První, 57 let stará antikoncepční pilulka se od té dnešní v mnohém lišila. Především obsahem hormonů, kterých v ní bylo tolik, že ženám způsobovala nemalé problémy. I když kolem hormonální antikoncepce koluje řada mýtů, stále se jedná o nejúčinnější antikoncepci současnosti.
Jak funguje hormonální antikoncepce
Antikoncepční pilulka obsahuje 2 hormony - estrogen, což je ženský pohlavní hormon, a progestin. Pilulka zabraňuje ovulaci, tedy uvolnění vajíčka z vaječníku. Tělo si tak v podstatě myslí, že je žena těhotná. Zároveň antikoncepce zahušťuje hlen v děložním čípku a zabraňuje tak průniku spermií k vajíčku. Spolehlivost antikoncepčních pilulek je 99 %, předpokladem je však jejich pravidelné a správné užívání.
Další účinky antikoncepce
Antikoncepce má ještě další účinky. Díky ní je menstruace pravidelná, zpravidla slabší a nebolestivá. Můžete menstruaci dokonce i vynechat - když jedete na dovolenou, určitě se vám to hodí. Antikoncepce také snižuje riziko zánětlivých onemocnění dělohy a vejcovodů a nebezpečného onemocnění endometriózy, která je často příčinou neplodnosti.
Na tyto vedlejší účinky pilulek si jistě rády a rychle zvyknete. Nebuďte proto překvapená, že menstruace po vysazení antikoncepce bývá silnější a mnohdy bolestivější. Zkrátka jako předtím, než jste antikoncepci začala užívat. Otěhotnění po vysazení antikoncepce je možné ihned.
Stinné stránky hormonální antikoncepce
Některé ženy mohou na hormonální antikoncepci citlivěji reagovat - např. cítí bolest prsou, je jim nevolno. Časté je také mírné přibírání na váze nebo spíše zavodňování. Pilulky nejsou vhodné pro silné kuřačky a ženy, jejichž blízcí příbuzní prodělali žilní trombózu.
Účinnost hormonální antikoncepce je snížená, pokud:
- si zapomenete vzít byť jen jednu pilulku
- užíváte antibiotika
- máte střevní potíže (průjmy) nebo zvracíte
- užíváte ve větším množství třezalku
Pilulky jsou sice nejznámější, ale na výběr máte z několika dalších druhů hormonální antikoncepce:
- nitroděložní tělísko
- nitroděložní hormonální systém
- vaginální kroužky
- náplasti
Výhodou těchto druhů antikoncepce je, že nezatěžují trávicí trakt.
Co dělat, když nechci hormonální antikoncepci
Máte na výběr hned z několika typů nehormonální antikoncepce. Mějte ale na paměti, že žádná z nich není tak účinná jako ta hormonální. Nejběžnější je kondom, který řadíme mezi tzv. bariérové metody. Ženy pak mohou používat u nás méně obvyklé pesary a ženské kondomy.
Oblíbenější jsou spermicidy, jejichž výhodou je i ochrana proti některým pohlavně přenosným nemocem. Mezi nejznámější spermicidy prodávané v českých lékárnách patří Pharmatex ve formě poševního krému nebo vaginálních globulí. Možné a poměrně časté je i zavedení nehormonálního nitroděložního tělíska.