Lékárna.cz

Za únavou a bolestmi hlavy může stát nedostatek železa

Vysvětlíme vám, co může způsobit nedostatek železa a také poradíme, jak jej do organismu účinně doplnit.

Za únavou a bolestmi hlavy může stát nedostatek železa
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Anémie z nedostatku železa

Anémie z nedostatku železa (tzv. sideropenická anémie) je v současné době nejčastějším hematologickým onemocněním a v celosvětovém měřítku dokonce nejčastější chorobou vůbec. V České republice jí trpí asi 5 % mužů a 8–20 % žen, v rozvojových zemích je však její výskyt mnohem vyšší, uvádí se 30–70 % populace.

Víte, že... existují 2 typy železa?

Existují 2 typy železa – hemové a nehemové. Hemové železo se vyskytuje jen v živočišných produktech. Nehemové železo můžeme najít jak v rostlinných, tak i živočišných produktech. Z hemového železa se vstřebává zhruba 10-25 %, z nehemového pouze 8-10 %. Vstřebávání železa podporuje vitamín C a kyselost žaludku. (Mgr. Pavla Horáková)

Proč dochází k nedostatku železa

Nedostatek železa se úzce váže na krevní ztráty, mezi které patří mimo jiné i pravidelné silné menstruační krvácení. Další příčinou chudokrevnosti mohou být i některá onemocnění, která se s chronickým krvácením pojí, například zhoubné a nezhoubné nádory dělohy, zánětlivá poškození ledvin a močových cest, krvácení do trávicího ústrojí vlivem peptického vředu, jícnových varixů, hemoroidů nebo nádorů apod. Krvácení do gastrointestinálního traktu (GIT) však mohou vyvolávat i ně­kte­ré léky – jako je kyselina acetylsalicylová, glukokortikoidy, nesteroidní antirevmatika, antikoagulancia či chlorid draselný.

V neposlední řadě může být nedostatek železa způsoben poruchou jeho vstřebávání. Naopak nejméně často je v našich zeměpisných šířkách na vině skladba jídelníčku, když tedy pomineme drastické diety.

Zákeřnost tkví v tom, že nedostatek železa člověk dlouho nijak nepociťuje a příznaky, které na nedostatek železa poukazují jsou často přičítány jiným důvodům.

Pozor na předávkování železem

Tělo neumí přebytečné železo z těla vyloučit a jeho nadbytek je pro organismus škodlivý, vyvarujte se tedy jeho předávkování. Doporučená denní dávka je 10 mg pro muže a 15 mg pro ženy. Vyšší potřebu železa mají těhotné a kojící ženy.

Příznaky nedostatku železa

  • Únava až vyčerpání – lidé obojí obvykle připisují velkému množství práce a povinností či nekvalitnímu spánku.
  • Bolesti hlavy – dávané do souvislostí se stresem či nekvalitním spánkem.
  • Špatná kvalita a vypadávání vlasů – sváděná na nekvalitní péči a stres.
  • Bledá pokožka – vysvětlovaná nedostatečným pobytem na čerstvém vzduchu a nevyspáním.
  • Silná a bolestivá menstruace – odůvodňovaná genetickými předpoklady („máma to tak měla také“).
  • Problémy s dýcháním či bušení srdce – přičítané špatné fyzické kondici či stresu.

Z výčtu je zřejmé, jak snadné je příznaky nedostatku železa dlouho přehlížet a dopracovat se až k vážné, výše zmíněné anémii.

Potraviny bohaté na železo

  • vnitřnosti, například játra,
  • červené maso, zejména pak hovězí a zvěřina,
  • luštěniny, třeba čočka a cizrna,
  • špenát,
  • sója,
  • mák,
  • kokos,
  • mandle,
  • ořechy.

Potraviny bohaté na železo by měly tvořit pevnou součást našeho běžného jídelníčku. Ve chvíli, kdy na sobě pozorujeme některé z uvedených příznaků nebo zkrátka máme podezření, že by se nás anémie mohla týkat, je na místě navštívit lékaře. Ten provede laboratorní vyšetření a na základě jeho výsledků doporučí vhodnou léčbu.

Užívání železa

Mnohé  léky a doplňky stravy s obsahem železa mohou způsobovat nepříjemnou zácpu, nevolnosti i bolest v žaludku. Tyto produkty obsahují převážně nehemové železo a je potřeba je užívat nalačno. U hemového železa bývají tyto nežádoucí účinky minimální nebo žádné a jeho vstřebávání není ovlivněno stravou. Proto ho lze užívat i během jídla či po něm. (Mgr. Pavla Horáková)

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Minerály a stopové prvky Doplňky stravy se železem

Přečtěte si také

Jaké jsou příznaky variant onemocnění covid-19, jaká je inkubační doba a jak mírnit jejich průběh, se dozvíte v našem článku.

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Botulotoxin je jeden z nejnebezpečnějších jedů, který produkuje bakterie Clostridium botulinum. Tento toxin je zodpovědný za závažné onemocnění známé jako botulismus, které může mít fatální následky.…

více

Povodně mohou mít devastující dopady na domácnosti, infrastrukturu a zdraví obyvatel. V září 2024 se Česká republika potýká s rozsáhlými povodněmi, které přinášejí nejen materiální škody, ale i…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.