Lékárna.cz

Prostata a její zvětšení

Prostata a její zvětšení
Sdílet

Co je to prostata a jak může ovlivnit zdraví muže? Mám se obávat vyšetření u lékaře? Jak mohou být životní styl a prevence nápomocny v předcházení problémů s prostatou?

Prostata (neboli předstojná žláza) je žláza velikosti vlašského ořechu, která je umístěna na spodní straně močového měchýře a obklopuje močovou trubici. Tvoří ji řada drobných žlázek, které tvoří semennou tekutinu. Ta poskytuje výživu spermiím.

Prostata se vyvíjí již před narozením. Při narození se její hmotnost pohybuje od 3 do 5 gramů a růst začíná až v pubertě. U muže ve věku 20 let prostata váží přibližně 20 gramů, ve stáří v extrémních případech až 200 g. Nezhoubné zvětšení prostaty utlačující prostatickou část močové trubice způsobuje překážku v odtoku moči. A tím všechny potíže začínají.

Když se při močení zapotíte

Zvětšená prostata odborně označovaná jako benigní hyperplazie prostaty (BHP) je u mužů ve věku nad 50 let běžným onemocněním. Výjimkou ale nejsou ani muži mladší (13 % mužů ve věku 40 – 49 let má již určité příznaky). K rizikovým faktorům patří především věk a zvýšená produkce testosteronu, pravděpodobně i obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka (diabetes mellitus), špatné stravovací návyky a životní styl.

Zvětšující se prostata tlačí na močovou trubici zvenčí a dochází k tomu, že zužuje její průsvit. Tím dochází k zeslabení proudu moči, proud je přerušovaný a je potřeba zvýšené úsilí při močení. Po vymočení se může dostavit pocit nedokonalého vyprázdnění. Je to tím, že prostata zespodu tlačí na močový měchýř, ve kterém se v oblasti prostaty vytvoří jakýsi val. Za ním zůstává kapsa, která je chronicky naplněna močí. Z tohoto důvodu se může vyskytovat častější nutkání k močení. V některých případech může dojít k samovolnému úniku moči. Jedním z příznaků je i tzv. nykturie, což je častější potřeba močení v průběhu spánku.

Vyšetření prostaty se bát nemusíte

Kromě nepříjemných pocitů může zvětšení či zánět prostaty ohrozit i ledviny. Může docházet k opakovaným infekcím močových cest, městnání moči v měchýři, v močovodech a v samotné ledvině. To vše může vést až k selhání ledviny. V posledních letech také přibývá případů rakoviny prostaty u mužů nad 65 let. Proto je v případě větších problémů s prostatou vhodné vyhledat lékaře.

Uložení prostaty v těle mužeU lékaře vás čeká v první řadě vyplnění dotazníku, ze kterého lze posoudit závažnost vašeho onemocnění. Prostatu lékař vyšetřuje preventivně u všech mužů starších 50 let. K orientačnímu vyšetření prostaty se používá tzv. vyšetření per rektum, tedy přes konečník. Pokud nález neodpovídá normálnímu nálezu, použije lékař dalších vyšetření. Ani jedné z vyšetřovacích metod prostaty se nemusíte obávat. Vyšetření konečníku je sice trochu nepříjemné, ale není bolestivé. Přes stěnu konečníku je prostata dobře dosažitelná, takže lékař pohmatem zjistí stupeň zvětšení a případné nerovnosti na jejím povrchu.

Pokud je potřeba léčba, jsou využívána šetrnější léčiva, působící především na zvětšenou prostatickou tkáň. Volbou jsou alfa-blokátory a inhibitory 5-alfa-reduktázy, případně jejich kombinace.  Léky je možné užívat dlouhodobě a jsou velmi dobře snášeny. Ostatní kombinace léčiv a léčby jsou využívány méně.


Bylinky a životní styl

Stejně jako u jiných nemocí hraje velkou roli při vzniku prostatických potíží životní styl. Úprava životosprávy je důležitá jak v rámci prevence, tak při léčbě. Při potížích s prostatou se doporučuje vyhýbat se tabáku, alkoholickým nápojům, kofeinu, kořeněným a konzervovaným jídlům. Omezit byste měli také konzumaci masa, mléčných výrobků a cukru. Strava by měla být bohatá na čerstvou zeleninu a vlákninu. Příznivě působí vitaminy E, B, zinek, lněné semínko a esenciální mastné kyseliny (omega-3).

Zvláštní skupinou jsou tzv. fytopreparáty. Jsou to většinou směsi rostlinných extraktů a přírodní produkty, které zmírňují některé příznaky provázející zvětšení prostaty.

Mezi nejhojněji využívané patří:

  • Vrbovka malokvětá, která vykazuje antiseptický a protizánětlivý efekt na tkáň prostaty
  • Dýňová semínka snižují míru nutkání k močení, mají uklidňující účinek a příznivý vliv na svalstvo močového měchýře. Jsou bohatá především na fosfor, zinek a vitamín E. Obsahují také  vitamíny A,D, vitamíny skupiny B a minerály jako draslík, mangan a měď
  • Slivoň africká (Pygeum africanum) působí protizánětlivě a může vést ke zlepšení negativních příznaků zvětšující se prostaty
  • Účinek extraktu z kořene kopřivy dvoudomé (Urtica dioica) patrně spočívá v útlumu metabolismu a množení buněk prostaty a působí močopudně

Malá ale šikovná palma Saw Palmetto

Nejvíce používanou a prozkoumanou bylinkou v oblasti prostatických potíží je Serenoa Repens neboli Saw Palmetto. Je to malá palma rostoucí na Atlantickém pobřeží Severní Ameriky. Pro výrobu extraktu se používají její sušené bobule, které obsahují olej s rozmanitými mastnými kyselinami (kyselina kaprylová, laurová, palmitová, olejová, myristová, stearová a jejich estery), fytosteroly (hlavně ß-sitosterol a stigmasterol), flavonoidy, polysacharidy a triglyceridy.

Dějiny lidového používání extraktu ze saw palmetto jsou velice dlouhé. Domorodí obyvatelé Ameriky si palmu cenili pro její schopnost léčit onemocnění močového ústrojí. Tradičně se plody této rostliny využívaly také k léčbě onemocnění spojených se štítnou žlázou, metabolismem, na zlepšení chuti k jídlu a trávení, k usnadnění vykašlávání a proti vypadávání vlasů. Díky schopnosti regulovat hladiny hormonů dobře působí na pohlavní ústrojí u mužů i žen a využívala se i jako afrodisiakum.

Nejdůležitější účinky se palmě připisují právě v oblasti léčby benigní hyperplazie prostaty (BHP). Omezuje přeměnu hormonu testosteronu na dihydrotestosteron, a zamezuje tak dalšímu zvětšování prostatické tkáně. Účinek této bylinky na prostatu byl prokázán v mnoha studiích. Doporučená denní dávka je 320 mg extraktu s obsahem 85 až 95 % volných mastných kyselin. Je prokázáno, že extrakt z plodů redukuje noční močení a zvyšuje míru toku moči. 

 

Přečtěte si víc - Ordinace.cz

Prostata - Zbytnění prostaty

 

3. únor 2016
Témata článku
Muži
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více