Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Co se dětem honí hlavou? Začátkem školního roku i vši...

Co se dětem honí hlavou? Začátkem školního roku i vši...

Péče o tělo Děti Vlasy

Se začátkem školního roku jsou jak děti, tak i rodiče pravidelně vystavovány zvýšenému tlaku. Změna režimu s dětmi nezřídka doslova zamává a rodiče mají tolik starostí, že často nemají čas věnovat se tomu, co se dětem honí hlavou. Podle informací serveru LékařiOnline.cz by však měli být rodiče právě v této době v tomto hledu obezřetní, začátek školního roku totiž přeje rozšíření vší.

Co se dětem honí hlavou? Začátkem školního roku i vši...

„Veš vlasová je také nazývána veš dětská, a to proto, že infekce je výrazně častější v dětských kolektivech, protože děti se při hře vzájemně hlavami často dotýkají na rozdíl od dospělých. Riziko přenosu je proto velké v dětských kolektivech: školy, družiny, sportovní kluby, dětské tábory atd.,“ uvádí MUDr. Michaela Ferancová ze serveru lekari-online.cz s tím, že právě po návratu z prázdnin si děti často v těsném kontaktu sdělují své zážitky, tudíž je riziko přenosu skutečně vysoké.

„Je vhodné dětem hlavu pravidelně prohlížet, protože samičky kladou těsně k pokožce hlavy denně až sedm vajíček - hnid, z nichž se líhnou za sedm až deset dní larvy. Během krátké doby, tak může mít dítě hlavu plnou vší,“ říká Ferancová a dodává, že včasné podchycení také znamená výrazně menší počet hnid, které se z vlasů špatně odstraňují. Z lékařského hlediska člověk, který má vši trpí infekčním onemocněním zvaným pedikulóza (o toto onemocnění se nejedná, pokud má dotyčný pouze hnidy). „Ačkoli toto onemocnění není výrazně nebezpečné a provází jej v podstatě „pouze“ svědění případně boláky, veš totiž nepřenáší jiné infekce, může mít výrazně negativní vliv na psychiku postiženého i jeho rodiny,“ říká Michaela Ferancová a vysvětluje, že tito lidé se cítí zahanbeni a to, že mají v rodině vši považují za ostudu. „Opravdu se není za co stydět,“ upozorňuje Ferancová. „Veš dětská není, na rozdíl od vši šatní, příznakem špatných hygienických návyků a napadá i vlasy, které jsou pravidelně umývány.“

Léčba

Léčba je možná pomocí šamponů, gelů, vlasových toniků nebo sprejů. Všechny odvšivovací preparáty jsou toxické místně i celkově. „Nebezpečné je hromadné odvšivování pomocí sprejů, kdy je vysoký obsah účinné látky ze spreje v ovzduší. Nejvhodnější je odvšivení pomocí šamponů,“ říká Ferancová a jedním dechem však dodává, že u některých preparátů dochází podobně jako například u některých antibiotik také k tzv. rezistenci - odolnost vší proti odvšivovacím preparátům.
Přípravky na odvšivení jsou volně prodejné – bez lékařského předpisu v lékárnách.
Ferancová doporučuje použít odvšivovací šampon, který usmrtí vši i hnidy a poté hnidy vyčesat speciálním hustým hřebenem – všiváčkem. Je vhodné umytí šamponem zopakovat s odstupem 8-10 dnů. Vlasy sice není nutné ostříhat, ale z krátkých vlasů se hnidy každopádně lépe odstraňují, proto především u chlapců považuje Ferancová ostříhání za vhodné.
„Je potřeba si uvědomit, že ačkoli mimo vlasy veš přežívá pouze zhruba 24 hodin, i tento časový úsek může postačit k jejímu návratu,“ uvádí Ferancová a vysvětluje, že pokud například veš ulpí na polštáři, může se další večer vrátit zpět do již odvšivených vlasů. „Skutečně důležitá je v tomto ohledu především prevence, která spočívá v pravidelném prohlížení vlasů a pokožky hlavy, a to nejen dítěte, u nějž se vši objeví, ale celé rodiny včetně dospělých,“ uzavírá problematiku Ferancová.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám