Lékárna.cz

Inkontinence moči: typy, příčiny a léčba

Inkontinence neboli samovolný únik moči, jednoduše ztráta kontroly nad močovým měchýřem trápí až desetinu obyvatel ČR. Přesto je pro většinu z nich velkým společenským tabu, které často nechtějí odkrýt ani před svým lékařem. Přitom se v mnoha případech dá řešit.

Inkontinence moči: typy, příčiny a léčba
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Koho postihuje inkontinence

Inkontinence mnohem více postihuje ženy než muže a ačkoli se mnohem častěji vyskytuje u lidí v pokročilém věku, není nevyhnutelným důsledkem stárnutí. Inkontinencí nazýváme jakýkoli vůlí neovladatelný únik moči s tím, že tento únik může mít celou řadu příčin a podle jejich zjištění pak spadá buď do péče urologa (stresová, urgentní, smíšená, návalová) nebo do péče neurologa (reflexní, paradoxní, psychogenní).

Typy samovolného úniku moči

 • Stresová inkontinence je typická pro ženy po porodu nebo po menopauze. Vzniká v důsledku nadměrného tlaku v břiše, tedy například při kašlání, kýchání, zvedání těžkých břemen nebo také při smíchu.
 • Urgentní inkontinence se projevuje náhlou a velmi intenzivní potřebou, po níž následuje pomočení. Velmi často se vyskytuje ve spánku. Krom toho, že může vznikat v důsledku roztroušené sklerózy a dalších degenerativních onemocnění, diabetu, operace či úrazu, může být také následkem infekce močových cest.
 • Smíšenou inkontinencí nazýváme kombinaci stresového a urgentního úniku moči.
 • Paradoxní inkontinence postihuje častěji muže a mohou za ni oslabené svaly močového měchýře nebo zablokovaná močová trubice. Projevuje se tak, že močový měchýř je stále přeplněný a pouze přetéká. Objevuje se například v důsledku močových kamenů, diabetu, po náročných operacích nebo také kvůli zbytnělé prostatě. U starších můžu se v souvislosti se zvětšenou prostatou, která brání odchodu moči, objevuje také inkontinence návalová.
 • Ze strachu, úzkosti nebo stresu se zejména u starších pacientů může objevit psychogenní inkontinence. Obvykle je dočasná, často se objevuje například při hospitalizaci nebo v jiném stresujícím období.

Inkontinence v těhotenství a po porodu

Není nic výjimečného, když se objeví samovolný únik moči u těhotných žen, a to zejména v pokročilém stádiu gravidity. Inkontinence se v tomto období objevuje proto, že je vyvíjen enormní tlak na oblast pánevního dna. Inkontinence po porodu pak může být způsobena otoky tkání ve vaginální oblasti. Jakmile se tělo zahojí, měl by ustoupit i samovolný únik moči. Pokud k tomu nedojde zhruba do půl roku od porodu, je vhodné navštívit lékaře.

Proč se inkontinence moči objevuje?

Inkontinence není nemoc, je to symptom, který může mít celou řadu příčin, ať už jde o zdravotní stav, dispozice nebo běžné návyky. Mezi rizikové faktory vzniku inkontinence patří:

 • pohlaví (u žen je vyšší riziko vzniku stresové inkontinence, a to hlavně v důsledku těhotenství, porodu, menopauzy a i díky přirozené ženské anatomii, u mužů zase hrozí vyšší riziko vzniku inkontinence paradoxní a návalové)
 • věk (čím vyšší věk, tím vyšší riziko vzniku inkontinence)
 • nadváha (nadbytečné kilogramy zvyšují tlak na močový měchýř)
 • kouření (účinky tabáku na organismus zvyšují riziko samovolného úniku moči)
 • rodinná anamnéza (vyskytuje-li se inkontinence u některého z vašich rodičů, zvyšuje se i riziko vzniku u vás)
 • nemoci (inkontinence se často objevuje v důsledku některých degenerativních onemocnění nebo také diabetu)

Kdy kvůli inkontinenci navštívit lékaře?

Ačkoli se samovolný únik moči týká více žen, objevuje se i u mužů a dětí. Ani u jedné ze skupin není radno odkládat návštěvu lékaře - i přesto, že ji nejspíš budou provázet rozpaky. Inkontinence může být totiž průvodním jevem vážných onemocnění a zároveň sama může vyvolat psychické potíže nebo negativně ovlivnit kvalitu pracovního či partnerského života. Pokud vás tedy samovolný únik moči trápí každý den déle než jeden měsíc, zajděte k lékaři.

Jak probíhá vyšetření?

Pro zahájení vhodné léčby je správná diagnóza zcela klíčová. Lékař se při ní obvykle zaměřuje na reflexní a fyzikální vyšetření, změří objem močového měchýře, provede rozbor moči, krevní testy, ultrazvuk a případně i cystoskopii. Často je také prováděn stresový test, při kterém je pacient požádán o zakašlání a lékař sleduje únik moči.

Léčba inkontinence

Léčba úniku moči zcela závisí na stanovené diagnóze a stupni inkontinence. Například lehčí stádia stresové inkontinence se léčí pomocí cvičení, elektrostimulace, laserem, pesaroterapie či farmakologické terapie. U pokročilejších stádií se obvykle přechází k miniinvazivnímu zákroku, při němž je močová trubice podepřena tzv. tahuprostou páskou, která zabrání úniku moči při zvýšení tlaku v břiše. Další možností je pak chirurgická implementace umělého svěrače močové trubice.

Mezi další možnosti léčby inkontinence patří:

 • změna životního stylu, zejména redukce váhy, omezení fyzické zátěže a dodržování pravidelného pitného režimu (omezení pití kávy a jiných močopudných nápojů)
 • Kegelovy cviky, tedy posilování pánevního dna
 • mikční dril, neboli trénink močového měchýře, tedy močení podle předem stanoveného plánu, jež určí lékař
 • parasympatolytika, léky k uvolnění stěny močové měchýře, díky kterým se snižuje frekvence močení
 • hormonální léčba
 • akupunktura
 • bylinky

Bylinky a zdraví močových cest

Pro zdraví močových cest můžete využít i bylinky. Vhodné jsou brusinky, řepík, medvědice, přeslička rolní, kopřiva, zlatobýl, divizna, kotvičník či pampeliška.

Inkontinence se často objevuje u žen při menopauze. Pro menopauzální komfort jsou vhodné byliny jako je červený jetel, vojtěška (alfafa), arnika, ploštičník, vrbovka, fenykl, chmel, len, maca, magnolie, pyl a mateří kašička či šalvěj. 

Inkontinence stolice

Stejně jako únik moči, i inkontinence stolice se častěji objevuje u žen v pokročilejším věku. Je způsobena oslabením svalů pánevního dna a často se vyskytuje v důsledku mozkové mrtvice, diabetu nebo také některých degenerativních onemocnění. Fekální inkontinence postihuje asi 2 % dospělých jedinců a může způsobovat vážné psychické potíže, je proto vhodné v souvislosti s ní navštívit co nejdříve lékaře.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.