Lékárna.cz

Propolis a jeho využití

Propolis a jeho využití
Sdílet

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor prozradíme v našem článku.

Co je propolis

Propolis je směs pryskyřičných látek, včelího vosku, balzámů a éterických olejů.  Má protizánětlivé a bolest snižující účinky, ničí bakterie, bacily a viry. 

Co se děje v úle

Včely sbírají pryskyřici na stromech a přidávají do ní výměšky svých žláz. Do úlu nosí propolis v rouskách zadních nohou, podobně jako pyl. Používají pak propolis ve dvou formách. Řídkým natírají stěny a jiné části úlu. Ten zde působí dezinfekčně, proti plísním, virům a bakteriím. Hustý propolis používají pro izolaci úlu - i proto se mu někdy říká včelí tmel.

Ať už do úlu pronikne jakýkoli zdroj nákazy, včelky neváhají a ihned jej obalí propolisem, který si svým složením aktivně poradí se všemi bakteriemi a mikroorganismy. Tak proč stejnou sílu nevyužít i v našem těle?

Proč propolis používat

Propolis působí antibakteriálně a perfektně dokáže ochránit celý úl proti různým zdrojům nákazy. Je to stejné, jako když dezinfekčním čistícím prostředkem umyjete koupelnu – zničíte všechny bakterie a vytvoříte vrstvu, na které nějakou dobu žádná další nepřežije. 

Co obsahuje propolis

 Asi 50 % propolisové směsi představují pryskyřičné látky, zhruba 30 % je včelí vosk a asi 10 % představují balzámy a éterické oleje. Důležitou součástí jeho složení jsou také vitamíny a minerály:

  • vitamíny skupiny B - působí pozitivně na nervovou soustavu,
  • provitamin A
  • vápník - přispívá k normálnímu stavu pokožky, vlasů a zubů, podporuje normální srážlivost krve, hraje roli při normálním růstu kostí u dětí,
  • železo - napomáhá k udržení normálních funkcí energetického metabolismu, přispívá k tvorbě červených krvinek a hemoglobinu. Napomáhá přenosu kyslíku v těle, podporuje obranyschopnost, příznivě ovlivňuje udržení tělesné energie, podílí se na procesu dělení buněk.  

Pozor na alergii na propolis!

Jako u všech včelích produktů, tak i na propolis mohou někteří citlivější jedinci alergičtí. Proto je důležité před prvním použitím propolisu provést zkoušku na citlivost

Otestujte se na alergii na propolis

  • Při vnějším použití - testujeme na vnitřní straně zápěstí - smotkem vetřete tinkturu a nechte zaschnout. Nevznikne-li na kůži zarudnutí nebo pupínky do 24 hodin, pak můžete propolis užívat. V opačném případě není užívání propolisu vhodné. 
  • Při vnitřním použití - začněte minimální dávkou a sledujeme reakci organismu. Pokud je vše v pořádku, můžeme propolis užívat. Pokud se objeví jakákoliv nežádoucí reakce, není užívání propolisu vhodné.

Použití propolisu

Surový propolis lze využít při bolesti zubů nebo na bradavice. Kousek se nalepí na problematické místo. Dále se využívá propolis ve formě masti, kapek nebo tinktury a jako součást zubních past, mýdel, ústních sprejů atd.

Možnosti využití propolisu jsou obrovské. Je vhodný pro vnitřní i vnější použití.

Při vnějším použití stačí postižené místo natřít mastí či tinkturou či opláchnout. Propolis lze využít při problémech s akné, afty, kuřími oky, bradavicemi nebo opary.

Je vhodný i k ošetřování bércových vředů, proleženin, hemeroidů, různých druhů poranění, kožních plísní, křečových žil, opařenin, rozpraskaných pat, jizev atd.

Při vnitřním použití můžeme kapky nebo tinkturu nakapat do trochy vody, mléka, medu nebo na kostku cukru. Dávkování se liší podle typu onemocnění. V případě závažnějších onemocnění je vhodné použití propolis konzultovat s ošetřujícím lékařem.

3 týdny užívání

Propolis je velmi účinný i v malých dávkách a koncentracích. Proto je vhodné vždy po 3 týdnech aplikace zařadit na týden přestávku. Propolis můžeme podávat při všech zánětlivých procesech organizmu. Pokud po 3 týdnech nenastane zlepšení, je lepší dále jej neužívat.

24. červen 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více