Lékárna.cz

Jak na odčervení psů a koček

Každý majitel psa i kočky by měl vědět, že odčervení patří do základní péče o domácího mazlíčka. Pravidelné odčervení chrání nejen vaše zvířátko, ale také jím přejdete přenosu na sebe a své děti. Mnozí paraziti, kteří trápí zvířata, jsou totiž přenosní i na člověka. Pamatujte, že je rozdíl mezi odčervením štěňat, koťat a dospělých zvířat.

Jak na odčervení psů a koček
CANIVERM Forte 0,7 g 6 tablet

CANIVERM Forte 0,7 g 6 tablet

Veterinární léčivý přípravek

Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Co způsobují paraziti 

Paraziti způsobují zvířatům bolest, svědění i další vážnější problémy. Vašemu mazlíčkovi se může například zhoršit metabolismus. A pokud své zvíře nezodpovědný majitel neodčervuje vůbec, může dokonce dojít i k tomu nejhoršímu. A také k přenosu na člověka. Často parazity okem nezpozorujeme, ale pokud známe zvíře dobře, v jeho chování určité symptomy můžeme poznat. Nejlepší je proto prevence a pravidelné podávání odčervovacích přípravků.

Nejčastější paraziti u psů a koček

Co vlastně naše zvířecí miláčky nejčastěji trápí?

Z vnitřních parazitů jsou to škrkavky, měchovci, svalovec stočený nebo například tasemnice. Zapomínat bychom ale neměli ani na vnější parazity, jako jsou blechy a klíšťata, kteří dokážou nás i domácí mazlíčky také nepěkně sužovat a způsobovat nemoci.

Odčervení je základ

Přípravky pro odčervení se liší způsobem aplikace i tím, na jaké parazity se hodí. Něco jiného podáváme štěňatům a jiný prostředek dáme dospělému psovi či kočce. Vždy dávejte pozor, který přípravek je vhodný pro psy a který pro kočky. Svému mazlíčkovi byste podáním nevhodného antiparazitika mohli spíše uškodit.

  • Pasty – Používají se většinou u koťat a štěňat. Jsou účinné proti škrkavkám, ale nikoliv proti tasemnicím. Proto jsou dostačující u mláďat, ale u dospělých mazlíčků musíme podávat antiparazitika se širším spektrem. Působí jednorázově, a tak je nutné jejich aplikaci opakovat v pravidelných intervalech.
  • Tablety – Působí proti mnoha vnitřním parazitům a u dospělých koček i psů se používají nejčastěji. Jejich aplikaci je opět nutné opakovat pravidelně, neboť působí jednorázově a na dospělé parazity.
  • Spot on – Jde o ampuli s tekutinou, kterou aplikujeme na kůži zvířete, mezi lopatky. Doba působení této tekutiny bývá kolem 1 měsíce. Je účinná nejen proti vnitřním parazitům, ale také proti vnějším, jako jsou blechy a klíšťata.
  • ObojkyAntiparazitní obojky proti klíšťatům a blechám jsou účinným způsobem, jak bojovat s parazity dlouhodobě. Kvalitní obojky proti klíšťatům a blechám vydrží až 8 měsíců.

Prevence nakažení parazity

Než sáhneme po odčervovacích přípravcích, měli bychom své zvíře určitým způsobem připravit. Před odčervením i v jeho průběhu, a vlastně po celý život zvířete, musíme dodržovat jistá pravidla. Základní je hygiena. Pravidelně čistěte výběh, kotec a kočičí záchod a odstraňujte trus i vlhkost. Parazitům se ve vlhkém a nečistém prostředí totiž daří mnohem lépe. Nenechávejte ani zbytky jídel v miskách.

Pozor na syrové maso

Velkým nebezpečím je pro naše mazlíky také syrové maso, mohou v něm totiž být larvy tasemnice nebo jiní parazité. Pokud chcete svému zvířecímu kamarádovi syrové maso dopřát, rozdělte si ho na jednotlivé krmné dávky a ty zmrazte. Parazity to spolehlivě zahubí a vy budete mít kvalitní krmení vždy po ruce. Jen je třeba dát porci rozmrazit včas, studená vašemu mazlíkovi chutnat moc nebude.

Odčervení štěňat a koťat

První odčervení štěňat a koťat provádíme ve 14 dnech věku, nejčastěji odčervovací pastou, a to i společně s matkou. Ve 14denních intervalech mláďata odčervujeme až do 3 měsíců věku (ve 4., 6., 8., 10. a 12. týdnu). Tuto pravidelnost dodržujte, neboť parazité dozrávají postupně a je nutné je všechny zachytit. Od 3. měsíce odčervujeme každé 3 měsíce (ve 3., 6., 9. a 12. měsíci).

Odčervení dospělých psů a koček

Dospělé mazlíky odčervujeme alespoň jednou za 3-6 měsíců, a to i preventivně. Zejména kočky, které žijí venku, mohou k parazitům přijít velmi snadno, ale v bezpečí před nimi nejsou ani ty domácí. Můžete je přinést na botách zvenčí, můžou se s nimi setkat na balkoně... Pokud nechcete ošetřovat "naslepo", požádejte svého veterináře o takzvané koprologické vyšetření trusu, které zjistí, zda se u pejska objevil parazit a jak s ním nejlépe zatočit.

Všechny zdravotní, nutriční a léčebná tvrzení jsou v ráci legislativy EÚ výrazně omezená. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení,  které uvádí platná legislativa.

Témata článku
Zvířata

Přečtěte si také

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) je trvalá bylina s lodyhou porostlou jemnými chloupky a s vejčitými listy s jasně bílými flíčky - odtud vznikl dle této podobnosti i její název - plicník.…

více

Glutathion (GSH) je jeden z nejsilnějších a nejúčinnějších antioxidantů, který na sebe váže volné radikály a tím chrání organismus před oxidativním stresem. Nachází se v každé buňce našeho těla. Tělo…

více

Pes musí být podle dopravní vyhlášky při cestování v autě zajištěný tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Není…

více

Lymská borelióza je infekční onemocnění, kterou do našeho organismu doručí nakažené klíště, ve chvíli, kdy začne sát krev. Lymskou boreliózou se v Česku ročně nakazí zhruba tři a půl tisíce lidí. Jde…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.