdálené 25 - 30 cm a stroužky v nich asi 10 cm s tím, že nad vrcholem každého z nich by mělo být asi 5 cm zeminy.

Kdy sklízet česnek?

Česnekové palice se sbírají podle toho, kdy byly vysazeny, tedy od června do srpna. Že je vhodná chvíle pro sběr česneku poznáme podle žloutnoucí natě. Včasná sklizeň je nesmírně důležitá, neboť u přezrálého česneku se odděluje nať i stroužky a česnek se pak špatně skladuje.

Jak uchovávat česnek?

Skladování česneku není nijak složité. Po vyjmutí ze záhonu z česneku odebereme přebytečnou zeminu, s úplným očištěním ale nespěcháme. Jednotlivé rostliny pak svážeme po 10 - 15 kusech do snopů a necháme je uschnout na vzdušném a suchém místě.

Kdy se česneku vyvarovat?

Účinné látky v česneku vznikly především jako přirozená obrana před parazity. Pro jejich potenciální agresivitu může proto u některých osob vzniknout nesnášenlivost, mohou se objevit alergické reakce, zažívací obtíže, atd. V těchto případech pak není konzumace česneku vhodná.

Jak česnek nejlépe využít?

Nejlepší účinky má česnek syrový. Tepelnou úpravou se totiž většina účinných látek znehodnotí. Pro koho je typická vůně nepřekonatelnou překážkou, přesto se ale nechce blahodárných účinků česneku vzdát, mohou dobře posloužit například česnekové kapsle, tablety nebo jiné doplňky stravy, v nichž se nachází vysoká koncentrace účinných látek.

Čím je výjimečný černý česnek?

Černý česnek se vyrábí z běžného česneku, a to tak, že se vybrané palice uloží do speciálního boxu, jež je po dobu 60 - 90 dnů vystaven teplotě 60 - 77 °C a přesně udržované vlhkosti. K fermentaci neboli kvašení při tomto procesu ale nedochází. Účinky černého česneku:

 • posiluje kardiovaskulární systém
 • obsahuje vysoké množství antioxidantů
 • dodává tělu draslík
 • je vhodný při nachlazení či respiračních potížích

K čemu se hodí medvědí česnek?

Oproti tomu černému je česnek medvědí (Allium ursinum) samostatnou odrůdou, která se obvykle vyskytuje v listnatých a lužních lesích. Sbírá se brzy na jaře a:

 • je považován za životabudič
 • pomáhá při detoxikaci (především těžkých kovů)
 • posiluje přirozené funkce střev
 • udržuje normální hladinu cholesterolu
 • podporuje normální funkci oběhové soustavy

Recept na těstoviny s česnekem

Jednoduchá večeře, která je díky použití čerstvého česneku, doslova nabitá pro organismus prospěšnými látkami.

Ingredience:

Postup:
Těstoviny uvaříme v osolené vodě. Scedíme. Česnek prolisujeme, utřeme se solí a smícháme s těstovinami. Posypeme nastrouhaným parmazánem a můžeme podávat.

14. červenec 2019
Témata článku
Zdraví z přírody
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.