Lékárna.cz

Probiotika, prebiotika a postbiotika – co o nich víte?

Probiotika, prebiotika a postbiotika – co o nich víte?
Sdílet

Probiotika, prebiotika či postbiotika – zní to všechno podobně, takže by se mohlo zdát, že jde o jedno a to samé, ale nenechte se mýlit. Probiotika, prebiotika i postbiotika se od sebe zásadně liší a my vám nyní vysvětlíme v čem, a k čemu jsou dobré.

Probiotika

O probiotikách toho už bylo napsáno mnoho. Jedná se o živé mikroorganizmy – obvykle bakterie, které se přirozeně vyskytují v lidském trávícím traktu a přidávají se také do stravy. Pokud jsou tyto bakterie konzumovány v přiměřeném množství, přispívají ke zlepšení zdravotního stavu uživatele. Mohou zmírňovat alergie, stimulovat imunitní systém, zmírnit zácpu a pomáhat v prevenci zánětlivých střevních onemocnění či kolorektálního karcinomu. Nejčastěji se pravděpodobněji setkáte s mléčnými bakteriemi rodů Lactobacillus, Bifidobacterium, Streptococcus nebo kvasinkami rodu Saccharomyces.

Prebiotika

O prebiotikách by se dalo říci, že jsou potravou a substrátem pro probiotika. Jsou to nestravitelné oligosacharidy, které stimulují růst nebo aktivitu určitých bakterií, např. bifidobakterií, které mají pozitivní účinek na lidské zdraví. Z přírodních prebiotik lze jmenovat inulin, ale osvědčené jsou i syntetické prebiotické oligosacharidy a jejich deriváty, které jsou těm přirozeným velice podobné.

Postbiotika

Postbiotika jsou metabolity přátelských bakterií – probiotik, které také velmi blahodárně působí na organismus konzumenta. Posilují imunitní systém a je známo že dokážou oslabovat „nepřátelské“ bakterie a tím předcházet vzniku infekcí a různých onemocnění. Důležitou úlohu mají postbiotika zejména v kojeneckém věku, kdy mohou ovlivnit správný růst a vývoj imunitního systému a trávící soustavy, které spolu úzce souvisí. Je to dáno tím, že 70 % buněk imunitního systému se nachází právě ve střevech a mají tak zásadní vliv na zdraví střev a trávení.

Přirozeně je vývoj imunitního systému a trávící soustavy v kojeneckém věku podporován bioaktivními látkami, které se nachází, spolu s vysokým obsahem živin, v mateřském mléce.
V případech, kdy kojení není možné přichází na řadu mléčné kojenecké formule. Ideálem je,
se co nejvíce přizpůsobit přirozené funkci mateřského mléka
což se daří právě díky postbiotikám a prebiotikám, o které jsou mléčné kojenecké výživy obohaceny. Dodáním postbiotik a prebiotik do kojenecké mléčné stravy se zlepšuje funkce střeva a trávení, a dochází k posílení imunity. Osvědčená je například nová generace kojeneckých mlék Nutrilon od výrobce Nutricia.

Vše souvisí se vším

Závěrem lze říci, že pro zdravý růst a vývoj imunitního systému a trávícího systému je třeba postbiotik, která by však nevznikla bez probiotik a ta by neprospívala bez prebiotik… Zkrátka vše souvisí se vším a zdaleka to neplatí jen o postbiotikách, probiotikách a prebiotikách, kterých se týká tento článek, ale platí to obecně v jakékoli rovině našeho života.

1. listopad 2018
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Konopí je dnes dobře známé a používané nejen v medicíně, ale také v kosmetice, kde je jedním z nejčastěji používaných top látek dnešního trhu.

více

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.