Lékárna.cz
Hledat

Opruzeniny u dospělých: co na ně platí a jak se jim vyhnout

Opruzeniny u dospělých: co na ně platí a jak se jim vyhnout
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Intertrigo, jak se odborně nazývají opruzeniny, se netýká jen miminek, ale velmi často postihuje i dospělé. Má poměrně bolestivý a nepříjemný průběh a v případě zanedbání jej mohou provázet i infekční stavy. Poradíme vám, jak opruzeninám předcházet a těch vzniklých, jak se rychle zbavit.

Co jsou opruzeniny a jak je poznat

Jedná se o zarudlou plochu nebo jednotlivé načervenalé pupínky doprovázené pálením, svěděním či bolestí. Před opruzeninami není nikdo chráněný. Mohou se objevit kdykoli a kdekoli na pokožce, která se tře o sebe nebo na zapařeném místě.

Příčiny opruzenin

Obvyklou příčinou vzniku opruzenin je zapaření. Proto velmi často postihují lidi s nadváhou a tvoří se v jejich kožních záhybech. Výjimkou ale nejsou ani opruzeniny u sportovců, kteří při fyzických aktivitách nosí syntetické materiály nebo u profesionálních řidičů, jež tráví většinu dne v jedné poloze bez možnosti se provětrat. Mezi rizikové faktory vzniku opruzenin u dospělých patří:

 • obezita
 • diabetes
 • nošení dlahy, ortézy, sádry nebo umělých končetin
 • inkontinence
 • nadměrné pocení
 • zanedbaná hygiena
 • podvýživa
 • imunitní poruchy 
 • neprodyštné syntetické oblečení a nadměrné pocení hlavně v létě
 • dlouhodobé nemoci, kdy je člověk upoután na lůžko

Častou příčinou je kvasinka Candida albicans nebo jiné kožní plísně, které projev opruzeniny zhoršují. 

Jak zabránit vzniku opruzenin

Ke zhoršení všech kožních problémů přispívají pot, stopy moči nebo výkalů - udržujte proto dostatečnou hygienu! Ta spočívá v pravidelném sprchování, dostatečném osušení pokožky a jejím následném promazání. Stejně tak důležité je nošení prodyšného oblečení a obuvi. Jako prevence se také hodí aplikace krémů proti opruzeninám do míst, ve kterých lze předpokládát zapaření.

Kde vznikají opruzeniny

Mezi místa nejčastěji postižená opruzeninami patří zejména kožní záhyby, neboť se v nich udržuje vlhkost, což je pro bakterie způsobující intertrigo doslova živná půda. Jsou to hlavně tato místa:

 • pokožka pod prsy
 • hýždě
 • třísla
 • podpaží
 • oblast genitálií

Léčba opruzenin

Základem léčby je dostatečná hygiena kvalitním mýdlem bez zbytečné parfemace a dokonalé osušení místa. Dále použití sypkého pudru či zásypu k udržení místa v suchu. K tomuto účelu se hodí dětský zásyp nebo pudry s antimikrobními přísadami. Velmi účinné jsou ke zhojení také dětské krémy s obsahem zinku určené na opruzeniny. Pokud je místo červené, bolestivé je vhodné použít v tenké vrstvě masti s antimykotickou látkou. Postižené místo musí dobře větrat. Pokuste se jej udržet co nejvíce v suchu na vzduchu. 

Pomoc z přírody na opruzeniny

Vhodná je také bylinná koupel nebo oplach. Pro tento účel se hodí hojivý řepík, měsíček nebo šalvěj. Postačí zalít lžíci řepíku nebo jiných bylin 250 ml vroucí vody a nechat 10 minut vyluhovat. Po ochlazení na teplotu těla odvarem omývat několikrát denně postižené místo. Následně můžeme potřít v tenké vrstvě řepíkovou nebo měsíčkovou mastí.

Postižené místo lze i postříkat koloidním stříbrem a nechat zaschnout. Poté namažeme mastí z řepíku nebo měsíčku. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Volně prodejné léky Dermokosmetika Kosmetika a hygiena
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám, jak se s ní popasovat, aby vás dlouho netrápila.

více

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.

více

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy už je na čase vyhledat lékaře nebo volat záchranku.

více

Prozradíme vám, čím vším je hlíva ústřičná prospěšná pro náš organismus a také vám poradíme, jak ji užívat, aby našemu tělu prospěla.

více
Zeptejte se lékárníka

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.