Angína - příznaky
- krční mandle a okolí (hltan a kořen jazyka) jsou zarudlé, potažené bílými povlaky nebo čepy,
- silná bolest v krku
- horečka (někdy může být i angína bez teplot a horečky)
- bolest hlavy
- bolest při polykání
- světloplachost
- silný kašel
- zchvácenost
- občas i ucpaný nos, nevolnost nebo zvracení
Angína - inkubační doba
Angína je běžné onemocnění, přenáší se vzduchem, kapénkovou infekcí. Inkubační doba je 1 až 3 dny.
Je angína nakažlivá?
Ano, angína je vysoce nakažlivé onemocnění. Přenáší se kapénkami - kýcháním, kašláním, prskáním při mluvení či slinami. Pokud nakažená osoba začne léčbu antibiotiky, přestává být infekční po 24 až 48 hodinách. V opačném případě můžete být nakažliví až dva týdny.
Angína u dětí
Angína u dětí bývá častější než u dospělých. Příčinou bývá těsnější kontakt dětí ve školkách a školách, kde má angína ideální podmínky k šíření. Důvodem častější angíny u dětí mohou být i větší mandle, které největší velikosti dosahují v cca 7 letech a poté se postupně zmenšují.
Antibiotika na angínu
Při podezření na angínu navštivte co nejdříve lékaře. V případě bakteriálních původců nám lékař předepíše antibiotika, nejčastěji penicilin.
Angína - domácí léčba
Součástí léčby je tlumení bolesti a horečky (nad 38,5°C) léky s obsahem ibuprofenu případně paracetamolu.
Pomoci od bolesti v krku si můžeme také cucáním pastilek, kloktáním nebo spreji, které mají desinfekční, antibakteriální nebo protizánětlivý účinek. Z bylinek je vynikající šalvěj.
Důležité je po použití pastilek, spreje nebo kloktadla půl hodiny nejíst a nepít, aby byl účinek dostatečný.
Náš tip - dopřejte si klid a dostatek tekutin
Velmi důležitý je klid na lůžku a dostatečný pitný režim. Přikládat můžete i Priessnitzův obklad. Jak na to? Studený mokrý ručník překryjeme igelitem a navrch suchým ručníkem nebo šátkem.
Jak se vyhnout angíně
Nejlepší prevencí angíny je:
- zdravý životní styl,
- fyzická aktivita,
- otužování,
- snížení stresové zátěže a
- pravidelná hygiena, včetně čištění zubů.
Druhy angíny
- akutní angína - má rychlý nástup a je nejčastěji způsobena streptokoky. Občas se může stát, že se angína několikrát za rok vrátí. V tomto případě je nasnadě chirurgické odstranění mandlí.
- chronická angína - má kolísavé příznaky, které trvají delší dobu a léčba mnohdy nepomáhá. Nemocný se po celou dobu cítí unavený. Projevuje se pocitem tlaku na mandlích a zápachem z úst. Tento druh angíny je velmi častý u dětí do 15 let. Mandle totiž zachycují patogeny pronikající ústy a nosem do těla. Mandle rostou spolu s dítětem, největší velikosti dosáhnou mandle kolem 7. až 10. roku věku dítěte. Poté se postupně zmenšují, přestávají pracovat pro imunitní systém a jsou méně vystavovány patogenům.
- spálová angína - nejčastějším původcem angíny je Streptococcus pyogenes, který do těla uvolňuje toxin zodpovědný za příznaky angíny. Zvláště u dětí se objevuje spálová vyrážka.
- virová angína - projevuje se mírným kašlem a zarudnutím hrdla. Mandle ovšem nejsou potaženy povlakem a jsou bez čepů. Na virovou angínu nepomáhají antibiotika a během pár dní odezní sama.
Hnisavá angína a další komplikace
Při neléčené angíně se mohou snáze vyskytnout komplikace. Při rozsáhlých hnisavých angínách může docházet až k pocitu dušení a přestupu zánětu do hlubších tkání a vytvoření abscesu (hnisavého ložiska). Komplikace je doprovázena otokem a silnou bolestí. Odtud se může zánět šířit kamkoliv po celém těle. Pokud dojde ke vzniku ložiska, je potřeba ho otevřít chirurgicky a vyčistit. Další komplikací může být postižení ledvin a revmatická horečka. Z tohoto důvodu bychom měli angínu vždy vyležet a nepřecházet.
Angina pectoris
Občas je matoucí termín Angina pectoris. S klasickou angínou nemá však nic společného. Jedná se o srdeční onemocnění, kdy srdce není dostatečně zásobeno kyslíkem.