Moje srdcovky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Za únavou a bolestmi hlavy může stát nedostatek železa

Za únavou a bolestmi hlavy může stát nedostatek železa

Trávení Ženy Muži

V poslední době se čím dál tím častěji setkáváme s doporučením zařazovat do jídelníčku potraviny obsahující železo, protože jeho deficit v populaci není zanedbatelný. Dostupné zdroje uvádí, že nedostatek železa trápí až 30 % populace. A pokud se tento problém neřeší, dlouhodobý nedostatek železa v krvi může způsobit anémii (chudokrevnost) a s ní další související zdravotní komplikace.

Za únavou a bolestmi hlavy může stát nedostatek železa

Anémie z nedostatku železa – nejčastější hematologické onemocnění 

Jen pro zajímavost, anémie z nedostatku železa (tzv. sideropenická anémie) je v současné době nejčastějším hematologickým onemocněním a v celosvětovém měřítku dokonce nejčastější chorobou vůbec. V České republice trpí sideropenickou anémií asi 5 % mužů a 8–20 % žen, v rozvojových zemích je však její výskyt mnohem vyšší. Uvádí se, že tímto onemocněním tam trpí 30–70 % populace.(1) 

Proč k nedostatku železa dochází?

Odpověď je poměrně jednoduchá. V našich podmínkách není ani tak problém se skladbou stravy a přijímáním železa (Fe) v potravě, pomineme-li drastické diety, ale velký podíl na současné situaci má spíše neznalost. Co nadměrné ztráty železa z organizmu nejčastěji způsobuje a jaké jsou příznaky deficitu tohoto pro krvetvorbu důležitého prvku.

Nedostatek železa se úzce váže s krevními ztrátami, mezi které patří mimo jiné i pravidelné silné menstruační krvácení, a to si dá do souvislostí jen málokdo. Samozřejmě, že příčinou chudokrevnosti mohou být i některá onemocnění, která se s chronickým krvácením pojí. Mezi časté patří zhoubné a nezhoubné nádory dělohy, zánětlivé poškození ledvin a močových cest, krvácení do trávicího ústrojí vlivem peptického vředu, jícnových varixů, hemoroidů nebo nádorů apod. Krvácení do gastrointestinálního traktu (GIT) však mohou vyvolávat i ně­kte­ré léky – jako je kyselina acetylsalicylová, glukokortikoidy, nesteroidní antirevmatika, antikoagulancia, či chlorid draselný.

V neposlední řadě může být nedostatek železa způsoben poruchou jeho vstřebávání.

Zákeřnost tkví v tom, že nedostatek železa člověk dlouho nijak nepociťuje a příznaky,
které na nedostatek železa poukazují jsou často přičítány jiným důvodům.

Jaké jsou nejčastější příznaky nedostatku železa a proč je lidé přehlížejí?

 • Únava až vyčerpání – lidé je obvykle připisují velkému množství práce a povinností či nekvalitnímu spánku.
 • Bolesti hlavy – dávané do souvislostí se stresem či nekvalitním spánkem.
 • Špatná kvalita a vypadávání vlasů – sváděná na nekvalitní péči a stres.
 • Bledá pokožka – vysvětlovaná nedostatečným pobytem na čerstvém vzduchu a nevyspáním.
 • Silná a bolestivá menstruace – odůvodňovaná genetickými předpoklady („máma to tak měla také“).
 • Problémy s dýcháním či bušení srdce – přičítané špatné fyzické kondici či stresu.

Z výčtu je zřejmé, jak snadné je příznaky nedostatku železa dlouho přehlížet a dopracovat se až k vážné, výše zmíněné anémii.

Pokud nyní začínáte přemýšlet, zda vaše problémy nemohou souviset s nedostatkem železa, splnil tento článek své poslání a vy máte velkou šanci, že se vám anémie a s ní spojené zdravotní komplikacemi vyhnou.

Jak můžete nedostatek železa sami řešit?

Základem je samozřejmě prevence spočívající v pravidelné konzumaci potravin obsahujících železo. Mezi ně patří:

 • vnitřnosti - např. játra
 • červené maso – zejména pak hovězí a zvěřina
 • luštěniny – např. čočka a cizrna
 • špenát
 • sója
 • mák
 • kokos
 • mandle
 • ořechy

Pokud však již na sobě pozorujete příznaky, které mohou naznačovat nedostatek železa,
je na místě navštívit lékaře a nechat si udělat laboratorní vyšetření. V případě, že bude nízká hladina železa v krvi potvrzena, poraďte se s lékařem o výběru vhodných potravinových doplňků s obsahem železa. Těch na trhu existuje celá řada, širokou nabídku najdete třeba i na Lékárně.cz, kde vám s výběrem také rádi poradí.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám