Lékárna.cz

Goji - Kustovnice čínská

Pro její vysoký obsah vitamínu C a betakarotenu se kustovnice právem pyšní přívlastkem superpotravina. V tradiční čínské medicíně jsou její plody považovány za "klíč ke dlouhověkosti".

Goji - Kustovnice čínská
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Kustovnice čínská - Goji berry -  Lycium chinense

Plody kustovnice se v asijské medicíně využívají přes tisíc let. Tento zázračný keř, jehož červené plody slibují věčné mládí a vitalitu, roste v oblastech severní a západní Číny, Japonska, Jávy a Střední Asie. Má červenooranžovou barvu, je 1-2 cm dlouhá, má nasládlou chuť a podobá se vzhledem šípku. Po usušení vypadá jako hrozinky.

Kustovnic existuje mnoho druhů, nejrozšířenější je Lycium chinense a Lycium barbarum.. 

Co kustovnice obsahuje

Goji obsahuje asi 18 druhů aminokyselin včetně esenciálních. Dále přes 20 stopových prvků jako je zinek, selen, železo, měď, vápník a další. Vitaminy C, E a skupiny B. Kustovnice obsahuje velké množství karotenoidů (hlavně zeaxantin) a specifických proteoglykanových polysacharidů, které tvoří až 30 % váhy sušiny. Dále obsahují polysacharidy, flavonoidy (např. quercetin), volné aminokyseliny, steroidy a organické kyseliny. 

Goji a vitamín C

Kustovnice má až 50krát více vitamínu C než je v pomeranči a je jedním z nejbohatších zdrojů beta-karotenu, o čemž ostatně svědčí krásná sytě oranžová barva plodů. Díky vysokému obsahu zdraví prospěšných látek je označována kustovnice za superpotravinu. 

Účinky kustovnice

Plody kustovnice obsahují silné antioxidanty, které umějí neutralizovat volné radikály, pomáhají zabraňovat poškození buněk a následnému stárnutí organismu. Z nutričního hlediska se kustovnice čínská řadí k nejhodnotnějšímu ovoci vůbec.

Během posledních několika let proběhlo mnoho vědeckých studií, které se zaměřovaly jak na zjištění složení, tak na účinky kustovnice. Prozatím však kustovnice čínská nemá schválená žádná zdravotní tvrzení, která bychom zde mohli uveřejnit, proto vá odkazujeme k dohledání si zdraví prospěšných účinků v herbářích.

Kustovnice se řadí mezi rostlinné adaptogeny, tedy látky, které působí proti stresu a nespecificky zvyšují psychickou a fyzickou odolnost organizmu.

V čínské medicíně se kustovnice považuje za tonikum, které vyživuje ledviny, játra a zrak. O kustovnici a jejích účincích se zmiňoval i slavný čínský lékař Li Š´-čen, když vysvětloval vyhlášenou dlouhověkost obyvatel vesnice Nan-čchiou, kteří často pili kustovnicové víno.

Jak jsme zkoušeli goji džus + recept na goji smoothie navíc

Naše kolegyně, markeťačka Lucka je každé jaro nachlazená a má oslabenou imunitu. Rozhodla se proto vyzkoušet Himalyo goji džus. Její zkušenost si můžete přečíst v dalším článku. A pokud byste rádi vyzkoušeli vitamínovou bombu, máme pro vás jednoduchý recept na přípravu goji smoothie - vyzkoušejte!

Jak zařadit kustovnici do jídelníčku

Plody kustovnice lze konzumovat přímo, nebo přidat do čajů, polévek, salátů, moučníků nebo jiných pokrmů. Kustovnice je velmi sladká, aniž by měla vysoký glykemický index. Proto se hodí v kuchyni jako zdravější náhrada rozinek a jiných sladkostí pro děti i dospělé.

Z plodů se také získává zdravá šťáva. Kustovnice je výborná ve směsi s ořechy nebo na salát či ranní kaši.

Pokud si chcete připravit čaj, zalijte lžíci plodů kustovnice vroucí vodou a ponechte 15 minut louhovat. Plody můžete pak také sníst.

Goji berry - kolik jí jíst

Doporučená denní dávka je 6 - 30 gramů suchých plodů.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Zdroje: Adaptogeny.cz

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.