Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Angína

Angína
Sdílet

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Bolest v krku vás omezuje tak, že nemůžete skoro ani jíst? Možná na vás zaútočila angína. Jak proti ní bojovat a být zase rychle fit si povíme v našem článku.

Co je angína

Angína neboli tonzilitida je zánět krčních mandlí. Je to onemocnění nejčastěji bakteriálního původu, které způsobují především některé bakterie z rodu Streptococcus (Str. pyogenes, Str. pneumonie) nebo Stafylococcus (St. aureus). Může ale být i virového (virus Epstein-Baarové, herpes virus) nebo myotického (kvasinkového) původu.

Inkubační doba angíny

Angína je běžné onemocnění, přenáší se vzduchem, kapénkovou infekcí. Inkubační doba je 1 až 3 dny. Pokud nakažená osoba začne léčbu antibiotiky, přestává být infekční po 24 až 48 hodinách. V opačném případě můžete být nakažliví až dva týdny.

Angína - příznaky

 • krční mandle a okolí (hltan a kořen jazyka) jsou zarudlé, potažené bílými povlaky nebo čepy,
 • silná bolest v krku
 • horečka
 • bolest hlavy
 • bolest při polykání
 • světloplachost
 • silný kašel
 • zchvácenost
 • občas i ucpaný nos, nevolnost nebo zvracení

Jak se angína léčí

Při podezření na angínu navštivte co nejdříve lékaře. V případě bakteriálních původců nám lékař předepíše antibiotika, nejčastěji penicilin.

Komplikace

Při neléčené angíně se mohou snáze vyskytnout komplikace. Při rozsáhlých hnisavých angínách může docházet až

 • k pocitu dušení,
 • přestupu zánětu do hlubších tkání a vytvoření abscesu (hnisavého ložiska)

Komplikace je doprovázena otokem a silnou bolestí. Odtud se může zánět šířit kamkoliv po celém těle. Pokud dojde ke vzniku ložiska, je potřeba ho otevřít chirurgicky a vyčistit.

Další komplikací může být postižení ledvin a revmatická horečka. Z tohoto důvodu bychom měli angínu vždy vyležet a nepřecházet.

Co můžete udělat sami

Součástí léčby je tlumení bolesti a horečky (nad 38,5°C) léky s obsahem ibuprofenu případně paracetamolu.

Pomoci od bolesti v krku si můžeme také cucáním pastilek, kloktáním nebo spreji, které mají desinfekční, antibakteriální nebo protizánětlivý účinek. Z bylinek je vynikající šalvěj.

Důležité je po použití pastilek, spreje nebo kloktadla půl hodiny nejíst a nepít, aby byl účinek dostatečný.

Náš tip - dopřejte si klid a dostatek tekutin

Velmi důležitý je klid na lůžku a dostatečný pitný režim. Přikládat můžete i Priessnitzův obklad. Jak na to? Studený mokrý ručník překryjeme igelitem a navrch suchým ručníkem nebo šátkem.

Prevence

Nejlepší prevencí angíny je:

 • zdravý životní styl,
 • fyzická aktivita,
 • otužování,
 • snížení stresové zátěže a
 • pravidelná hygiena, včetně čištění zubů.

Druhy angín

 1. akutní angína -  má rychlý nástup a je nejčastěji způsobena streptokoky. Občas se může stát, že se angína několikrát za rok vrátí. V tomto případě je nasnadě chirurgické odstranění mandlí.
 2. chronická angína - má kolísavé příznaky, které trvají delší dobu a léčba mnohdy nepomáhá. Nemocný se po celou dobu cítí unavený. Projevuje se pocitem tlaku na mandlích a zápachem z úst. Tento druh angíny je velmi častý u dětí do 15 let. Mandle totiž zachycují patogeny pronikající ústy a nosem do těla. Mandle rostou spolu s dítětem, největší velikosti dosáhnou mandle kolem 7. až 10. roku věku dítěte. Poté se postupně zmenšují, přestávají pracovat pro imunitní systém a jsou méně vystavovány patogenům.
 3. spálová angína - nejčastějším původcem angíny je Streptococcus pyogenes, který do těla uvolňuje toxin zodpovědný za příznaky angíny. Zvláště u dětí se objevuje spálová vyrážka.
 4. virová angína - projevuje se mírným kašlem a zarudnutím hrdla. Mandle ovšem nejsou potaženy povlakem a jsou bez čepů. Na virovou angínu nepomáhají antibiotika a během pár dní odezní sama.

Angina pectoris

Občas je matoucí termín Angina pectoris. S klasickou angínou nemá však nic společného. Jedná se o srdeční onemocnění, kdy srdce není dostatečně zásobeno kyslíkem. (Mgr. Pavla Horáková)

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

30. září 2021
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Sladkovodním a mořským řasám, jejichž užívání se v poslední době těší velké oblibě se přisuzují různé prospěšné vlastnosti. Co je na tom pravdy a je jejich dlouhodobá konzumace bezpečná? Prozradíme v…

více

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

více

Je CBD olej opravdu tak výjimečný? K čemu je vhodný? A co je to endokanabinoidní systém? Prozradíme vám odpovědi nejen na tyto otázky.

více

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak pečovat o zrak, a jak s ním souvisí to, co jíte.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.