Lékárna.cz

Jak podpořit dětskou imunitu

Jak podpořit dětskou imunitu
Sdílet

Poradíme vám, kdy a jak začít podporovat imunitu u dětí, abyste zimní období překonali vy i vaši potomci v klidu a pohodě.

7 tipů, jak podpořit přirozenou dětskou imunitu:

 1. Kolostrum - je známo, že prvotní mateřské mléko neboli mlezivo neboli kolostrum je bohaté na vitamíny, minerály, stopové prvky a další látky důležité pro naše tělo.
 2. Hlíva ústřičná - obsahuje betaglukany. Vyzkoušejte například sirup z hlívy ústřičné nebo třeba cucavé tablety s příchutí lesních jahod.
 3. Rybí tuk - omega 3 mastné kyseliny, na který je rybí tuk bohatý, jsou důležité pro naše tělo. Ve formě žvýkacích kapslí navíc už rybí tuk nemá svou typickou pachuť.
 4. Rakytník - je bohatý na vitamíny C a A, také na organické kyseliny. Díky tomu všemu jsou rakytníkové želatinky nebo přímo rakytníkový džus vhodnými prostředky pro podporu imunitního systému dětí.
 5. Vitamíny - přirozeně doplňujte vitamíny z ovoce a zeleniny, pokud ale máte pocit, že jich vaše dítě nesní tolik, kolik by bylo potřeba, sáhněte po některém z multivitamínových přípravků pro děti, například ve formě žvýkacích bonbónů.
 6. Otužování - nebojte se vycházek či výletů za deště či špatného počasí, stačí přizpůsobit vybavení. Dejte pozor, aby děti nebyly moc nabalené. Nezapomeňte, že neustále běhají a pokud mají na sobě příliš teplé oblečení, mohou se zpotit a snadněji pak prochladnout. S teplotou v místnosti to také není třeba přehánět - na spaní stačí 18° C.
 7. Dostatek spánku - spánek je důležitý pro celkovou regeneraci organismu. Předškolní děti a školáci potřebují zhruba 8 - 10 hodin, aby si úplně odpočinuli a jejich organismus, včetně imunitního systému, nabral nové síly

Jak poznat, že jde u dítěte o poruchu imunity

Opakované lehké infekce horních cest dýchacích (např. rýma) jsou v dětském věku běžné a u většiny dětí není potřeba speciální lékařské vyšetření. U mladších dětí (1 - 5 let) může jít o 6 - 8 epizod infekcí dýchacích cest s lehčím průběhem a dobrou odpovědí na léčbu v průběhu podzimních a zimních měsíců. U starších dětí (6 - 12 let) jsou v tomto období normální 2 - 4 epizody.

Mnohem důležitější než četnost infekce dýchacích cest je třeba sledovat:

 • charakter infekce - tj. pokud při ní přetrvává vysoká teplota a dochází ke zhoršení celkového stavu dítěte,
 • trvání infekce - pokud trvá více dní a jen velmi pomalu dochází ke zlepšení stavu dítěte,
 • odpověď na léčbu antibiotiky - pokud dítě špatně reaguje na podávanou léčbu a ani po nasazení antibiotik nedochází k ústupu potíží,
 • komplikace - např. chronický zánět vedlejších nosních dutin nebo zánět středního ucha s následnou perforací ušního bubínku

8 varovných ukazatelů vážné poruchy imunity u dětí

 • 8 a více infekcí dýchacích cest v průběhu 12 měsíců
 • 2 a více zápalů plic za 12 měsíců
 • 2 a více těžkých/komplikovaných zánětů vedlejších nosních dutin za 12 měsíců
 • 2 a více těžkých infekcí v anamnéze (např. zápal mozkových blan, sepse, zánět kostí)
 • rozsáhlá kvasinková onemocnění kůže a sliznic u dětí starších než 1 rok
 • opakované hluboké infekce kůže a měkkých tkání
 • neprospívání, chronický průjem
 • výskyt vrozené poruchy imunity v rodině

Pokud u vašeho dítěte vypozorujete jeden z uvedených varovných ukazatelů, je na místě navštívit alergologa či klinického imunologa, který dítěti provede další testy a předepíše vhodná imunostimulancia či imunoregulancia.

30. červenec 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více

Prozradíme vám, co přesně se skrývá za tajemným názvem dračí krev a k čemu se tato substance hodí.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.