Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Zánět močových cest - trápení mnoha žen

Zánět močových cest - trápení mnoha žen

Péče o tělo Zdraví z přírody Ženy Léčivé přípravky

V lidském těle jsou k infekcím nejnáchylnější dýchací cesty. Močové ústrojí stojí v tomto pomyslném žebříčku hned na dalším místě.

Zánět močových cest - trápení mnoha žen

Zánět močových cest je velmi rozšířený problém, který potrápí občas většinu z nás. Zánět močového měchýře a močové trubice je vlastně infekce močových cest. Tímto onemocněním trpí převážně ženy. Dvacet procent z nich tuto nemoc prodělá aspoň jednou za rok - ženská močová trubice je totiž kratší než mužská, a proto je cesta bakterií do močového měchýře snazší.

Bohužel, jedná se o nemoc, která se často objevuje opakovaně, a proto je nutné zpravidla zahájit léčbu antibiotiky. Vracející se infekce mohou totiž navodit vážná onemocnění ledvin. Stejně tak přesun zánětu do ledvin je velmi nebezpečný a může dojít až k jejich zanícení. Takový zánět obzvlášť zatěžuje těhotné, děti či starší lidi.

Příčiny vzniku zánětu

Zánět močových cest způsobují bakterie. Může vznikat potlačováním nucení k močení či nedostatečnou hygienou. Zánět může vyvolat i plod v těhotenství, tím, že stlačuje močový měchýř. Rizikovým obdobím je menopauza, která často souvisí s inkontinencí. Infekce často propuká po nastydnutí, prochladnutí a díky nedostatečnému pitnému režimu. Může se objevit po podráždění či poranění při pohlavním styku. Ohrožení jsou i diabetici - krevní cukr může být vylučovaný do moče, čímž vzniká sladké prostředí v močových cestách, kde se mnohem snáz šíří bakterie a následně pak vzniká infekce s mnohem těžším průběhem.

Projevy zánětu

 • křeče v podbřišku
 • časté nucení k močení a zároveň neschopnost moč vyloučit
 • bolest a pálení při močení
 • zkalená, páchnoucí či tmavá moč
 • vylučování krve v moči
 • pokud se objeví nevolnost, zvýšená teplota či bolest v bedrech, zánět se již zřejmě přesunul do ledvin

Léčba zánětu

Zánět se diagnostikuje jednoduchým vyšetřením z moči. Vždy je nutná rychlá léčba antibiotiky. Jako doplňkovou léčbu při infekčních urologických onemocněních můžeme vyírat i z  léků volně prodejných či urologických čajových směsí.Ty jsou však vhodné spíše k použití u ledvinových a močových kamenů.

Ten, kdo prodělává zánět častěji, snaží se předcházet jeho vzniku. Stav močového systému můžete zlepšit díky řadě přírodních produktů , které fungují na bázi přírodních antibiotik. Používají se jako doplněk léčby antibiotiky i jako prevence při opakovaných zánětech. Většinou jsou ve formě tablet, výjimečně jako sirup. Téměř všechny produkty obsahují kanadskou brusinku, která je v posledních letech velmi oblíbená. Je zdrojem přírodních látek bránících množení bakterií v močových cestách. Funguje také jako silný antioxidant, zpomaluje rozkládání vyloučené moči a vzniku nežádoucího zápachu. Za velmi účinný se považuje přípravek s obsahem extraktu od 500 mg v kapsli. Brusinky lze konzumovat i čerstvé či sušené a činný je též brusinkový džus.

V případě užívání antibiotik jsou vhodným doplňkem také probiotika, která dodávají potřebné bakterie. Dobré je také dodávat tělu vitamín C. Moč se jím okyseluje a přestává být méně náchylná k působení bakterií. Výborná je i klikva, která také okyseluje moč a zároveň zabraňuje infekčním bakteriím udržet se na sliznici močových cest. Doporučit lze také echinaceu, která zvyšuje obranyschopnost organismu.

Z bylinek lze těžko vybrat hlavního zástupce. Udává se bříza, jehlice trnitá, kontryhel, přeslička, rybíz černý, truskavec, vrbovka, zlatobýl, medvědice, tužebník či svízel. Účinný je i česnek jakožto přírodní antibiotikum nebo petržel.

Dobré rady při zánětu močových cest

Existuje řada pravidel, které nemocný vymyslí intuitivně. Tekutiny, teplo a hygiena jsou ty nejzásadnější, které napadnou asi každého. Jsou však i další věci, které si často lidé trpící záněty neuvědomují. Tyto rady je vhodné dodržovat i jako prevenci:

 • vypijte denně nejméně dva a půl litru tekutin
 • pijte ideálně sklenku vody každou hodinu, moč se tím zředí a škodlivé látky se rychleji vyplaví z těla
 • opatrně s pitím ovocných čajů, kávy a džusů jiných než brusinkových
 • nezadržujte moč zbytečně dlouho
 • vyvarujte se prochladnutí, dbejte na teplo
 • dávejte pozor na promočené boty či holá záda
 • dbejte na hygienu, často se myjte
 • preferujte prádlo z bavlny
 • po plavání v bazénu se převlékejte do suchého
 • dejte přednost přírodním prostředkům před klasickými mýdly
 • nepoužívejte parfémované hygienické potřeby ani deodoranty na intimní místa
 • zkuste sedací koupel z odvaru řapíku, heřmánku, březového listí nebo hypermanganu.
Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka