Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

10 hlavních spouštěčů bolestí hlavy

10 hlavních spouštěčů bolestí hlavy
Sdílet

Někdy tušíte, proč vás hlava rozbolela, někdy přijde bolehlav zcela nečekaně. Pojďme si projít nejčastější příčiny bolesti hlavy pěkně jednu po druhé.

Některé faktory spouštějící bolest hlavy jsou ve vaší moci, můžete tak bolesti úspěšně předejít. Ty ostatní je dobré si aspoň uvědomit. A mít u sebe léky, které vám od bolehlavu pomůžou.

1. Počasí

Možná vás to překvapí, ale jako vůbec nejčastější příčina bolestí hlavy se uvádí počasí, resp. jeho změny. Ve chvíli, kdy se otepluje nebo ochlazuje, můžou změny vlhkosti a tlaku narušit tvorbu chemických látek v mozku a spustit bolesti hlavy. Pokud trpíte bolestí hlavy častěji, zkuste sledovat, jak se v období vašich potíží mění počasí. Možná dojdete k překvapivým zjištěním.

2. Stres

Za původce bolestí hlavy označují až dvě třetiny lidí stres. K bolestem hlavy často dochází právě po stresovém období.  Existuje pro to vysvětlení. Ve chvíli, kdy se člověk ocitne ve stresové situaci, se do těla vyplaví hormony napomáhající zvládání stresu. V momentě, kdy stres odezní, vyvolá pokles hladiny hormonů rozšíření a kontrakci krevních cév, což vede k bolestem hlavy.

Stres také může způsobit svalovou tenzi v šíji a ramenou. Může tak ovlivnit držení těla a vyvolat následnou tenzní bolest hlavy. Udržet stres pod kontrolou vám pomůžou relaxační techniky, dechová cvičení nebo jóga.

3. Hormony

Pro ženy nebude novinkou, že dalším zásadním spouštěčem bolestí hlavy jsou hormony. A to zejména ty, které jsou aktivní během menstruace. Důvodem může být skutečnost, že hladina významného ženského hormonu estrogenu během menstruace poklesne, což spustí bolest hlavy.

4. Strava

Mezi nejčastější spouštěče bolesti hlavy z regálů obchodů s potravinami patří sýry (obzvláště zralý sýr), čokoláda, citrusy, uzené maso, ořechy, cibule, slaná jídla a glutamát sodný. U některých lidí může vyvolat bolesti hlavy dokonce i zmrzlina. Taková bolest hlavy ale trvá zpravidla jen pár minut. Zkuste zredukovat nebo úplně eliminovat bolesti hlavy tím, že omezíte nebo úplně vynecháte ze svého jídelníčku určité potraviny.

5. Konzumace nápojů

Když ponecháme stranou kocovinu po prohýřené noci, bolesti hlavy na sebe můžeme přivolat i konzumací příliš velkého množství čaje nebo kávy. Dalším viníkem bolesti hlavy může být dehydratace. Obzvlášť v horkém počasí pijte hodně vody.

6. Nepravidelná strava

Vynechání jídla, na které už se vaše tělo těšilo, má za následek pokles hladiny krevního cukru, což může vyvolat bolest hlavy. Ta může přijít i v opačném případě, kdy se do těla dostane větší množství cukru. To vyvolá rychlý nárůst a vzápětí rychlý pokles hladiny krevního cukru. Prevencí tak může být pravidelná strava a častější menší porce.

7. Nedostatek spánku

Nedostatek spánku může být také spouštěčem bolestí hlavy. Zkuste dodržovat správný spánkový režim. Choďte spát a vstávejte každý den přibližně ve stejnou dobu, a to včetně víkendů.

8. Nadměrné cvičení

Cvičení je důležité pro vaše celkové zdraví, ale pokud to budete s cvičením přehánět, můžete si tím přivodit bolest hlavy. Cvičení zvyšuje cirkulaci krve v hlavě a krku a způsobuje rozšíření krevních cév, což může vyvolat bolest hlavy. Na druhou stranu cvičení pomáhá odbourávat stres, který je dalším původcem bolestí hlavy.

9. Hrbení a ohnutí zad

Nadměrné ohnutí zad v sedu může zvýšit tenzi v horní části zad a krku a je hlavní příčinou tenzních bolestí hlavy. Snažte se nezůstávat při sezení dlouho ve stejné pozici a naučte se sedět rovně a s opřenými zády. Pokud pracujete s počítačem, horní hrana monitoru by měla být ve výšce očí. Pokud je níž, budete mít tendenci se hrbit.

10. Skřípání zuby

Bylo zjištěno, že u některých lidí může být vyvolána tupá bolest hlavy skřípáním zubů během noci. Pro tyto případy existuje speciální ochrana zubů, která během spánku skřípání zuby znemožňuje.

TIP: Pište si deník

Pokud si nejste jisti, co u vás vyvolává bolesti hlavy, zkuste si psát deník. Postupem času identifikujete, co bolest hlavy způsobuje, a naučíte se jí předcházet. Zapisujte si:
  • Datum/den v týdnu
  • Co jste jedli a pili?
  • Jaké bylo počasí?
  • Kdy jste šli spát? Kolik hodin jste spali?
  • Dělali jste něco neobvyklého?
  • Jaký druh cvičení jste cvičili a jak dlouho?
  • Kdy začala bolest hlavy?
  • Jaké léky jste brali a kdy?

Co dělat, když už hlava bolí?

Hlavní spouštěče bolestí hlavy jsme už prokoukli. Co ale dělat, když nás hlava už bolí? Zkuste některý z přípravků proti bolestem včetně migrény, bolesti zubů, zad, svalů, kloubů, proti menstruačním bolestem a bolesti v krku.

21. červenec 2015
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Mlsat se dá i zdravě. Připravte dětem do školy nebo na rodinný výlet vydatnou svačinku nabitou energií a bohatou na vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Pojďme na to.

více

Děti sušenky milují... Jenže ty kupované většinou obsahují palmový olej a obří dávku cukru. Proto je zkuste upéct doma sami a dětem je pak zabalit ke svačině do školy! Variací zdravých cookies je…

více

Pro správné fungování organismu je nutné pít dostatečné množství tekutin. Přesto trpí mírnou dehydratací stále velké množství lidí. Rizikovější skupiny jsou děti a senioři, u kterých bychom na pitný…

více

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více