Co se sklízí?
Z rostliny se používají plody, sušené listy a olej ze semen. Olej obsahuje esenciální (nepostradatelné pro člověka) mastné kyseliny. Pro znalce chemie - jedná se o až 20 % kyseliny gama-linolenové, omega-6-nenasycené kyseliny, 13 % alfa-linolenové kyseliny a omega-3-nenasycené kyseliny. Listy obsahují tzv. flavonoidy (rutin, isokvercitrin). Plody jsou bohaté na vitamín C.
Jak černý rybíz působí v organismu
Nenasycené kyseliny z oleje semen černého rybízu jsou důležité pro syntézu tzv. prostanglandinu E1, který se pozitivně účastní imunitních a zánětlivých reakcí.
Listy černého rybízu podporují tvorbu moči, mají vliv na snížení krevního tlaku, tělesné teploty a naše babičky je používali pro jejich protizánětlivé účinky - ty zatím ale nejsou vědecky podloženy.
Plody černého rybízu obsahují vysoké množství vitamínu C.
Dávkování
Běžná denní dávka oleje je 500-1000 mg. U listů je doporučována denní dávka 1-4 šálky, které se připraví ze 2-4 gramů listů zalitím 150 ml horké vody a louhováním po dobu deseti minut.
Zajímavost o černém rybízu
Pro Američany byly účinky černého rybízu téměř neznámé. Pěstování této rostliny tam totiž bylo počátkem 19. století zakázno, neboť bylo objeveno, že je hostitelem houby, jež hubila borovice bílé.
Výhody použití
Pozorujete-li na sobě známky infekčního nebo jiného onemocnění, konzultujte je raději se svým lékařem, než abyste se spoléhali pouze na účinky černého rybízu. Pokud však hledáte doplňkovou léčbu k přípravkům, jež vám doporučil lékař, pak vězte, že:
- Plody rybízu pomáhají proti kašli a zlepšují chuť nápojů.
- Olej ze semen černého rybízu ženám pomůže s problémy v přechodu, při bolestivé menstruaci, bolesti na prsou a stimulaci imunitního systému.
- Listy černého rybízu zlepšují potíže při zánětech kloubů, dně, revmatismu, průjmech, hepatitidě, křečových stavech, zánětech v dutině ústní a při nachlazení.
- Dále se rybíz hodí k dezinfekci moči, zvýšení její tvorby, léčbě močových kamenů a jako čisticí čaj.
- Plody společně se semeny podporují imunitní systém.
- Olej ze semen je zdroje nenasycených mastných kyselin.
Jak využít rybíz
Ať už se jedná o černý, červený nebo bílý rybíz, v určitém období jej máme nadbytek a jsou situace, kdy už si s ním nevíme rady. Máme pro vás proto několik tipů, jak s rybízem naložit:
- Všechny druhy rybízu je možné zmrazit. V období, kdy je čerstvého ovoce nedostatek, se budou hodit. A pokud vám na rybízu vadí jeho kyselost, můžete jej rovnou zmrazit s cukrem.
- Rybízy je také možné sušit. Sušením plody nepřijdou o své výjimečné výživové hodnoty a vydrží velmi dlouho. Vynikající jsou například do snídaní.
- Klasikou ve zpracování rybízu je rybízový koláč s drobenkou nebo můžete využít některý jiný recept, kterých je plný internet.
- Rybízová marmeláda se vám bude hodit zejména pro tvorbu lineckého cukroví, ale využití najde určitě i v jiných receptech.
- V neposlední řadě je z rybízu možné vytvořit lahodný likér.