Lékárna.cz

10 hlavních spouštěčů bolestí hlavy

Někdy tušíme, proč nás hlava rozbolela, zatímco jindy se bolehlav objeví zcela nečekaně a zdánlivě bez příčiny. Prozradíme vám, jaké jsou nejčastější spouštěče bolestí hlavy a také přidáme pár tipů, jak jim předcházet.

10 hlavních spouštěčů bolestí hlavy
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Některé faktory spouštějící bolest hlavy můžeme ovlivnit, a bolesti tak úspěšně předejít. Ty ostatní je dobré si alespoň uvědomit a mít u sebe přípravky, které od nepříjemných stavů pomohou.

1. Počasí

Vůbec nejčastější příčina bolestí hlavy je počasí, respektive jeho změny. Ve chvíli, kdy se otepluje nebo naopak ochlazuje, mohou změny vlhkosti a tlaku narušit tvorbu chemických látek v mozku, a tím spustit bolesti hlavy. Pokud trpíte bolestí hlavy častěji, zkuste sledovat, jak se v období vašich potíží mění počasí. Možná dojdete k překvapivým zjištěním a budete se moci na nepříjemné stavy lépe připravit.

2. Strava

Mezi nejčastější spouštěče bolestí hlavy mezi potravinami patří:

 • sýry (obzvláště ty zrající),
 • čokoláda,
 • citrusy,
 • uzené maso,
 • ořechy,
 • cibule,
 • slaná jídla a
 • glutamát sodný.

U některých lidí může vyvolat bolesti hlavy dokonce i zmrzlina. Taková bolest se obvykle objevuje v oblasti čela a naštěstí většinou trvá jen pár minut. Jestliže vás trápí častá bolest hlavy, snažte se vypozorovat, jestli ji nezpůsobují některé potraviny a případně je zkuste ve svém jídelníčku nahradit jinými.

Vynechání jídla

Na vznik bolestí hlavy má vliv i vynechání pravidelného jídla. Vaše tělo se už totiž těšilo na pravidelný přísun živin a vy jste mu je nedodali, díky tomu klesne hladina krevního cukru, což má za následek bolení hlavy. A bolest hlavy může vyvolat i náhlý nárůst hladiny krevního cukru. Prevencí proti těmto bolestem hlavy tak může být pravidelná strava a častější menší porce.

3. Stres

Až u dvou třetin postižených je původcem bolestí hlavy stres. K palčivým bolestem však zpravidla dochází až ve chvíli, kdy napjaté období pomine. Během tíživé situace se totiž do těla vyplavují hormony, jež nám ji pomohou zvládnout a v momentě, kdy stres odezní, klesající hladina hormonů vyvolá rozšíření a kontrakce krevních cév, což má za následek právě prudkou bolest hlavy.

Stres také může způsobit svalové napětí v šíji a ramenou. Může tak ovlivnit držení těla a vyvolat následnou tenzní bolest hlavy. Udržet stres pod kontrolou nám pomohou například relaxační techniky, dechová cvičení nebo jóga.

4. Konzumace nápojů

Když ponecháme stranou kocovinu po prohýřené noci, bolesti hlavy na sebe můžeme přivolat i konzumací příliš velkého množství čaje nebo kávy, rychlým vypitím ledového nápoje nebo také dehydratací, tedy nedostatečným příjmem tekutin. Optimálně bychom měli vypít 0,5 litru čisté vody nebo neslazených a nesycených tekutin na každých 15 kg své hmotnosti s tím, že káva, čaj a alkohol se do pitného režimu nepočítají.

5. Hormony

Pro ženy není novinkou, že dalším zásadním spouštěčem bolestí hlavy jsou hormony, a to zejména ty, které jsou aktivní během menstruace. Důvodem může být skutečnost, že hladina významného ženského hormonu estrogenu během menstruace poklesne, což spustí bolest hlavy.

Bolesti hlavy v těhotenství

Výjimkou nejsou ani bolesti hlavy v těhotenství. Za nimi stojí zpravidla hormony nebo také zvýšené množství krve v oběhu, stres, nedostatek spánku či přetížená páteř. O vhodném řešení těchto potíží se vždy poraďte se svým gynekologem.

6. Bakteriální či virové infekce

Mezi další typické spouštěče bolestí hlavy patří bakteriální či virové infekce - od těch méně závažných, jako je například nachlazení, přes středně nebezpečné, jako je chřipka či covid-19, až po velmi vážné nemoci, jakou je meningitida. Pro tu je typická nesnesitelná bolest hlavy, kterou provází prudký vzestup teploty, zvracení a tuhnutí šíje. Jakmile máte podezření, že by se vás tyto symptomy mohly týkat, spěchejte k lékaři, mnohdy jde o minuty.

7. Nadměrná fyzická zátěž

Fyzická aktivita je důležitá pro naše celkové zdraví a kondici, pokud se to s ní ale přehání, může zapříčinit bolest hlavy. Pohyb totiž zvyšuje cirkulaci krve v hlavě a krku a způsobuje rozšíření cév, což může vyvolat právě bolest hlavy, a to zejména pokud se dostaneme a dlouho zůstaneme ve vysoké tepové frekvenci.

