Malý kalíšek je vhodný pro ženy a dívky do 28 let věku, které doposud nerodily přirozenou cestou, i pro ženy se slabou až normálně silnou menstruací.
Na spodku kalíšku i na stopce jsou rýhy, které vám usnadní vyjmutí kalíšku.
Menstruační kalíšky jsou zdravou, levnou a ekologickou alternativou vložek a tampónů. Jejich používání je snadné, pohodlné a spolehlivé. Vydrží vám dlouhá léta a tak nebudete muset utrácet za vložky ani tampony a nebudete vytvářet odpad.
Veškeré kalíšky a sterilizační kelímky Yuuki jsou vyráběny v České republice. Na výrobu kalíšků je použit německý lékařský silikon, který splňuje ty nejpřísnější zdravotnické normy.
Jak vybrat správnou velikost kalíšku
Menší menstruační kalíšek je vhodný pro:
- ženy a dívky mladší 28 let,
- ženy a dívky, které doposud nerodily přirozenou cestou,
- ženy se slabou až normálně silnou menstruací.
8 důvodů proč přejít na kalíšek
- Je ze zdravotního hlediska lepší než tampóny. Na rozdíl od tampónu se na kalíšku nemohou množit bakterie a není napuštěn žádnými chemikáliemi.
- Kalíšky nejsou spojeny se syndromem toxického šoku.
- Zavedení kalíšku je nesmírně jednoduché. Je vyrobený z měkkého lékařského silikonu a perfektně přilehne k pochvě.
- Údržba je velmi jednoduchá, stačí vždy před menstruací vyvařit 5 minut ve vodě.
- Kalíšek má velmi dlouhou životnost. Při správné údržbě vydrží až 15 let. Nemusíte tedy znovu a znovu kupovat vložky a tampóny a mít strach, zdali jste si jich vzala s sebou dost.
- Kalíšek je mnohem ekologičtější. Jen si představte to množství vložek a tampónů ušetřených během dlouhých let.
- Kalíšek můžete používat při všech aktivitách včetně plavání a jízdy na kole. Ani nevíte, že ho máte.
- Kalíšek se doporučuje ženám, které mají potíže s opakovanou vaginální mykózou. Nevysušuje poševní sliznici.
Jak kalíšek používat
- Nejlepší je, vyzkoušet si zavedení kalíšku ještě před začátkem menstruace, abyste našla optimální umístění. Pokud si ještě nejste jista správným zavedením, využijte pro jistotu slipovou vložku.
- Nejlepší je zavádět kalíšek v podřepu. Pokud ho zavádíte před začátkem menstruace, je dobré kalíšek navlhčit. Zavedení mimo období menstruace je mnohem obtížnější, poševní sliznice není tak prokrvená. Nenechte se tím odradit! :-)
- Kalíšek uchopte mezi palec a ukazováček a zasuňte ho do pochvy. Není třeba nijak tlačit. Až bude kalíšek celý v pochvě, můžete ho pustit a on se celý rozevře. Zavedení není o nic složitější než zavedení tampónu, takže se není třeba ničeho bát.
- Abyste se ujistila, že jste kalíšek zavedla správně, uchopte ho za stopku a zkuste ho trochu povytáhnout. Pokud to nepůjde, zavedení bylo správné a vznikl žádoucí podtlak. Pokud by šel snadno vytáhnout, pravděpodobně se nerozvinul správně.
- Při vyjmutí zrušíte vzniklý podtlak stisknutím spodní části kalíšku. Kalíšek pak půjde bez problémů vytáhnout.
- Kalíšek vyprazdňujte zhruba po stejné době, jako byste si vyměňovala tampón. Pokud nemáte zkušenosti, doporučujeme vyprazdňovat asi po 4 hodinách. Brzy zjistíte, že ho můžete nechat zavedený déle. Vyprázdněte ho nejdéle po 12 hodinách. Kalíšek můžete mít zavedený i přes noc.
- Pokud máte silnou menstruaci, může vám kalíšek v prvních dnech protékat. V takovém případě použijte jako doplněk i vložku
Jak o kalíšek pečovat
- Před menstruací je nutné kalíšek sterilizovat. Nejlepším způsobem je nechat kalíšek vyvařit asi 5 minut ve vroucí vodě. Doporučujeme do vody přidat lžičku prášku Gaja Magic Touch.
- Při vyprazdňování během menstruace stačí kalíšek omýt chladnou vodou a znovu ho zavést. Na veřejných záchodcích doporučujeme mít s sebou lahev s vodou.
- Kalíšek může časem změnit barvu, stejně jako se tomu děje u dětského dudlíku. Neznamená to, že by byl špinavý.
- Používání kalíšku je zcela bez zápachu. Nepříjemný zápach vydává menstruační krev až po kontaktu s vložkou nebo tampónem, které jsou napuštěné nejrůznějšími deodoranty.
K čemu je dobrá stopka?
Stopka je vlastně taková pojistka, pokud se vám nedaří kalíšek vyjmout. Děje se to zpravidla v začátcích, kdy se s kalíškem seznamujete a ještě nemáte nacvičené jeho vyjmutí. Svou roli může hrát i obava, která vám nedovolí se uvolnit a snadno kalíšek vyjmout. Ničeho se nebojte! Cvik dělá mistra a platí to i v tomto případě.
Jakmile začnete kalíšek používat opakovaně, zjistíte, že vám stopka vadí nebo ji vlastně vůbec nepotřebujete. Můžete ji tak zkrátit na vám vyhovující délku nebo odstřihnout úplně. Dejte jen pozor na to, abyste při tom kalíšek nepoškodila.
Pamatujte, že nejvhodnější způsob jak kalíšek vyjmout, je stlačením jeho spodní části, při kterém dojde ke zrušení podtlaku.
Parametry
Velikost: |
malý |
Materiál: |
Lékařský silikon |
Objem: |
MALÝ: 17,5 ml (po boční dírky) / 24 ml (po okraj); VELKÝ: 28 ml (po boční dírky) / 37 ml po okraj |
Rozměry: |
MALÝ: průměr 41 mm, délka 49 mm beze stopky, délka stopky 18 mm; VELKÝ: průměr 46 mm, délka 56 mm beze stopky, délka stopky 18 mm |
Tvrdost silikonu (Shore): |
40 |
Silikon a testování na zvířatech
Jak je to s tím silikonem? Ubližuje se kvůli výrobě kalíšků zvířatům? V Econea.cz problematiku testování na zvířatech velice detailně řešíme. U lékařského silikonu se to má tak, že testován sice byl, ale již před desítkami let a nikoliv kvůli menstruačním kalíškům. Dříve se totiž takovéto materiály a látky musely testovat povinně. Dnes již naštěstí existují společnosti, které dál silikon netestují, protože zkrátka stačí, že byl otestován již v minulosti. V naší nabídce najdete menstruační kalíšky právě od takových zodpovědných značek.
O značce Yuuki
Česká značka Yuuki vyrábí a dodává kvalitní, ekologické i ekonomicky výhodné menstruační kalíšky Yuuki a příslušenství k nim. Kalíšky jsou vyráběny v České republice z německého lékařského silikonu, který splňuje ty nejpřísnější zdravotnické normy. Veškeré výrobní a kontrolní procesy probíhají v plném souladu s nároky požadovanými normou ISO 9001.01.