Lékárna.cz

Helicobacter pylori - nenápadný nepřítel

Helicobacter pylori - nenápadný nepřítel
Sdílet

Helicobacter pylori je jednou z nejčastějších infekcí lidského organismu. Usazuje se v žaludku a může způsobit až rakovinu trávicího traktu. Poradíme vám, jak infekci odhalíte.

Helicobacter pylori je bakterie, která žije v hlenu žaludeční sliznice. Ve většině případů dochází k nakažení bakterií již v dětství od infikované matky. Vyskytují se i nové infekce v dospělosti. Nejvíce náchylní k infekci jsou osoby s oslabenou imunitou.

Co bakterie způsobuje

 • nepříjemné bolesti a pálení v nadbřišku a žaludku, hlavně v době mezi jídly a v noci,
 • špatné trávení, průjem nebo zácpu,
 • říhání, nadýmání a plynatost,
 • pálení žáhy, hořkou pachuť v ústech,
 • nechutenství, nevolnost, zvracení a ztrátu hmotnosti,
 • vředy žaludku a dvanáctníku, gastritidu či rakovinu žaludku
 • u některých nakažených můžeme zaznamenat problémy s pokožkou – suchá kůže, zarudnutí, ekzémy, ale i akné.

Kde se helicobacter pylori ukrývá?

Bakterie Helicobacer pylori se vyskytuje i na předmětech jako jsou jídelní příbory nebo talíře. Bakterie na nich přežívají přibližně dvě minuty, poté už byste se při styku s nimi neměli nakazit.

Jak helicobacter pylori odhalit?

Přítomnost bakterie odhalí lékař na základně odběru krve. Toto vyšetření je však pouze orientační. Pokud je vyšetření pozitivní, odebírá se vzorek ze stolice a je prováděn tzv. dechový test, kdy pacient vypije testovací roztok a potom dýchne do zkumavky. Nejpřesnějším vyšetřením je to gastroskopické, kdy je pacientovy zavedena hadička ústy až do žaludku, a endoskopické s odběrem vzorku sliznice.

Otestujte se!

Přítomnost helicobacter pylori v těle si můžete zjistit i pomocí domácího testu. Stačí vám k tomu příslušný test a vzorek stolice. Pokud test odhalí přítomnost protilátek ve zkoumaném vzorku, značí to pozitivní výsledek. Testování trvá přibližně 10 minut.

Léčba

K léčbě helicobacter pylori se používají antibiotika, přesněji se používá kombinace 2 typů antibiotik a inhibitoru protonové pumpy. Doporučujeme společně s antibiotiky používat i probiotika, abyste se vyhnuli průjmům a bolestem břicha. Probiotika pomáhají udržet mikroflóru těla v pořádku a vy se budete cítit lépe.

Při léčbě helikobaktera hraje důležitou roli i strava. Konzumace kvalitních potravin ovlivňuje naše zdraví. Dietní a odlehčená strava pomůže v eliminaci této bakterie. Když je léčba úspěšná, přibližně do dvou týdnů pocítíte zlepšení stavu a příznaky začnou mizet.

Upravte jídelníček

Doporučuji upravit jídelníček. Jezte výživnou stravu, tj. vysoce kvalitní bílkoviny ve formě malého množství drůbežího či většího množství ryb. Přidejte čerstvé ovoce a zeleninu, luštěniny, celozrnné potraviny a zrna (například quinou či hnědou rýži). (Mgr. Pavla Horáková)

Co můžete udělat sami

 • Dejte sbohem přílišnému solení a kořenění. Pokud patříte mezi vášnivé milovníky pálivé indické nebo thajské kuchyně, budete se s ní muset rozloučit. Nadměrně kořeněná jídla totiž zatěžují žaludek. Ulehčete práci trávicímu systému a vychutnejte si přirozenou chuť pokrmů podpořenou jemnou chutí koření. Snažte se z jídelníčku odstranit i mastná a smažená jídla.
 • Omezte konzumaci sladkostí, alkoholu, kofeinu a černého čaje. Neumíte si představit den bez šálku kávy? Svou radost si dopřát můžete, ale v omezené míře a nikdy ne na prázdný žaludek. Odborníci doporučují snížit i přísun mléka.
 • Vyhýbejte se pečivu z bílé mouky, kynutým těstům, polotovarům a listovému těstu.
 • Omezte konzumaci červeného masa a uzenin. 

Náš tip

Při jídle nikam nespěchejte. Nevěnujte se jiným aktivitám, jezte pomalu a v klidu. Dejte si načas a žaludek se vám odmění.

Žaludku prospívá

 • Nezatěžujte žaludek velkými porcemi jídla. Ideálně jezte 5x-6x denně v malých porcích a pravidelných intervalech. Velké porce najednou jsou pro žaludek těžké na zpracování. Když zvolíte metodu menších porcí, udržíte žaludek v chodu po celý den a nebude pracovat nárazově.
 • Do jídelníčku naopak zařaďte potraviny bohaté na vlákninu – ovesné a pšeničné vločky. Doporučuje se konzumovat potraviny šetrné na žaludek – syrová zelenina a ovoce (skvělá je brokolice), bílé maso a za studena lisované oleje.
 • Jídlo vařte na páře nebo v parním hrnci, pečte na vodě místo tuku.
 • Užívejte probiotika a zvyšte přísun vitamínu C, doporučujeme sáhnout po doplňcích stravy.

Helikobakter a těhotenství

Pokud čekáte potomka a máte podezření na helicobacter pylori, doporučujeme vyhledat lékařkou pomoc. Tato bakterie může v těle „spát“ mnoho let. Často se nakazíme během dětství, ale těhotenství může způsobit aktivaci. Helicobacter pylori je rizikový pro matku i plod, protože může způsobovat úbytek železa, vitamínů v těle matky a tím přirozeně trpí i plod.

Mgr. Anna Jarošová

Mgr. Anna Jarošová

20. leden 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.