Co je eleuterokok ostnitý
Sibiřský ženšen patří do čeledi Aralkovitých, stejně tak jako jeho slavnější bratr Asijský ženšen. Ženšenů však existuje více druhů. Většinu řadíme pod rod Panax (Všehoj) a pouze jeden pod rod Eleuterococcus (Všehojovec). Z hlediska využití v medicíně se však rozlišují druhy tři:
- asijský neboli čínský či korejský ženšen (Panax ginseng),
- americký ženšen (Panax quinquefolius),
- sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus).
Sibiřský ženšen má některé společné obsahové látky, v jiných se liší, přeci jen je to vzdálený příbuzný asijského ženšenu. Doplňky stravy obsahující ženšen sibiřský se běžně vyrábějí ze sušeného mletého kořene (prášku) nebo z extraktu kořene.

Jak působí sibiřský ženšen na organismus
Proč je tato rostlina tak atraktivní? Tak jako ženšen zvyšuje nespecifickou odolnost organizmu vůči nepříznivým vlivům vnějšího prostředí a působí tedy proti stresu. Řadíme jej proto mezi adaptogeny. Půspbí na fyzické a duševní zdraví a zotavení. Hlavními účinnými látkami kořenů je velká skupina tzv. eleuterosidů různé struktury a polysacharidů.
Eleuterosidy působí adaptogenně (protistresově), udržují zdravou hladinu cukru v krvi, a podílí se na zdravé regeneraci, a proto bývají přípravky z eleuterokoku používány sportovci.
Kromě těchto účinků působí příznivě na zdravě fungující mozek, předně kognitivní a duševní funkce.
Působí také příznivě na stav přirozené imunity (účinek polysacharidů), najdem jej proto v řadě doplňků stavy určených na imunitu. A nezanedbatelný je také ochranný účinek eleuterokoku vůči různým škodlivým látkách a jedům, které poškozují především játra.
Účinky sibiřského ženšenu
- adaptogen, působí příznivě na odolnost těla vůči stresu
- prospívá správné činnosti imunitního systému a ochrany těla před vnějšími vlivy, působí jako antioxidant
- prospívá normální vyrovnané hladině cukru v krvi
- zdravému fungování krevního oběhu a normálnímu krevnímu tlaku
- prospívá normálnímu fyzickému i duševnímu zdraví a zotavení
- prospívá duševním funkcím
- prospívá relaxaci a dobré náladě
Sibiřský ženšen je v asijských zemích využíván jako ochranný prostředek v souvislosti s infekčními chorobami dýchacích cest a v prevenci profesionálních chorob lidí vystavených nepříznivým vlivům fyzikálního nebo psychického charakteru (prevence vysokého krevního tlaku a změn sluchu a zraku např. u řidičů městské dopravy, pracovníků v hutnictví aj.).

Možná rizika užívání sibiřského ženšenu
Ačkoliv je eleuterokok významně bezpečnější než ženšen, nesmí být používán při vysokém krevním tlaku, horečnatých stavech a po čerstvém infarktu myokardu. U některých lidí byla po jeho použití pozorována krátkodobá zemdlenost nebo ospalost, která je způsobena hypoglykémií. V takovém případě je vhodné zapíjet přípravky oslazeným nápojem.
Jak používat sibiřský ženšen
V současnosti se používá ve formě doplňků stravy ve formě lihové tinktury, nebo kapslí. Najdeme jej také v řadě doplňků stravy určených na zvládání stresu - adaptogenech nebo v přípravcích určených na imunitu.
Jako potravní doplněk se používá u dospělých 3krát denně 15-20 kapek extraktu před jídlem nebo 3krát denně 30 mg suchého standardizovaného extraktu. Je vhodné používat tyto přípravky maximálně 1 měsíc a potom zařadit zhruba dvoutýdenní přestávku.
Pokud si nejste jisti ohledně užívání bylinek či doplňků stavy, poraďte se s lékařem či lékárníkem v naší poradně.