Lékárna.cz

Zbavte se nadýmání jednou provždy

Poradíme vám, které potraviny, bylinky, čaje nebo volně prodejné prostředky zaručeně uleví od nadýmání a plynatosti.

Zbavte se nadýmání jednou provždy
VEROVAL Domácí test Chlamydie

VEROVAL Domácí test Chlamydie

Diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (IVDR)

Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Místo žvýkačky si dejte zázvorový bonbon

Pokud trpíte nadýmáním, vynechte žvýkačky! Během žvýkání totiž spolykáte velké množství vzduchu a navíc - většina žvýkaček obsahuje cukerné alkoholy jako je sorbitol, xylitol a manitol, které mohou tyto potíže způsobovat. Místo toho si raději dejte zázvorové bonbony.  Zázvor totiž uklidňuje zažívání a podporuje normální trávení. 

Bylinky proti nadýmání

Chcete-li omezit nadýmání, které způsobují luštěniny nebo některé druhy zeleniny, vařte je společně s bylinkami, jako je fenykl, oregano, tymián, kmín, bazalka, zázvor, máta, koriandr nebo majoránka.

Potraviny proti nadýmání

Jestliže vás trápí nadměrné nadýmání, které se objevuje téměř po každém jídle, měli byste do svého jídelníčku zařadit více vlákniny, a to například v podobě ovoce (banány, jablka) nebo také kysané mléčné výrobky, celozrnné obiloviny, brambory, ořechy a některou čerstvou zeleninu, konkrétně okurky, rajčata, červenou řepu.

Probiotika a trávicí enzymy

Užívání probiotik spolu s trávicími enzymy snižuje množství nestrávených sacharidů ve střevech, které způsobují nadýmání. Přípravek Lepicol Plus obsahuje vedle účinných trávicích enzymů a probiotik také mátovou silici, zázvor a vlákninu, které zlepšují vstřebávání živin a snižují množství produkovaných plynů. 

Čaj proti nadýmání

Bylinné čaje jsou vhodné zejména pro lidi, jejichž trávicí systém reaguje plynatostí téměř na každé jídlo, a nadměrné nadýmání je tak trápí pravidelně. Nejvhodnější jsou tyto čajové směsi:

  • heřmánkový čaj 
  • čaj z meduňky, hluchavky, pelyňku a tymiánu je vhodný po konzumaci tučných a těžko stravitelných pokrmů,
  • čaj ze směsi fenyklu, levandule a natě jestřabiny je vynikající při plynatosti pro kojící ženy,
  • čaj z meduňky, máty, lipového květu a fenyklu pomáhá od nadýmání malým dětem,

Léky proti nadýmání

Nadýmání může souviset s jinými nemocemi

Pokud trpíte většími potížemi s nadýmáním, doporučujeme vést si denní záznamy zkonzumovaných potravin a odhalit tak ty, které vám mohou tyto problémy způsobovat. Často se za těmito obtížemi skrývá potravinová intolerance například na lepek, mléčné výrobky, sóju, vejce apod. Pokud máte podezření na intoleranci či alergii, konzultujte vše s lékařem. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Detoxikace

K častým potížím s trávicím systémem a tudíž i k nadýmání velkou měrou přispívá konzumace tučných a příliš slaných pokrmů, jídel plných "éček" nebo jiných syntetických složek. Orgány, včetně těch trávicích jsou pak nadměrně zatíženy a nefungují tak, jak mají. Pravidelná detoxikace organismu proto zlepšuje funkci trávicího systému a zároveň ulevuje od nadýmání.

Přečtěte si také

Zápal plic je zánětlivé onemocnění plicní tkáně. Mohou ho způsobovat bakterie, viry, plísně, ale i různé chemické látky nebo alergie. Jeho odborný název zní - pneumonie.

více

Probiotika a prebiotika jsou důležitá pro zdravý chod organismu nejen lidí, ale i zvířat. I ta se totiž mohou potýkat s problémy se střevním mikrobiomem. Nepatogenní bakterie, které probiotika…

více

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.