Ty nejlepší dárky pro zdraví a krásu a spoustu odměn za vánoční nákupy.

Oblíbené položky
Vybrat odměnu

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Alergie na jarní pyly

Alergie na jarní pyly

Děti Ženy Muži Kůže

Jaro je skvělé období - teploty šplhají na teploměru výš a výš a konečně můžeme odhodit zimní kabáty a zazimovat kozačky. Příroda se probouzí, zelené listy raší, začínají kvést stromy a keře. Je to krásná podívaná! Jediní, kdo ji asi moc neocení jsou ti, kteří trpí alergií na jarní pyly - pro ty je jaro období, které musí přetrpět a doufat, že bude líp :-) Jarní alergie jsou tedy témem rozhovoru s lékárnicí, Mgr. Pavlou Horákovou.

Alergie na jarní pyly

1. Jak se alergie na jarní pyly projevují a jak odlišit např. alergickou rýmu od té normální?

Právě na jaře, když začíná všechno kvést, je tento typ alergie nejrozšířenější. Příčinou je vdechnutý pyl. Při alergické rýmě dochází k otoku nosní sliznice, čirému vodnatému výtoku z nosu a opakovanému kýchání při vystavení alergenu. V případě silnějších alergií může docházet i k záchvatům dušnosti či k výskytu kopřivky. Ve většině případů se pyl dostane i do očí, kde může způsobit alergický zánět spojivek. Ten se projevuje slzením, zarudnutím, opuchnutím a svěděním očí. Koncentraci  pylu ve vzduchu ve velké míře ovlivňuje počasí.

Při “obyčejné” rýmě většinou nedochází k očním příznakům a kýchání se nevyskytuje, či pouze v malém rozsahu.

2. Liší se nějak příznaky alergie u dětí a u dospělých?

Pylové alergie se u nejmenších dětí spíše neobjevují - u nich převažují alergie potravinové. Pylová alergie se většinou projevuje až v předškolním či školním věku. Průběh alergie bývá stejný jako u dospělých.

3. Co bychom měli dělat, pokud si nejsme jisti, na které druhy pylů jsme přesně alergičtí?

Nejideálnějším řešením je návštěva alergologa, který pomůže určit příčinu alergických projevů.

4. Kdy je nejvhodnější nechat se otestovat na alergie?

Nejvhodnější doba k testování alergií je po skončení a před začátkem pylové sezony. Takže, pokud jste na sobě během jara a léta pozorovali příznaky alergie, je podzim nejvhodnější dobou k vyšetření a případnému zahájení léčby. Pylová imunoterapie by měla začít několik měsíců před výskytem prvních pylových zrnek.

5. Jaké léky se nejčastěji při jarní alergii podávají a jak fungují? Jaké jsou jejich účinné látky?

Při výskytu alergií se nejčastěji podávají celková antihistaminika. Jsou to léky, které blokují v organismu účinky histaminu. Histamin se po kontaktu našeho imunitního systému s alergenem uvolní z některých buněk a spustí alergickou reakci. Z důvodu nižší pravděpodobnosti nežádoucích účinků se používají převážně antihistaminika 2. a 3.generace. Mezi ně patří např. cetirizin, loratadin, levocetirizin, desloratadin, bilastin, rupatadin nebo fexofenadin.  

Používají se i lokální léky. Na alergické problémy očí Vám lékař nejčastěji předepíše vhodné oční kapky. Pokud alergie trápí i váš nos, před aplikací vhodných léků je vhodné ho nejprve vyčistit např. mořskou vodou nebo Vincentkou. Na kožní projevy můžeme použít různé druhy mastí, které vám doporučí váš ošetřující lékař.

Při pylové imunoterapii se pravidelně podávají alergeny v nízké postupně se zvyšující koncentraci. Tělo si tak postupně přivykne na přítomnost alergenu a obnovuje se rovnováha imunitní odpovědi. S touto léčbou je potřeba začít na podzim, tedy mimo pylovou sezonu.

Doma může od pylů pomoci čistička vzduchu.

6. Mohou mít léky na alergie nějaké vedlejší účinky? Jaké?

Novější léky proti alergickým projevům mají minimum nežádoucích účinků. U citlivějších jedinců se může vyskytnout únava, bolest hlavy, nauzea, nespavost, sucho v ústech, lokální podráždění či citlivost na slunce. Tyto léky by bez konzultace s lékařem neměli užívat lidé s vážnějším onemocněním ledvin nebo epilepsií.

7. Měl by být lékárník informován v případě, že pacient bere i jiné léky (např. na vysoký tlak, na cukrovku či např. psychofarmaka)? Mohou se vzájemně ovlivňovat?

Nové generace antihistaminik mají jen minimum lékových interakcí. V ideálním případě by měl být lékárník informován vždy, když si jdete koupit nový lék. Lékárníka informujte zvláště pokud užíváte antidepresiva, antiepileptika, léky na ředění krve či máte vážnější onemocnění jater nebo ledvin.

8. Jaké důsledky může mít neléčená alergie?

Pokud se alergie neléčí, postupně se její projevy zhoršují. Může dojít k rozšíření alergie na nové alergeny a mohou se objevit i jiné typy alergií (potravinové, na prach nebo roztoče). Neléčená alergie je rizikovým faktorem pro rozvoj průduškového astmatu. Podrážděné a poškozené sliznice alergií mohou být náchylnější k infekcím, především v zimním období.

Pokud trpíte pylovou alergií jen pár dní nebo týdnů v roce a stav se výrazně nezhoršuje, můžete vyzkoušet některý z volně prodejných léků na alergii. Jestliže se projevy alergie zhoršují nebo rozšiřují do delších časových úseků, je třeba navštívit alergologa.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám