Lékárna.cz

Jak na průjem

Každý z nás průjem někdy zažil. Prozradíme, z jakých příčin vzniká, co ho způsobuje, jaké jsou příznaky a co na něj platí. A zaměříme se i na to, jaké potraviny a nápoje by měla obsahovat dieta při průjmu.

Jak na průjem
Sdílet
Navštivte související produktovou kategorii

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Průjem není samostatná nemoc

Přesné vymezení průjmu neexistuje - co je pro někoho průjmem, to je pro jiného obvyklou normou. S určitou mírou nepřesnosti můžeme za průjem označit 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den.

Průjem není samostatná nemoc, je to vždy příznak nějakého onemocnění nebo poruchy. Při průjmu je porušeno vstřebávání vody a některých dalších látek ze střeva zpět do krevního oběhu a navíc dochází k nenormálnímu vylučování vody do střeva.

I průjem může mít závažný průběh

Přestože je průjem běžným projevem nejrůznějších poruch zažívání, může mít v některých případech závažný průběh a vést až k úmrtí. Průjmová onemocnění jsou příčinou až 20 miliónů úmrtí ve světě za rok. Nemalou část z toho představují malé děti.

Akutní průjem

Z praktického hlediska je důležité rozlišit akutní a chronický průjem. Akutní průjem vzniká náhle, nezřídka je to záležitost jednoho dne, většinou trvá několik dnů. Trvá-li několik týdnů, znamená to již přechod do chronického průjmu. Časové hranice však nejsou nikterak pevně vymezeny.

Nejčastější příčinou akutního průjmu jsou nejrůznější infekce. Mikrobem, který jej vyvolal může být salmonella, shigella, některý patogenní kmen Escherichie coli (jejich neškodné kmeny se vyskytují ve střevě normálně), yersinie nebo Campylobacter jejuni. Má-li průjem několik členů rodiny najednou, je velmi pravděpodobné, že jej vyvolaly viry (rotaviry, echoviry a jiné).

Druhou nejčastější příčinou je zátěž nevhodnou stravou. I zcela nezávadné potraviny mohou být příčinou průjmu, pokud jde o stravu nezvyklou nebo nezvykle upravenou neboo její nadměrné množství. Jsou značné individuální rozdílnosti ve vnímání těchto vlivů. Průjmy vyvolané potravinami nemají hromadný výskyt a postihnou většinou jen jednotlivce. Poměrně častou příčinou průjmu jsou i léky - např. antibiotika nebo přípravky s obsahem železa.

Chronický průjem

Chronický nebo-li dlouhodobý průjem může mít rozdílné příčiny. Jednou z nich může být onemocnění tenkého či tlustého střeva, ale i různé nemoci slinivky břišní, jater a žlučníku. Dalším důvodem mohou být nemoci orgánů mimo trávicí trakt. (např. průjem při zvýšené funkci štítné žlázy či nemocech ledvin). Průjem doprovází také otravy rtutí či železem.

Přiznaky průjmových onemocnění

Kromě častých stolic, které mohou být dvě, ale i desítky, mají nemocní křeče v břiše, které většinou předcházejí defekaci (odchodu stolice). Průvodním příznakem průjmu bývá někdy také nevolnost a zvracení. Při průjmu může být celkový pocit slabosti až vyslovené nemoci. U vleklých průjmů je častý úbytek na váze a může být rovněž zvýšena tělesná teplota.

Důležitý je také vzhled stolice, který je rozdílný podle příčiny průjmu. Ve stolici může být příměs krve, hlenu či hnisu. Časté jsou také nestrávené zbytky jídla.

Co na průjem

  • udržujte správné zavodnění organismu, pijte čaj nebo minerálky, 
  • upravte jídelníček -  na střevo má zklidňující účinek uvařená mrkev s rýží, banány, jemně nastrouhané jablko,
  • vyhněte se smaženým, mastným a sladkým potravinám

Kdy s průjmem k lékaři

  • pokud je počet stolic vysoký a hrozí dehydratace organismu,
  • pokud průjmem trpí malé dítě - dehydratace může totiž postupovat velmi rychle,
  • pokud trpíte vleklým průjmem - může být projevem závažného onemocnění.

