Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Černý rybíz - vitaminová bomba

Černý rybíz - vitaminová bomba

Imunita Zdraví z přírody

Černý rybíz - to je pravá vitaminová bomba. Ze všech bobulových plodů má nejvyšší podíl ovocných kyselin, které aktivují látkovou výměnu. Rybízová šťáva odbourává jedy v organismu a upevňuje tak naše zdraví.

Černý rybíz - vitaminová bomba

Jak působí v organismu

Nenasycené kyseliny z oleje semen jsou důležité pro syntézu tzv. prostanglandinu E1, který se pozitivně účastní imunitních a zánětlivých reakcí. Listy zvyšují tvorbu moči, snižují krevní tlak, tělesnou teplotu a působí protizánětlivě (látka zodpovědná za protizánětlivé působení nebyla zatím odhalena). Plody obsahují velké množství vitamínu C, který je velmi důležitou látkou, viz. článek vitamín C.

Co se sklízí?

Z rostliny se používají plody, sušené listy a olej ze semen. Olej obsahuje esenciální (nepostradatelné pro člověka) mastné kyseliny. Pro znalce chemie - jedná se o až 20 % kyseliny gama-linolenové, omega-6-nenasycené kyseliny, 13 % alfa-linolenové kyseliny a omega-3-nenasycené kyseliny. Listy obsahují tzv. flavonoidy (rutin, isokvercitrin). Plody jsou bohaté na vitamín C.

Výhody použití

Plody rybízu pomáhají proti kašli a zlepšují chuť nápojů. Olej ze semen ženám pomůže s problémy v přechodu, při bolestivé menstruaci, bolesti na prsou a stimulaci imunitního systému. Listy zlepšují potíže při zánětech kloubů, dně, revmatismu, průjmech, hepatitidě, křečových stavech, zánětech v dutině ústní a při nachlazení. Dále se hodí k dezinfekci moči, zvýšení její tvorby, léčbě močových kamenů a jako čistící čaj.

Možná rizika?

Nebyly pozorovány významné nežádoucí účinky.

Mám to brát?

Trpíváte často nachlazením? Plody, spolu se semínky, podpoří váš imunitní systém v boji proti mikrobům. Olej vám pomůže se ženskými problémy a současně je i bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin důležitých pro lidský organismus. Běžná denní dávka oleje je 500-1000 mg. U listů je doporučována denní dávka 1-4 šálky, které se připraví ze 2-4 gramů listů zalitím 150 ml horké vody po dobu deseti minut. Takto připravené čaje pomohou při zánětech a celkově pročistí celý organismus.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka