Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Angína

Angína

Léčivé přípravky Bolest

Bolí vás v krku, že nemůžete skoro ani jíst? Možná na vás zaútočila angína. Jak proti ní bojovat a být zase rychle fit? Povíme si v našem článku.

Angína

Angína neboli tonzilitida je zánět krčních mandlí. Je to onemocnění nejčastěji bakteriálního původu, které způsobují především některé bakterie z rodu Streptococcus (Str. pyogenes, Str. pneumonie) nebo Stafylococcus (St. aureus). Může ale být i virového (virus Epstein-Baarové, herpes virus) nebo myotického (kvasinkového) původu.

Angína je běžné onemocnění, přenáší se vzduchem, kapénkovou infekcí. Inkubační doba je 1 až 3 dny. Pokud nakažená osoba začne léčbu antibiotiky, přestává být infekční po 24 až 48 hodinách. V opačném případě můžete být nakažliví až dva týdny.

Jak poznám angínu? Jaké jsou příznaky?

Kromě krčních mandlí postihuje angína také jejich nejbližší okolí - přilehlou část hltanu a kořen jazyka. Mandle a okolí jsou zarudlé, potažené bílými povlaky nebo čepy. Uzliny máme zvětšené a bolestivé. Angína se nejčastěji projevuje silnou bolestí v krku. Většinou se přidá i horečka, bolest hlavy, oteklé mandle, bolest při polykání, světloplachost, silný kašel, zchvácenost, občas i ucpaný nos, nevolnost a zvracení. Polykání jídla je velmi bolestivé.

Je nutné angínu léčit?

Při podezření na angínu je důležité, abychom co nejdříve navštívili lékaře. V případě bakteriálních původců nám lékař předepíše antibiotika, nejčastěji penicilin. Při neléčené angíně se mohou snáze vyskytnout komplikace. Při rozsáhlých hnisavých angínách může docházet až k pocitu dušení, přestupu zánětu do hlubších tkání a vytvoření abscesu (hnisavého ložiska). Komplikace je doprovázena otokem a silnou bolestí. Odtud se může zánět šířit kamkoliv po celém těle. Pokud dojte ke vzniku ložiska, je potřeba ho otevřít chirurgicky a vyčistit. Další komplikací může být postižení ledvin a revmatická horečka. Z tohoto důvodu bychom měli angínu vždy vyležet a nepřecházet.

Jak si můžeme ještě pomoci sami?

Součástí léčby je tlumení bolesti a horečky (nad 38,5°C) léky s obsahem ibuprofenu případně paracetamolu.

Pomoci od bolesti v krku si můžeme také cucáním pastilek, kloktáním nebo spreji, které mají desinfekční, antibakteriální nebo protizánětlivý účinek. Z bylinek je pro své protizánětlivé a antibakteriální účinky vynikající šalvěj. Důležité je po použití pastilek, spreje nebo kloktadla půl hodiny nejíst a nepít, aby byl účinek dostatečný.

Velmi důležitý je klid na lůžku a dostatek tekutin. Přikládat můžeme i Priessnitzův obklad. Jak na to? Studený mokrý ručník překryjeme igelitem a navrch suchým ručníkem nebo šátkem.

Prevence

Nejlepší prevencí angíny je:

  • zdravý životní styl,
  • fyzická aktivita,
  • otužování,
  • snížení stresové zátěže a
  • pravidelná hygiena, včetně čištění zubů.

Druhy angín

Ve většině případů je angína akutní. Ta má rychlý nástup a je nejčastěji způsobena streptokoky. Občas se může stát, že se angína několikrát za rok vrátí. V tomto případě je nasnadě chirurgické odstranění mandlí.

Chronická angína má kolísavé příznaky, které trvají delší dobu a léčba mnohdy nepomáhá. Nemocný se po celou dobu cítí unavený. Projevuje se pocitem tlaku na mandlích a zápachem z úst. Tento druh angíny je velmi častý u dětí do 15 let. Mandle totiž zachycují patogeny pronikající ústy a nosem do těla. Mandle rostou spolu s dítětem, největší velikosti dosáhnou mandle kolem 7. až 10. roku věku dítěte. Poté se postupně zmenšují, přestávají pracovat pro imunitní systém a jsou méně vystavovány patogenům.

Nejčastějším původcem angíny je Streptococcus pyogenes, který do těla uvolňuje toxin zodpovědný za příznaky angíny. Zvláště u dětí se objevuje spálová vyrážka. Pak mluvíme o spálové angíně.

Při virové angíně bývá mírný kašel a zarudnutí hrdla. Mandle ovšem nejsou potaženy povlakem a jsou bez čepů. Na virovou angínu nepomáhají antibiotika a během pár dní odezní sama.

Občas je matoucí termín Angina pectoris. S klasickou angínou nemá však nic společného. Jedná se o srdeční onemocnění, kdy srdce není dostatečně zásobeno kyslíkem. Ale o tom si můžeme povědět někdy příště.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám