Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.
Co to je helicobacter pylori
Helicobacter pylori je bakterie, která žije v hlenu žaludeční sliznice. Ve většině případů dochází k nakažení bakterií již v dětství od infikované matky. Vyskytují se i nové infekce v dospělosti. Nejvíce náchylní k infekci jsou osoby s oslabenou imunitou.
Jak se projevuje helicobacter pylori
Helicobacter pylori se projevuje obvykle těmito příznaky:
- nepříjemné bolesti a pálení v nadbřišku a žaludku, hlavně v době mezi jídly a v noci,
- špatné trávení, průjem nebo zácpu,
- říhání, nadýmání a plynatost,
- pálení žáhy, hořkou pachuť v ústech,
- nechutenství, nevolnost, zvracení a ztrátu hmotnosti,
- vředy žaludku a dvanáctníku, gastritidu či rakovinu žaludku
- u některých nakažených můžeme zaznamenat problémy s pokožkou – suchá kůže, zarudnutí, ekzémy, ale i akné.
Jak se dostane do organismu helicobacter pylori?
Bakterie helicobacter pylori se dostane do organismu slinami, případně kontaminovanými potravinami či vodou. .
Bakterie Helicobacer pylori se vyskytuje i na předmětech jako jsou jídelní příbory nebo talíře. Bakterie na nich přežívají přibližně dvě minuty, poté už byste se při styku s nimi neměli nakazit.
Jak helicobacter pylori odhalit?
Přítomnost bakterie odhalí lékař na základně odběru krve. Toto vyšetření je však pouze orientační. Pokud je vyšetření pozitivní, odebírá se vzorek ze stolice a je prováděn tzv. dechový test, kdy pacient vypije testovací roztok a potom dýchne do zkumavky. Nejpřesnějším vyšetřením je to gastroskopické, kdy je pacientovy zavedena hadička ústy až do žaludku, a endoskopické s odběrem vzorku sliznice.
Otestujte se!
Přítomnost helicobacter pylori v těle si můžete zjistit i pomocí domácího testu. Pokud test odhalí přítomnost protilátek ve zkoumaném vzorku, značí to pozitivní výsledek. Testování trvá přibližně 10 minut.
Helicobacter pylori - Léčba
K léčbě helicobacter pylori se používají antibiotika, přesněji se používá kombinace 2 typů antibiotik a inhibitoru protonové pumpy. Doporučujeme společně s antibiotiky používat i probiotika. Probiotika pomáhají udržet mikroflóru těla v pořádku a vy se budete cítit lépe.
Při léčbě helikobaktera hraje důležitou roli i strava. Konzumace kvalitních potravin ovlivňuje naše zdraví. Dietní a odlehčená strava pomůže v eliminaci této bakterie. Když je léčba úspěšná, přibližně do dvou týdnů pocítíte zlepšení stavu a příznaky začnou mizet.
Co můžete udělat sami
- Dejte sbohem přílišnému solení a kořenění. Pokud patříte mezi vášnivé milovníky pálivé indické nebo thajské kuchyně, budete se s ní muset rozloučit. Nadměrně kořeněná jídla totiž zatěžují žaludek. Ulehčete práci trávicímu systému a vychutnejte si přirozenou chuť pokrmů podpořenou jemnou chutí koření. Snažte se z jídelníčku odstranit i mastná a smažená jídla.
- Omezte konzumaci sladkostí, alkoholu, kofeinu a černého čaje. Neumíte si představit den bez šálku kávy? Svou radost si dopřát můžete, ale v omezené míře a nikdy ne na prázdný žaludek. Odborníci doporučují snížit i přísun mléka.
- Vyhýbejte se pečivu z bílé mouky, kynutým těstům, polotovarům a listovému těstu.
- Omezte konzumaci červeného masa a uzenin.
Náš tip - Jezte pomalu a v klidu
Při jídle nikam nespěchejte. Nevěnujte se jiným aktivitám, jezte pomalu a v klidu. Dejte si načas a žaludek se vám odmění.
Co žaludku prospívá
- Nezatěžujte žaludek velkými porcemi jídla. Ideálně jezte 5x-6x denně v malých porcích a pravidelných intervalech. Velké porce najednou jsou pro žaludek těžké na zpracování. Když zvolíte metodu menších porcí, udržíte žaludek v chodu po celý den a nebude pracovat nárazově.
- Do jídelníčku naopak zařaďte potraviny bohaté na vlákninu – ovesné a pšeničné vločky. Doporučuje se konzumovat potraviny šetrné na žaludek – syrová zelenina a ovoce (skvělá je brokolice), bílé maso a za studena lisované oleje.
- Jídlo vařte na páře nebo v parním hrnci, pečte na vodě místo tuku.
- Užívejte probiotika a zvyšte přísun vitamínu C
Helicobacter pylori v těhotenství
Pokud čekáte potomka a máte podezření na helicobacter pylori, doporučujeme vyhledat lékařkou pomoc. Tato bakterie může v těle „spát“ mnoho let. Často se nakazíme během dětství, ale těhotenství může způsobit aktivaci. Helicobacter pylori je rizikový pro matku i plod, protože může způsobovat úbytek železa, vitamínů v těle matky a tím přirozeně trpí i plod.
Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.