Lékárna.cz

Chrápání - běžná věc, která může vést k neběžným potížím

Chrápání dokáže spánek nepěkně znepříjemnit - nejen tomu, kdo chrápe, ale i tomu, kdo s chrápajícím sdílí ložnici. Co to vlastně je a jak se s ním vypořádat? Prozradíme v našem článku.

Chrápání - běžná věc, která může vést k neběžným potížím
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Co je chrápání

Wikipedia chrápání definuje jako zvuk vibrací, které pochází z dýchacího ústrojí některých osob nebo zvířat během spánku. Chrápání pak může způsobovat nespavost, ztrátu soustředění, nervozitu a ztrátu libida. Chrápání však může být i ukazatelem závažnějšího problému, který je třeba řešit. Nechceme vás teď strašit a určitě není na místě všeho nechat a běžet k lékaři. Zkuste si ale třeba pár týdnů zapisovat, po dohodě s partnerem, jak často chrápete a co nočnímu chrápání předchází. 

Chrápání není přirozené

S chrápáním se v životě setká asi každý. Jsme na něj pravděpodobně všichni zvyklí a rozhodně si z něj neděláme hlavu. Chrápání ale není přirozené a vždy má nějakou příčinu. Většinou nejde o nic závažného, mezi ty nejčastější příčiny nepříjemného nočního chrápání patří třeba nachlazení a zduření dutin, často jde také o potíže s nosní přepážkou. Občasné pochrupování nikomu neublíží, spíš je to nepříjemné pro samotného spáče a jeho okolí.

Závažnější příčiny chrápání

  • Obezita – Jakmile se tuk začne usazovat v okolí krku a dýchacího ústrojí, je to potíž.
  • Kouření – Cigaretový kouř posouvá hleny směrem nahoru a tím činí kuřáka víc náchylného kupříkladu k nemocem horních cest dýchacích.
  • Alkohol – Když pijete alkohol, uvolníte tím svaly v krku a pomůžete vibracím k tomu, aby zněly ještě hlasitěji a otravněji pro okolí.

Spánková apnoe

Nejzásadnější potíž nastane, když během spánku a hlasitého chrápání vždy na pár sekund nastane hrobové ticho. To značí obstrukční syndrom spánkové apnoe, kdy člověk doslovně přestává dýchat. Stává se to hlavně lidem, kteří chrápou pravidelně a hlasitě. Často se cítí unavení, bolí je ráno hlava a přes den si často dávají dlouhé šlofíky. Apnoe může vést až k chronickým potížím krevního tlaku a k ischemické chorobě srdeční. Problémy se navíc můžou podepsat třeba na impotenci.

Chrápání u dětí

Dětské chrápání se může zdát úsměvné nebo roztomilé, ale často signalizuje zdravotní potíže, nejčastěji jde o zvětšené nosní mandle. Pokud vaše dítě chrápe pravidelně, nejen když stoná, je na místě vzít ho k lékaři.

Chrápání u žen

Ano, i ženy chrápou. Statisticky chrápe čtyřicet procent mužů a deset procent žen. Ty se s chrápáním nejčastěji potýkají během hormonálních změn; tedy během menstruace, v menopauze nebo v těhotenství. Chrápaní v těhotenství je pravděpodobně způsobeno zvýšením tělesné váhy a podle nové studie může mít co dočinění s porodní vahou u novorozeňat. Velkou studii udělali vědci z univerzity v Michiganu, kteří během tří let otestovali 1600 těhotných žen. Děti narozené ženám, které během těhotenství chrápaly, byly v devadesáti procentech menší a lehčí než u těch, které spaly potichu.  

Jak odstranit chrápání

Dobrá zpráva je, že chrápání nemusí být doživotní problém. Dá se vyřešit mnoha způsoby. Nejinvazivnějšími možnostmi jsou různé operace čelistních kostí, hrtanu, nebo ambulantní zákrok laserem. Ten se provádí v lokální anestezii a lékař laserem upraví tvar čípku a měkkého patra. Některé operace hradí zdravotní pojišťovna, zákrok laserem může vyjít i na desítky tisíc korun. 

Babské rady

Naše babičky by na chrápání doporučily:

  • bylinky, třeba mátu nebo dobromysl - zkuste si před spaním pravidelně vařit bylinkový čaj.
  • zákaz spaní na zádech - jakmile spíte na boku vaše dýchací cesty dostanou víc prostoru. Pokud nepomáhá čaj ani poloha na boku, je na čase vyzkoušet vyšší kalibr v podobě investice do zvlhčovače vzduchu, to vám pomůže zbavit se suchého pocitu v ústech a v krku. Pokud nechcete kupovat drahé přístroje, pořádně si v ložnici zatopte a na radiátor položte vlhké prostěradlo, případně choďte před spaním do sauny.

Pokud vyzkoušíte tyto rady, ale v noci stále budíte i sousedy, máme pro vás ještě pár dalších nápadů:

  • spreje a kapky: dnes již běžně seženete spreje a kapky proti chrápání. Stříkají a kapají se většinou do krku. Jsou na bázi esenciálních olejů a bylinek.
  • hodinky: teď si určitě říkáte, že jsme omylem zařadili kus jiného textu ale ne. Jde o hodinky, které zjednodušeně ucítí vibrace způsobující chrápání a vyšlou impulz do mozku. Nutno dodat, že impulz není bezbolestný.
  • náplasti: docela známým pomocníkem proti chrápání jsou náplasti, které se lepí na kořen nosu, seženete je v každé lékárně.
  • zpěv: Zkusili jste si někdy před spaním z plna hrdla zapět? Zpěv totiž může pomoci k spánku bez chrápotu, posilujete totiž svaly v hrtanu a ty samé svaly pak zmírňují sílu vibrací. 

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Témata článku
Děti Ženy Muži
Navštivte související produktové kategorie
Zvlhčení nosní sliznice Přípravky na rýmu

Přečtěte si také

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy můžete jíst)…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.