U lékaře

Lékař s vámi sepíše anamnézu - tj. bude se zajímat jak dlouho průjem u vás trvá a kolik a jaké stolice denně máte (příměs krve, hlenu či hnisu ve stolici). Mnoho nemocí trávicího traktu je dědičných, čekejte tedy i dotazy na vaši rodinnou anamnézu. 

Lékař vás pak řádně vyšetří a zaměří se zejména na oblast břicha. U déle trvajícího průjmu by nemělo chybět ani vyšetření konečníkem. Jedná se o sice trochu nepříjemné, ale zcela nebolestivé vyšetření. Také Vám bude nejspíš proveden výtěr z konečníku. Ten bude následně zaslán do laboratoře pro zjištění přítomnosti bakterií či parazitů.

K základním vyšetřením vleklého průjmu patří také test stolice na okultní krvácení. Naše země je totiž na prvním místě ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Tato nemoc se může projevovat právě vleklým průjmem a skrytým krvácením. 

Z tohoto důvodu se u vleklých průjmů doporučuje také kolonoskopické či irigoskopické vyšetření. Oč se jedná? Irigoskopie je vyšetření tlustého střeva pomocí nálevu z rentgen-kontrastní látky. Následuje rentgenový snímek, na kterém se zjistí každá nerovnost povrchu střeva. Ještě podrobnější je kolonoskopie. Jedná se o endoskopické vyšetření tlustého střeva kamerovým systémem. Vyšetřující lékař vidí na obrazovce podrobný obraz sliznice vašeho střeva.

Pitný režim a výživa při průjmu

V případě akutních průjmů, které bývají nejčastěji infekční, je třeba udržet hlavně dobrou hydrataci (zavodnění) organismu. Většině nemocných lékař doporučí více pít. Jedná-li se o člověka ohroženého dehydratací nebo o malé dítě se závažným průjmem, je třeba podat náhradní roztoky infúzí.

Důležitá je také včasná a pravidelná výživa. Pravidelným podáváním lehce stravitelných potravin dosáhneme rychlejšího zotavení střevní sliznice. U kojených dětí, kojení nepřerušujeme. Dětem, které jsou krmené umělou výživou, je vhodné mléko ředit mrkvovým či rýžovým odvarem.

Léčba antibiotiky? Jen pro kojence

Léčba antibiotiky je vhodná pouze u kojenců mladších 4 měsíců, u kterých nelze vyloučit infekci salmonelami, shigelami či yersíniemi. U větších dětí a dospělých se podávají antibiotika pouze jsou-li ve vážném zdravotním stavu a infekce se u nich předpokládá.

V případech, kdy je infekční původ nepravděpodobný podáváme přípravky zpomalující činnost střev. Úspěšná jsou také tzv. střevní eubiotika. Jsou to léky obsahující "hodné" střevní bakterie.

Co při průjmu neovlivníte

Průjem může být příznakem závažného dědičného onemocnění, jakým je např. Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida. Jedná se o chronický zánět postihující trávicí trubici, který je z velké části dědičný, a proto jeho vznik nelze ovlivnit.

Co můžete ovlivnit při průjmu sami

U střevních infekcí prakticky vždy jde o infekci ze špinavých rukou. Infekce se přenáší potravou nebo vypitými tekutinami. Při turistice v krajinách s horší hygienickou úrovni je radno nepožívat potraviny tepelně neupravené. To se týká i nápojů, pokud nejsou továrně vyráběné a hygienicky balené. Angličané, velcí koloniální cestovatelé měli pravidlo: "převař to, uvař to, oloupej to, nebo na to zapomeň".

Náš tip

Příjem kvalitního lehkého a dobře stravitelného jídla je při průjmech velmi důležitý. Po návratu chuti k jídlu a ustálení zvracení je třeba po určitý čas dodržovat dietu s omezením tuků, dbát na dostatečné zavodnění a doplnění živin. Zaměřte se na stravu bohatou na vitamíny a minerální látky. K pití se hodí minerální vody, které doplní potřebné ztráty. K rychlejšímu zotavené mohou pomoci i doplňky stravy s vitamíny, minerály a kvalitními probiotiky.

