Lékárna.cz

Základem pevného zdraví je kvalita nočního spánku

Špatný spánek a neustálý pocit únavy vede k poklesu nálady i výkonnosti a začít stagnovat může i imunitní systém. Poradíme vám, jak ze začarovaného kruhu ven.

Základem pevného zdraví je kvalita nočního spánku
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Na délce záleží

Hlídejte si délku nočního spánku. Ideálně byste měli jít do postele do 22 hod. a poté spát přibližně 8 hodin. V případě, že pracujete na směny nebo máte noční služby, je třeba si na spánek vyhradit čas poté, co přijdete domů.

Co dělat, když nemůžete usnout

 • zklidněte své myšlenky
 • připravujte se postupně na večerní aktivity 
 • nastavte si pravidelnost v čase uléhání k spánku
 • omezte rušivé vjemy (počítače, sledování televize, soc. sítě)
 • nalaďte se na přirozené dění v přírodě
 • respektujte světelnost dne a noci 

Bílé a modré světlo

Snažte se omezit v noci přitomnost bílého světla (pouliční osvětlení, domácí lampy) a alespoň 3 hodiny před spánkem vypněte mobily, počítače a televizi. Ty totiž produkují tzv. "modré světlo", které nám před spánkem nesvědčí.

Budíte se po půlnoci? Mohou za tím být játra 

Pokud se často budíme mezi 1 - 3 hodinou ranní, dle orgánových hodin nás probouzí zvýšená aktivita našich jater. Játra v tomto čase fungují na plné obrátky a mají-li hodně práce, může nás jejich činnost pravidelně probouzet. Podpořte je správnou stravou na bázi hořce chutnajících látek, jako jsou zelené saláty, čekanka, rukola, artyčok a z bylin například čekanka, ostropestřec mariánský nebo řepík. Játra se nám pak odvděčí a nechají nás v klidu a nerušeně spát celou noc.

Káva a čaj a energetické nápoje

Pokud jsme přes den unavení a stále prohlubujeme svou únavou kofeinovými nebo energetickými nápoji, ocitneme se nakonec ve "spánkové pasti". Káva ani jiné stimulující nápoje nedovolí našemu tělu odpočinou a dočerpat síly, po kterých marně volá. Jen naše vnímání otupují a posouvají nás dále do energetického dluhu. Pokud si svůj den bez těchto energetických stimulů nedokážete představit, je na čase zavnímat skutečné potřeby svého těla. 

Zkuste to bez kofeinu

Zkusit si alespoň na pár dní dopřát očistné dny bez kofeinu. Možná budete po prvních dnech podráždění a ospalí, ale za pokus to stojí! Dejte tělu co potřebuje, kvalitně se vyspěte a za pár dní, budete plni své nové energie a síly.

Desatero pro zdravý organismus

 1. Dopřejte si pravidelnou denní aktivitu, ať už doma nebo venku.
 2. Hýbejte se, choďte pěšky všude, kde to jde. Nejlepší je pohyb v přírodě.
 3. Zdravý pestrý jídelníček je základ. Vsaďte na sílu hub, zařaďte do stravy čerstvé bylinky a jezde dostatek ovoce a zeleniny - i obyčejné kyselé zelí dělá divy :-)
 4. Nezapomínejte na pitný režim - základem by měl být dostatek čisté vody.
 5. Udržujte aktivní svou mysl. Luštěte křížovky nebo sudoku. Čtěte a neustále trénujte svou paměť - třeba pomocí vědomostních soutěží nebo doplňků stravy.
 6. Setkávejte se s přáteli. Utužování vztahu a socializace je blahodárná pro rozvoj naší osobnosti, pro pocity spokojenosti, propojenosti a vlastní hodnoty. 
 7. Myslete na sebe a věnujte se koníčkům. Podporujte své záliby nebo zkuste něco nového. Pěstovat můžete i bylinky a spojíte dobré s učitečným :-)
 8. Nastavte si pravidelnost v denních rytmech. Dodržujte pravidelné časy vstávání a ulehání. Denní rutina je základem pro správné fungování našeho organismu.
 9. Vyvarujte se řešení "životních" problémů před spánkem. Naordinujte si před spaním alespoň hodinu klidu a času pro sebe. Můžete zkusit například meditaci.
 10. Uléhejte vždy v dobrém rozpoložení. Pokud je to těžké, věnujte se před spaním četbě humorné knížky nebo se před spánkem zamyslete nad vašim uplynulým dnem a hledejte ve vzpomínkách chvíle radosti, lásky a pocitů, které vás činí šťastnými. Z počátku to nemusí být lehké, ale zakažte si cokoli negativního, úkol je jasný - orientovat se jen na to hezké a o tom si přemýšlet, to pěstovat a přenést si do snů. 

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Navštivte související produktové kategorie
Doplňky stravy pro spánek Poruchy spánku Léky na spánek

Přečtěte si také

Úpal a úžeh má většina lidí spojeno s létem, nicméně úpal se sluníčkem souviset přímo nemusí. To je také hlavní rozdíl mezi těmito dvěma nemocemi z přehřátí, které jsou jinak velmi podobné a odlišit…

více

Zarděnky neboli rubeola jsou infekční virové onemocnění, které patří do skupiny dětských infekčních chorob. Šíří se kapénkovou cestou – kašlem a kýcháním nakažených osob. Virus se dostává do…

více

Lymská borelióza je infekční onemocnění, kterou do našeho organismu doručí nakažené klíště, ve chvíli, kdy začne sát krev. Lymskou boreliózou se v Česku ročně nakazí zhruba tři a půl tisíce lidí. Jde…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivá virová choroba a jedna z hlavních příčin úmrtí malých dětí. Přestože existuje bezpečné a účinné očkování, stále dochází k rozsáhlým epidemiím. Nemoc způsobuje vysoce…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.