Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Alergie na jarní pyly

Alergie na jarní pyly
Sdílet

Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.

Alergie na pyl je nepříjemná věc. Její příznaky se v jarních a letních měsících týkají v dnešní době každého druhého jedince. Poradíme vám jak ji rozpoznat a účinné se proti ní bránit.

Podpořte imunitu a jaterní funkce

Doporučila bych ke zmírnění alergických projevů podpořit imunitní systém a očistné funkce těla. Na jaře je na místě napomoci fungování jater a trávicího ústrojí vhodnou odlehčenou stravou a bylinkami. Mezi ty, které podpoří detoxikaci těla patří smetánka lékařská. Pro jarní pročištění těla je výborná kombinace lopuchu, kopřivy a pampelišky. Ke snížení účinku alergenů a zatěžujících látek v těle prospívají látky s velkou schopností navazovat na sebe škodliviny - lékařské uhlí, zelený jíl, různé vlákniny a podobně." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Alergie útočí

Alergii můžeme chápat jako obranný reflex našeho imunitního systému na běžné látky z okolního prostředí. V ideálním případě by nám kvetoucí stromy, luční kvítí neměly vadit, naopak by v nás měly vyvolávat pocit – "ááá příroda se probouzí". Ale opak je pravdou. Projevem alergie je alergická reakce, která může v některých případech ohrožovat i váš život.

Projevy alergie

 • vodnatá rýma,
 • bolest hlavy v oblasti čela,
 • svědění a pálení sliznic,
 • podráždění pokožky, kopřivka a zarudnutí,
 • chronický zánět čelních dutin,
 • zarudlé slzící oči až po zánět spojivek,
 • tlak za očima,
 • kýchání,
 • opuchnutí zasažené oblasti,
 • dušnost.

Pylový kalendář

Začátek alergické sezóny je spojen s počasím. Alergeny se ve vzduchu objevují poté, co začnou kvést první trávy, stromy či keře. Pylový kalendář začíná zpravidla březnem a pokračuje až do října. Pokud je zima mírná, příroda se začíná probouzet dříve a pyly mohou poletovat v okolí již od února.

Kdo je viníkem vzniku alergie

Z pohledu klasické medicíny není příčina vzniku alergie známa. Přírodní medicína se k problému staví otevřeněji a za vznikem alergie vidí problémy ve střevech a játrech a za důvod vzniku alergie považuje zanesený organismus.

Tradiční medicína

Léčba alergie je podpořena podáváním léků, tzv. antihistaminik. Doporučujeme mít v domácí i cestovní lékarničce vždy některý z volně prodejných léků, který potlačí akutní alergickou reakci – například tabletky, oční kapky nebo mast. Při léčbě alergické rýmy se hodí čistit sliznici mořskou vodou nebo Vincentkou, ta sliznici „opláchne“ a zklidní podráždění. Na kožní projevy používejte doporučené mastičky od lékaře.

Léčba přírodní cestou

Pomocí síly přírody je možné alergie postupně zmírnit, je ale nutné počítat s tím, že léčba může trvat i několik let. Obecně platí, že pokud trpíte mírnějšími projevy časných jarních alergií, je potřeba nasadit přírodní přípravky už v zimním období.

Pravidla pro alergiky

Kdy se nechat otestovat

Nejvhodnější doba k testování alergií je po skončení a před začátkem pylové sezóny. Pokud na sobě během jara a léta pociťujete příznaky alergie, je podzim nejvhodnější dobou k vyšetření a případnému zahájení léčby.

 • V rámci prevence minimalizujte kontakt s alergenem.
 • Zajděte k lékaři a nechte se otestovat pomocí jednoduchého testu a budete ihned vědět, na co jste přesně alergičtí.
 • Sledujte pylovou situaci, podle množství alergenu v ovzduší si můžete naplánovat denní aktivitu, sport nebo odpočinek.
 • V teplejších měsících je koncentrace pylu vyšší, noste proto neustále s sebou „osobní“ lékárničku.
 • Máte alergii na domácí mazlíčky? Nebojte se, i tak můžete být jejich vášnivými milovníky. Stačí dodržovat zásady hygieny – vždy si při kontaktu s nimi umyjte ruce, neberte si je do postele, nesahejte si „špinavýma rukama od alergenů do očí" a pravidelně větrejte.
 • Doporučujeme používat tzv. HEPA filtry, které zadržují mikroskopické pylové částice.
 • Pyl ulpívá na látkách, proto se po příchodu z práce převlékněte do jiného oblečení.
 • Pomůže i sprcha, která spláchne pylová zrnka z pokožky a vlasů.
 • Na čištění vzduchu v domácnosti můžete použít čističku vzduchu.

Pozor na roztoče

Máte alergii na roztoče? Mějte na paměti, že roztočům se daří i v matracích a ložním prádle. Jednou za čas vyperte peřiny, polštáře a nechte vyčistit matrace. Pomůže i větrání peřin na přímém slunci, případně v mrazu.

Ve zdravém těle zdravý duch

Věděli jste, že i správná životospráva vám může pomoci snižovat alergické projevy? Pamatujte proto na vyvážený jídelníček založený na čerstvých potravinách, zelenině a ovoci a nezapomínejte ani na pravidelný pohyb, relaxaci, jež má za cíl kompenzovat stres a vydatný spánek. Posílíte tak imunitní systém, který bude lépe bojovat proti alergiím.

Alergie a děti

Pylové alergie se u nejmenších dětí spíše neprojevují, u nich převažují ty potravinové. Pylová alergie se projevuje až v pozdějším, tedy předškolním a školním věku. U dětí bývá průběh alergie obdobný jako u dospělých.

Neléčená alergie

Pokud se alergie neléčí, její projevy se zhoršují. Může dojít k výraznému rozšíření alergie na nové alergeny a mohou se objevit i další typy alergií (potravinové, na prach či roztoče aj.). Neléčená alergie je rizikovým faktorem pro rozvoj průduškového astmatu. Sliznice podrážděné a poškozené alergií mohou být náchylnější k infekcím. Máte-li tedy podezření, že na sobě pozorujete příznaky alergie, obraťte se na lékaře.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Mgr. Anna Jarošová

Mgr. Anna Jarošová

4. březen 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více

Prozradíme vám, proč by echinacea neměla chybět v žádné domácí bylinkové lékárničce a také kde všude může najít uplatnění.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.