Máte riziko průjmu?

Trpíte-li některým z chronických zánětů střeva (např. Crohnovou chorobou), častým průjmům se nejspíše nevyhnete. Riziko infekčního průjmu vám hrozí, chystáte-li se do tropických či subtropických zemí s nízkou hygienickou úrovní. 

Časté otázky

Mám již dva měsíce asi dvakrát denně průjmovitou stolici s příměsí krve. Myslíte, že bych měl navštívit lékaře?
Myslím, že by to bylo více než vhodné. Může se jednat o závažné onemocnění, a proto je třeba, aby Váš zdravotní stav posoudil lékař.

Mám sedmiměsíční dítě, které má již dva dny průjem. Měla bych přestat kojit?
Kojit v žádném případě nepřestávejte. Ke kojení přidejte ještě nedráždivou stravu. Vhodná je například mrkev uvařená s rýží, banány nebo jemně nastrouhané jablko. Důležitý je dostatečný příjem tekutin. Také bych Vám doporučila ukázat Vaše dítě dětskému lékaři. Vzhledem k závažnosti průjmových onemocnění u malých dětí, by měl jeho zdravotní stav zhodnotit lékař.

Již delší čas trpím průjmem. Také se více potím, špatně spím a nemohu se soustředit. Čím to může být způsobeno?
Podle Vašeho popisu by se mohlo jednat o zvýšenou funkci štítné žlázy. Ta může být rovněž příčinou vleklého průjmu. V každém případě Vám doporučuji navštívit Vašeho praktického lékaře a Vaše obtíže s ním podrobně probrat.

Již tři měsíce trpím průjmem. Můj lékař mne poslal na kolonoskopii. Můžete mi sdělit, o co se jedná?
Jedná se o endoskopické vyšetření tlustého střeva kamerovým systémem. Vyšetřující lékař vidí na obrazovce podrobný obraz sliznice Vašeho střeva. A proto to je velmi cenné vyšetření.

Moje maminka onemocněla Crohnovou chorobou. Můžete mi, prosím, sdělit jaké mám riziko, že tuto nemoc také dostanu?
Přestože typ dědičnosti u Crohnovy choroby nebyl zatím stanoven, jedná se zcela určitě o dědičné onemocnění. Až u 10-25% nemocných lze totiž prokázat střevní zánět také u pokrevných příbuzných.

Můžu poznat, že je potravina tzv. zkažená? A může lednice ochránit potraviny před zkažením? Jakým způsobem vlastně zkažené potraviny způsobí průjem?
Průjem vyvolaný toxiny bakterií vzniká tak, že potravina je infikována bakteriemi, které do potraviny při nevhodném skladování vypustí svůj toxin. Nechrání ani uchovávání v lednici, ani povaření potravy. Že je taková potrava závadná, nelze poznat ani zrakem, ani čichem.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktovou kategorii
Léky na průjem

Přečtěte si také

Úpal a úžeh má většina lidí spojeno s létem, nicméně úpal se sluníčkem souviset přímo nemusí. To je také hlavní rozdíl mezi těmito dvěma nemocemi z přehřátí, které jsou jinak velmi podobné a odlišit…

více

Zarděnky neboli rubeola jsou infekční virové onemocnění, které patří do skupiny dětských infekčních chorob. Šíří se kapénkovou cestou – kašlem a kýcháním nakažených osob. Virus se dostává do…

více

Lymská borelióza je infekční onemocnění, kterou do našeho organismu doručí nakažené klíště, ve chvíli, kdy začne sát krev. Lymskou boreliózou se v Česku ročně nakazí zhruba tři a půl tisíce lidí. Jde…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivá virová choroba a jedna z hlavních příčin úmrtí malých dětí. Přestože existuje bezpečné a účinné očkování, stále dochází k rozsáhlým epidemiím. Nemoc způsobuje vysoce…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.