Lékárna.cz

Yerba maté

Už samotný název čaje napovídá, že se jedná o něco exotického. Něco, co přichází zdaleka, ale bude to nejspíš stát za to, když si to oblíbil celý svět. Chuť čaje je trochu hořká a voní jako kouř, ale po pár locích si prý omotá kolem prstu každého.

Yerba maté
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Co je to yerba maté

Odkud tedy yerba maté pochází? Snad napoví název rostliny, ze které se čaj připravuje - cesmína paraguajská. Jedná se o tradiční nápoj Jižní Ameriky. Pro své stimulační účinky se stal nápoj postupem času oblíbený i na severu Ameriky a následně se dostal do celého světa. U nás jej popíjí hlavně čajoví nadšenci, ale na jihu Ameriky si denně kalabasu lahodného moku dopřeje většina obyvatel.

Účinky yerba maté 

Kromě toho, že dokáže člověka pořádně nakopnout a dodat mu chybějící energii, umí podpořit správné vylučování vody z organismu a osvěží.

Co obsahuje yerba maté

Účinné látky yerba maté

Stimulující látky theofilin a theobromin navozují stimulující účinek postupně a pozvolna o to s delším efektem oproti kofeinu. Bioflavonoidy rutin a kvercetin - tyto látky prospívají srdečně-cévnímu systému. Díky kyselině chlorogenové a kyselině ursulové se o maté hovoří ve spojitosti se spalováním tuků, správně řečeno o vyrovnaném metabolismu a správné hladině tuků v těle. 

Jak působí yerba maté

Podílí se na potlačení duševní a tělesné únavy. Uvádí se, že účinek yerba maté je bez vzniku tolerance a adrenergního vyčerpání, bez vzniku závislosti a abstinenčních příznaků, jak to může někomu dělat káva.

Současně nebrání kvalitě nočního spánku a odpočinku.

Lidé, kteří chtějí podpořit svůj metabolismus a mít tuky pod kontrolou často yerba maté popíjejí, nebo jej užívají s kombinovaných doplňcích stravy. 

Yerba maté toho umí nabídnout mnohem více. Vzhledem k omezené možnosti legislativního rámce není možné zde uvézt plný výčet všech jeho pozitiv. Je tedy na každém, zda si informace dohledá a sám se na sobě přesvědčí o prospěšnosti na svém vlastním zdraví.

Jak se užívá yerba maté

Při pravidelném užívání ve větších dávkách se doporučuje udělat v popíjení maté několikadenní pauzu. Čaj popíjejte ráno nebo během dopoledne, abyste měli energii po celý den. Kdybyste si dali šálek v pozdním odpoledni nebo večer, možná byste se nedopočítali oveček. Kvůli vysokému obsahu kofeinu se pití tohoto čaje nedoporučuje těhotným ani kojícím ženám nebo malým dětem.

Co je to kalabasa?

Jedná se o tradiční nádobu, ze které se čaj Maté pije. Kdysi se vyráběla zásadně vydlabáním tykví, dnes ji seženete jak ze dřeva tak z kovu. Ke kalabase neodmyslitelně patří kovové brčko s drobným sítkem na konci zvané bombilla. Díky němu lze pít čaj aniž by se vám do úst dostaly drobné čajové lístky.

Navštivte související produktové kategorie
Zelené čaje Čaje sypané a sáčkové

Přečtěte si také

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Je nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Obávat se jí musí nastávající maminky, protože…

více

Crohnova choroba je autoimunitní chronické onemocnění trávicího traktu. Způsobuje zánětlivé procesy v různých částech trávicí soustavy, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva.…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.