Lékárna.cz

Eleuterokok ostnitý - sibiřský nezmar

Sibiřský ženšen oproti tomu asijskému vytváří velké keřové porosty, dobře se rozmnožuje, není napadán chorobami a lze jej pěstovat i v našich zeměpisných podmínkách. Navíc je finančně dostupnější.

Eleuterokok ostnitý - sibiřský nezmar
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Co je eleuterokok ostnitý

Sibiřský ženšen patří do čeledi Aralkovitých, stejně tak jako jeho slavnější bratr Asijský ženšen. Ženšenů však existuje více druhů. Většinu řadíme pod rod Panax (Všehoj) a pouze jeden pod rod Eleuterococcus (Všehojovec). Z hlediska využití v medicíně se však rozlišují druhy tři: 

  • asijský neboli čínský či korejský ženšen (Panax ginseng),
  • americký ženšen (Panax quinquefolius),
  • sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus).

Sibiřský ženšen má některé společné obsahové látky, v jiných se liší, přeci jen je to vzdálený příbuzný asijského ženšenu. Doplňky stravy obsahující ženšen sibiřský se běžně vyrábějí ze sušeného mletého kořene (prášku) nebo z extraktu kořene.

Jak působí sibiřský ženšen na organismus

Proč je tato rostlina tak atraktivní? Tak jako ženšen zvyšuje nespecifickou odolnost organizmu vůči nepříznivým vlivům vnějšího prostředí a působí tedy proti stresu. Řadíme jej proto mezi adaptogeny. Půspbí na fyzické a duševní zdraví a zotavení. Hlavními účinnými látkami kořenů je velká skupina tzv. eleuterosidů různé struktury a polysacharidů.

Eleuterosidy působí adaptogenně (protistresově), udržují zdravou hladinu cukru v krvi, a podílí se na  zdravé regeneraci, a proto bývají přípravky z eleuterokoku používány sportovci. 

Kromě těchto účinků působí příznivě na zdravě fungující mozek, předně kognitivní a duševní funkce.

Působí také příznivě na stav přirozené imunity (účinek polysacharidů), najdem jej proto v řadě doplňků stavy určených na imunitu. A nezanedbatelný je také ochranný účinek eleuterokoku vůči různým škodlivým látkách a jedům, které poškozují především játra.

Účinky sibiřského ženšenu

  • adaptogen, působí příznivě na odolnost těla vůči stresu
  • prospívá správné činnosti imunitního systému a ochrany těla před vnějšími vlivy, působí jako antioxidant
  • prospívá normální vyrovnané hladině cukru v krvi
  • zdravému fungování krevního oběhu a normálnímu krevnímu tlaku
  • prospívá normálnímu fyzickému i duševnímu zdraví a zotavení
  • prospívá duševním funkcím
  • prospívá relaxaci a dobré náladě

Sibiřský ženšen je v asijských zemích využíván jako ochranný prostředek v souvislosti s infekčními chorobami dýchacích cest a v prevenci profesionálních chorob lidí vystavených nepříznivým vlivům fyzikálního nebo psychického charakteru (prevence vysokého krevního tlaku a změn sluchu a zraku např. u řidičů městské dopravy, pracovníků v hutnictví aj.).

Možná rizika užívání sibiřského ženšenu

Ačkoliv je eleuterokok významně bezpečnější než ženšen, nesmí být používán při vysokém krevním tlaku, horečnatých stavech a po čerstvém infarktu myokardu. U některých lidí byla po jeho použití pozorována krátkodobá zemdlenost nebo ospalost, která je způsobena hypoglykémií. V takovém případě je vhodné zapíjet přípravky oslazeným nápojem.

Jak používat sibiřský ženšen

V současnosti se používá ve formě doplňků stravy ve formě lihové tinktury, nebo kapslí. Najdeme jej také v řadě doplňků stravy určených na zvládání stresu - adaptogenech nebo v přípravcích určených na imunitu.

Jako potravní doplněk se používá u dospělých 3krát denně 15-20 kapek extraktu před jídlem nebo 3krát denně 30 mg suchého standardizovaného extraktu. Je vhodné používat tyto přípravky maximálně 1 měsíc a potom zařadit zhruba dvoutýdenní přestávku.

Pokud si nejste jisti ohledně užívání bylinek či doplňků stavy, poraďte se s lékařem či lékárníkem v naší poradně.

Přečtěte si také

Lymská borelióza je infekční onemocnění, kterou do našeho organismu doručí nakažené klíště, ve chvíli, kdy začne sát krev. Lymskou boreliózou se v Česku ročně nakazí zhruba tři a půl tisíce lidí. Jde…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

Některou z očních vad trpí až 60% všech lidí. Nejčastěji se jedná o krátkozrakost, která postihuje téměř každého třetího člověka. V Evropě je to zhruba 40 % a v ČR kolem 20% lidí, kteří trpí…

více

Černý kašel je vysoce infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Bordetella pertussis. K jejímu přenosu dochází zejména kapénkovou cestou od nakaženého člověka, který může být ale i bezpříznakový.…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.