Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárny.cz » Články a blogy » Angína

Angína

Bolí vás v krku, že nemůžete skoro ani jíst? Možná na vás zaútočila angína. Jak proti ní bojovat a být zase rychle fit? Povíme si v našem článku.

Angína

Angína neboli tonzilitida je zánět krčních mandlí. Je to onemocnění nejčastěji bakteriálního původu, které způsobují především některé bakterie z rodu Streptococcus (Str. pyogenes, Str. pneumonie) nebo Stafylococcus (St. aureus). Může ale být i virového (virus Epstein-Baarové, herpes virus) nebo myotického (kvasinkového) původu.

Angína je běžné onemocnění, přenáší se vzduchem, kapénkovou infekcí. Inkubační doba je 1 až 3 dny. Pokud nakažená osoba začne léčbu antibiotiky, přestává být infekční po 24 až 48 hodinách. V opačném případě můžete být nakažliví až dva týdny.

Jak poznám angínu? Jaké jsou příznaky?

Kromě krčních mandlí postihuje angína také jejich nejbližší okolí - přilehlou část hltanu a kořen jazyka. Mandle a okolí jsou zarudlé, potažené bílými povlaky nebo čepy. Uzliny máme zvětšené a bolestivé. Angína se nejčastěji projevuje silnou bolestí v krku. Většinou se přidá i horečka, bolest hlavy, oteklé mandle, bolest při polykání, světloplachost, silný kašel, zchvácenost, občas i ucpaný nos, nevolnost a zvracení. Polykání jídla je velmi bolestivé.

Je nutné angínu léčit?

Při podezření na angínu je důležité, abychom co nejdříve navštívili lékaře. V případě bakteriálních původců nám lékař předepíše antibiotika, nejčastěji penicilin. Při neléčené angíně se mohou snáze vyskytnout komplikace. Při rozsáhlých hnisavých angínách může docházet až k pocitu dušení, přestupu zánětu do hlubších tkání a vytvoření abscesu (hnisavého ložiska). Komplikace je doprovázena otokem a silnou bolestí. Odtud se může zánět šířit kamkoliv po celém těle. Pokud dojte ke vzniku ložiska, je potřeba ho otevřít chirurgicky a vyčistit. Další komplikací může být postižení ledvin a revmatická horečka. Z tohoto důvodu bychom měli angínu vždy vyležet a nepřecházet.

Jak si můžeme ještě pomoci sami?

Součástí léčby je tlumení bolesti a horečky (nad 38,5°C) léky s obsahem ibuprofenu jako je Brufen, Ibalgin nebo Nurofen, případně paracetamolu - tedy Paralen nebo Panadol.

Pomoci od bolesti v krku si můžeme také cucáním pastilek, kloktáním nebo spreji, které mají desinfekční, antibakteriální nebo protizánětlivý účinek. Z bylinek je pro své protizánětlivé a antibakteriální účinky vynikající šalvěj. Důležité je po použití pastilek, spreje nebo kloktadla půl hodiny nejíst a nepít, aby byl účinek dostatečný.

Velmi důležitý je klid na lůžku a dostatek tekutin. Přikládat můžeme i Priessnitzův obklad. Jak na to? Studený mokrý ručník překryjeme igelitem a navrch suchým ručníkem nebo šátkem.

Prevence

Nejlepší prevencí angíny je zdravý životní styl, fyzická aktivita, otužování, snížení stresové zátěže a pravidelná hygiena, včetně čištění zubů.

Druhy angín

Ve většině případů je angína akutní. Ta má rychlý nástup a je nejčastěji způsobena streptokoky. Občas se může stát, že se angína několikrát za rok vrátí. V tomto případě je nasnadě chirurgické odstranění mandlí.

Chronická angína má kolísavé příznaky, které trvají delší dobu a léčba mnohdy nepomáhá. Nemocný se po celou dobu cítí unavený. Projevuje se pocitem tlaku na mandlích a zápachem z úst. Tento druh angíny je velmi častý u dětí do 15 let. Mandle totiž zachycují patogeny pronikající ústy a nosem do těla. Mandle rostou spolu s dítětem, největší velikosti dosáhnou mandle kolem 7. až 10. roku věku dítěte. Poté se postupně zmenšují, přestávají pracovat pro imunitní systém a jsou méně vystavovány patogenům.

Nejčastějším původcem angíny je Streptococcus pyogenes, který do těla uvolňuje toxin zodpovědný za příznaky angíny. Zvláště u dětí se objevuje spálová vyrážka. Pak mluvíme o spálové angíně.

Při virové angíně bývá mírný kašel a zarudnutí hrdla. Mandle ovšem nejsou potaženy povlakem a jsou bez čepů. Na virovou angínu nepomáhají antibiotika a během pár dní odezní sama.

Občas je matoucí termín Angina pectoris. S klasickou angínou nemá však nic společného. Jedná se o srdeční onemocnění, kdy srdce není dostatečně zásobeno kyslíkem. Ale o tom si můžeme povědět někdy příště.

nakupovat

Související zboží

všechny články

Přečtěte si

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám