Lékárna.cz

Zánět močových cest

Zánět močových cest
Sdílet

V lidském těle jsou k infekcím nejnáchylnější dýchací cesty. Močové ústrojí stojí v tomto pomyslném žebříčku hned na dalším místě.

Co to je zánět močových cest

Zánět močových cest je velmi rozšířený problém, který potrápí občas většinu z nás. Zánět močového měchýře a močové trubice je vlastně infekce močových cest. Tímto onemocněním trpí převážně ženy. 20 % z nich tuto nemoc prodělá aspoň jednou za rok - ženská močová trubice je totiž kratší než mužská, a proto je cesta bakterií do močového měchýře snazší.

Bohužel, jedná se o nemoc, která se často objevuje opakovaně, a proto je nutné zpravidla zahájit léčbu antibiotiky. Vracející se infekce mohou totiž navodit vážná onemocnění ledvin. Stejně tak přesun zánětu do ledvin je velmi nebezpečný a může dojít až k jejich zanícení. Takový zánět obzvlášť zatěžuje těhotné, děti či starší lidi.

Příčiny vzniku zánětu močových cest

Zánět močových cest způsobují bakterie. Může vznikat potlačováním nucení k močení či nedostatečnou hygienou.

Zánět může vyvolat i plod v těhotenství, tím, že stlačuje močový měchýř. Další příčinou může být i oslabená imunita.

Rizikovým obdobím je menopauza, která často souvisí s inkontinencí a nižší hladinou pohlavních hormonů.​ Může se objevit po podráždění či poranění při pohlavním styku.

Ohrožení jsou i diabetici - krevní cukr může být vylučovaný do moče, čímž vzniká sladké prostředí v močových cestách, kde se mnohem snáz šíří bakterie a následně pak vzniká infekce s mnohem těžším průběhem.

Příznaky zánětu močových cest

 • křeče v podbřišku
 • časté nucení k močení a zároveň neschopnost moč vyloučit
 • bolest a pálení při močení
 • zkalená, páchnoucí či tmavá moč
 • vylučování krve v moči
 • pokud se objeví nevolnost, zvýšená teplota či bolest v bedrech, zánět se již zřejmě přesunul do ledvin

Léčba zánětu močových cest

Zánět se diagnostikuje jednoduchým vyšetřením z moči. Vždy je nutná rychlá léčba antibiotiky. Jako doplňkovou léčbu při infekčních urologických onemocněních můžeme vybírat i z  léků volně prodejných či urologických čajových směsí. Vhodné je také pít dostatečné množství čisté vody.

Prevence zánětu močových cest

Ten, kdo prodělává zánět častěji, snaží se předcházet jeho vzniku. Stav močového systému můžete zlepšit díky řadě přírodních produktů , které fungují na bázi přírodních antibiotik. Používají se jako doplněk léčby antibiotiky i jako prevence při opakovaných zánětech. Většinou jsou ve formě tablet, výjimečně jako sirup.

Brusinky 

Téměř všechny produkty vhodné jako doplněk léčby zánětu močových cest obsahují brusinku, která je v posledních letech velmi oblíbená. Je zdrojem přírodních látek bránících množení bakterií v močových cestách. Funguje také jako silný antioxidant, zvyšuje přirozenou obranyschopnost těla. Za velmi účinný se považuje přípravek s obsahem extraktu od 500 mg v kapsli. Brusinky lze konzumovat i čerstvé či sušené a účinná je též brusinková šťáva bez cukru, případně borůvková šťáva.

Další vhodné doplňky při léčbě zánětu močových cest

 • Probiotika - jsou vhodným doplňkem v případě užívání antibiotik,
 • Vitamín C - moč se jím okyseluje a přestává být méně náchylný k působení bakterií,
 • Echinacea - podporuje obranschopnost organismu

Přírodní pomocníci 

V urologických čajích můžeme najít tyto bylinky: bříza, jehlice trnitá, kontryhel, přeslička, rybíz černý, truskavec, vrbovka, zlatobýl, medvědice, tužebník či svízel. 

Zánět močových cest u dětí

Po zahájení antibakteriální léčby zajistěte, aby dítě bylo v teple, mělo klid a dohlédněte na pravidelný pitný režim. Ten je důležitý proto, aby nedošlo k ulpění bakterií na sliznici močových cest.

Dítěti nabídněte vodu nebo jeho oblíbený čaj. Speciální urologické čajové směsi, sycené nebo sladké nápoje, nejsou pro děti vhodné!  Jinou možností je podat dítěti brusinkovou šťávu nebo džus lehce oslazený medem.

Dobré rady při zánětu močových cest

Záněty močových cest se mohou vracet - klidně i po několika dnech od zaléčení. 

Existuje řada pravidel, které vám přijdou na mysl témě ihned. Tekutiny, teplo a hygiena jsou ty nejzásadnější, které napadnou asi každého. Jsou však i další věci, které si často lidé trpící záněty neuvědomují. Tyto rady je vhodné dodržovat i jako prevenci:

 • vypijte denně nejméně 2,5 l tekutin,
 • pijte ideálně sklenku vody každou hodinu, moč se tím zředí a škodlivé látky se rychleji vyplaví z těla,
 • opatrně s pitím ovocných čajů, kávy a džusů jiných než brusinkových,
 • nezadržujte moč zbytečně dlouho,
 • vyvarujte se prochladnutí, dbejte na teplo,
 • dávejte pozor na promočené boty či holá záda,
 • dbejte na hygienu, často se myjte,
 • preferujte bavlněné prádlo,
 • po plavání v bazénu se převlékejte do suchého,
 • dejte přednost přírodním prostředkům či prostředkům intimní hygieny před klasickými mýdly,
 • nepoužívejte parfémované hygienické potřeby ani deodoranty na intimní místa,
 • zkuste sedací koupel z odvaru řapíku, heřmánku, březového listí nebo hypermanganu,
 • dbejte na pravidelnou stolici - zácpa může podporovat množení škodlivých bakterií,
 • jíst dostatek vlákniny a probiotik.

Tip naší lékárnice

U žen, které trpí opakovanými záněty močového měchýře doporučuji dbát velmi na pravidelnou stolici a při prvních příznacích vyzkoušet sedací okyselující lázeň s trochou jablečného octa ve vlažné vodě, pitím dostatečného množství čisté vody, zařazením probiotik a brusinkové šťávy bez cukru. (PharmDr. Kamila Horníčková)

11. duben 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více