Lékárna.cz

Aronie - plod napěchovaný vitamíny

Kdo rád doplňuje vitamíny přirozeně, může vyzkoušet arónii nebo-li černý jeřáb. Tento tmavý plod mírně sladké a pikantně trpké chuti je totiž vitamíny doslova napěchovaný! Oblibě se těší také díky svým antioxidačním účinkům a celkově širokému spektru využití.

Aronie - plod napěchovaný vitamíny
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Léčivé účinky černého jeřábu se využívaly už dávno v historii. Povídá se, že na příklad pro Kelty to byl velmi posvátný strom. V dnešní době jsou jeřabiny zařazeny do atraktivního seznamu tak zvaných superpotravin. A vcelku oprávněně. 

Co obsahuje arónie

Začneme vitamíny. Kromě velkého množství vitamínu C je v černých plodech obsažen také vitamín E, K, B1, B2, B6 , B9, A a P. Tělo ke správné funkci potřebuje kromě vitamínů také minerály a stopové prvky. I těch obsahují bobule celou řadu. Mezi ty nejzajímavější patří draslík, hořčík, vápník, železo, zinek a v neposlední řadě jód, který je obecně klíčový pro správnou funkci štítné žlázy. Za zmínku stojí určitě také vysoký obsah rutinu, který má pozitivní vliv na správnou pevnost a pružnost cév.

Na co arónie působí

Černé jeřabiny jsou považovány za silný antioxidant. Antioxidanty omezují činnost volných radikálů. Obsahové látky bioflavonoidy a rutin dělají z arónie opravdového pomocníka našemu zdraví.

Plody aronie obsahují pro lidský organismus důležitý jód. Obecně jód, jak je známo, je nezbytný pro správný vývoj plodu a hraje velice důležitou roli při vývoji mozku, a proto je často doporučován těhotným a kojícím ženám. Kromě toho potřebuje jód ke správné funkci i  štítná žláza.

Náš tip

Šťáva z aronie se nepije po sklenicích, nýbrž po doušcích. Doporučené množství je asi 25 ml šťávy 1 - 2 x denně, ideálně ráno na lačno nebo 30 minut před jídlem.  

Zařaďte aronii do svého jídelníčku

Černé jeřabiny lákají ke sklizni koncem léta a na podzim. Opadavým keřem nebo stromkem se pyšní kde jaká zahrádka. Ne každý má však možnost získat tyto tmavě fialové bobule čerstvé, a tak nezbývá nic jiného, než si vystačit s koupenými sirupy, šťávami, džemy nebo sušenými plody.

Největší množství prospěšných látek lze získat lisováním plodů za studena. Z aronie jsou léčivé i listy a mají stejně prospěšné látky a účinky jako plody.  Ze sušených plodů si uvařte voňavý zdravý čaj. A jestli si potrpíte na sladké snídaně, džem z černých jeřabin vyniká nejen na pečivu, ale skvěle chutná i na lívancích nebo palačinkách.

Arónie do perníku i ke svíčkové

Přidejte bobule zavařené nebo sušené (přes noc namočené) do perníku a pekáč zmizí ještě rychleji než jste zvyklí. Dobře se hodí i k masu, nahradí brusinky u svíčkové.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Navštivte související produktové kategorie
Bio potraviny Potraviny a hubnutí Léky na trávení

Přečtěte si také

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Je nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Obávat se jí musí nastávající maminky, protože…

více

Crohnova choroba je autoimunitní chronické onemocnění trávicího traktu. Způsobuje zánětlivé procesy v různých částech trávicí soustavy, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva.…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.