Přírodní pomocníci proti bolesti hlavy

Od bolesti hlavy může pomoci i příroda. Určité bylinky jsou pro snadnější překonání tohoto stavu vyhledávané. Jednou z nich je kopretina řimbaba neboli řimbaba obecná. Najdeme ji v čajích nebo jako tinkturu ve formě doplňků stravy. Dále je vhodná k pití máta. V aromaterapii se využívá chladivého působení eukalyptu, levandule, citrusů jako pomeranč, limetka, nebo máty.  

8. Hrbení a ohnutí zad

Nadměrné ohnutí zad v sedu může zvýšit napětí v horní části zad a krku a je hlavní příčinou tenzních bolestí hlavy. Snažte se nezůstávat při sezení dlouho ve stejné pozici a naučte se sedět rovně s opřenými zády. Pokud pracujete s počítačem, horní hrana monitoru by měla být ve výšce očí. Je-li níž, budete mít tendenci se hrbit a ohýbat krční páteř, která pak může způsobit bolest hlavy.

9. Nedostatek spánku

Není novinkou, že nedostatek spánku může mít za následek bolesti hlavy, kterých se pak celý následující jen velmi těžko zbavujeme. Pokud navíc patříme mezi spánkové prokrastinátory, tedy svůj spánek odkládáme mnoho dní po sobě a deprivaci tak prohlubujeme, pravděpodobně se dostaví dlouhodobá bolest hlavy a vedle ní i další zdravotní obtíže. Spánek je totiž pro náš organismus nesmírně důležitý. Řešení této situace je přitom vcelku jednoduché, nastavte si spánkový režim a ten každý den dodržujte - choďte spát a vstávejte každý den přibližně ve stejnou dobu, a to včetně víkendů.

Skřípání zubů

Se spánkem také souvisí další aktivita, která může být příčinou bolestí hlavy. Je to noční skřípání zubů. Bylo totiž zjištěno, že u některých lidí může být tupá bolest hlavy vyvolána právě skřípáním zubů během noci. Pro tyto případy existuje speciální ochrana zubů, která během spánku skřípání znemožňuje. O její vhodnosti pro vás se poraďte se svým dentistou.

 

10. Migréna

Migréna je chronická bolest hlavy, která trvá několik dní až týdnů. Obvykle je jednostranná a může být provázena nevolností, přecitlivělostí na hluk, světlo a pachy, lítostivost a také únava. Obvykle se řeší pomocí volně prodejných analgetik a v případě jejího častého opakování preventivní léčbou. 

Náš tip: Pište si deník

Pokud si nejste jisti, co u vás vyvolává bolesti hlavy, zkuste si psát deník. Postupem času identifikujete, co bolest hlavy způsobuje, a naučíte se jí předcházet. Zapisujte si:

 • Datum a den v týdnu.
 • Co jste jedli a pili?
 • Jaké bylo počasí?
 • Kdy jste šli spát a kolik hodin jste spali?
 • Dělali jste něco neobvyklého?
 • Jaký druh fyzické aktivity jste prováděli a jak dlouho?
 • Kdy začala bolest hlavy?
 • Jaké léky jste brali a kdy?

Co na bolest hlavy

Na bolest hlavy nejlépe fungují volně prodejná analgetika. Obvykle od ní uleví zhruba do půl hodiny a vydrží působit až čtvrtinu dne s tím, že záleží na intenzitě a původu bolesti. Tyto léky navíc ulevují i od bolestí zubů, zad, svalů, kloubů, menstruačních bolestí a bolestí v krku.

Vedle toho jsou účinným doplňkovým řešením, a to zejména na dlouhodobé bolesti hlavy a časté migrény, akupresurní body. Body spojené s hlavou se nachází na špičkách všech prstů na rukou.

Jestliže bolest hlavy nemá u vás zřejmou příčinu, objevuje se často, neustupuje nebo ji provází i jiné symptomy (zejména vysoká teplota), nikdy neváhejte s návštěvou svého lékaře. Raději, aby šlo o planý poplach, než abyste přišli do ordinace pozdě.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Bolest volně prodejné léky Bolest hlavy u dětí

Přečtěte si také

Úpal a úžeh má většina lidí spojeno s létem, nicméně úpal se sluníčkem souviset přímo nemusí. To je také hlavní rozdíl mezi těmito dvěma nemocemi z přehřátí, které jsou jinak velmi podobné a odlišit…

více

Zarděnky neboli rubeola jsou infekční virové onemocnění, které patří do skupiny dětských infekčních chorob. Šíří se kapénkovou cestou – kašlem a kýcháním nakažených osob. Virus se dostává do…

více

Lymská borelióza je infekční onemocnění, kterou do našeho organismu doručí nakažené klíště, ve chvíli, kdy začne sát krev. Lymskou boreliózou se v Česku ročně nakazí zhruba tři a půl tisíce lidí. Jde…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivá virová choroba a jedna z hlavních příčin úmrtí malých dětí. Přestože existuje bezpečné a účinné očkování, stále dochází k rozsáhlým epidemiím. Nemoc způsobuje vysoce…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.