Moje srdcovky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Opruzeniny u dospělých: co na ně platí a jak se jim vyhnout

Opruzeniny u dospělých: co na ně platí a jak se jim vyhnout

Péče o tělo Kůže

Intertrigo, jak se odborně nazývají opruzeniny, se netýká jen miminek, ale velmi často postihuje i dospělé. Má poměrně bolestivý a nepříjemný průběh a v případě zanedbání jej mohou provázet i infekční stavy. Poradíme vám, jak opruzeninám předcházet a těch vzniklých, jak se rychle zbavit.

Opruzeniny u dospělých: co na ně platí a jak se jim vyhnout

Co jsou opruzeniny a jak je poznat

Jedná se o zarudlou plochu nebo jednotlivé načervenalé pupínky doprovázené pálením, svěděním či bolestí. Před opruzeninami není nikdo chráněný. Mohou se objevit kdykoli a kdekoli na pokožce, která se tře o sebe nebo na zapařeném místě.

Příčiny opruzenin

Obvyklou příčinou vzniku opruzenin je zapaření. Proto velmi často postihují lidi s nadváhou a tvoří se v jejich kožních záhybech. Výjimkou ale nejsou ani opruzeniny u sportovců, kteří při fyzických aktivitách nosí syntetické materiály nebo u profesionálních řidičů, jež tráví většinu dne v jedné poloze bez možnosti se provětrat. Mezi rizikové faktory vzniku opruzenin u dospělých patří:

Kde vznikají opruzeniny

Mezi místa nejčastěji postižená opruzeninami patří zejména kožní záhyby, neboť se v nich udržuje vlhkost, což je pro bakterie způsobující intertrigo doslova živná půda. Jsou to hlavně tato místa:

  • pokožka pod prsy
  • hýždě
  • třísla
  • podpaží
  • oblast genitálií

Léčba opruzenin

Kvůli opruzeninám není třeba ihned spěchat k lékaři, je však dobré okamžitě zahájit léčbu. Ta spočívá hlavně v přiměřené hygieně a následné aplikaci speciální masti na opruzeniny nebo zásypu. Bez adekvátní léčby se ložiska opruzení rozrůstají, často pak také začínají mokvat, zapáchat a není výjimkou, že se v nich objeví plíseň či kvasinková infekce. V takových případech pak běžné masti nestačí a je vhodné navštívit lékaře, který obvykle v lehčích případech doporučí aplikovat speciální přípravky na opruzeniny.

Jak zabránit vzniku opruzenin

Ke zhoršení všech kožních problémů přispívají pot, stopy moči nebo výkalů - udržujte proto dostatečnou hygienu! Ta spočívá v pravidelném sprchování, dostatečném osušení pokožky a jejím následném promazání. Stejně tak důležité je nošení prodyšného oblečení a obuvi. Jako prevence se také hodí aplikace krémů proti opruzeninám do míst, ve kterých lze předpokládát zapaření.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám