Moje srdcovky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Alergie na jarní pyly

Alergie na jarní pyly

Děti Ženy Muži Kůže

Alergie na pyl je nepříjemná věc. Její příznaky se v jarních a letních měsících týkají v dnešní době každého druhého jedince. Poradíme vám jak ji rozpoznat a účinné se proti ní bránit.

Alergie na jarní pyly

Podpořte imunitu a jaterní funkce

"Doporučila bych ke zmírnění alergických projevů podpořit imunitní systém a jaterní funkce těla. Na jaře je na místě napomoci fungování jater a trávicího ústrojí vhodnou odlehčenou stravou a bylinkami. Mezi vhodné bylinky na detoxikaci těla patří smetánka lékařská. Pro jarní pročištění těla je výborná kombinace lopuchu, kopřivy a pampeliškyKe snížení účinku alergenů a zatěžujících látek v těle prospívají látky s velkou schopností navazovat na sebe škodliviny - lékařské uhlí, zelený jíl, různé vlákniny a podobně." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Alergie útočí

Alergii můžeme chápat jako obranný reflex našeho imunitního systému na běžné látky z okolního prostředí. V ideálním případě by nám kvetoucí stromy, luční kvítí neměly vadit, naopak by v nás měly vyvolávat pocit – ááá příroda se probouzí. Ale opak je pravdou. Projevem alergie je alergická reakce, která může v některých případech ohrožovat i váš život.

Projevy alergie

 • vodnatá rýma
 • bolest hlavy v oblasti čela
 • svěděn a pálení sliznic
 • podráždění pokožky, kopřivka a zarudnutí
 • chronický zánět čelních dutin
 • zarudlé slzící oči až po zánět spojivek
 • tlak za očima
 • kýchání
 • opuchnutí zasažené oblasti
 • dušnost

Pylový kalendář

Začátek alergické sezóny je spojeno s počasím. Alergeny se ve vzduchu objevují poté, co začnou kvést první trávy, stromy či keře.  Pylový kalendář začíná zpravidla březnem a pokračuje až do října. Pokud je zima mírná, příroda se začíná probouzet dříve a pyly mohou poletovat v okolí již od února.

Kdo je viníkem vzniku alergie

Z pohledu klasické medicíny není důvod vzniku alergie znám. Přírodní medicína se k problému staví otevřeněji a za vznikem alergie vidí problémy ve střevech a játrech. Tudíž důvodem vzniku alergie může být zanesený organismus.

Tradiční medicína

Léčba alergie je podpořena podávání léků, tzv. antihistaminik. Doporučujeme mít vždy po ruce v lékárničce některý z volně prodejných léků, který potlačí akutní alergickou reakci – například tabletky, oční kapky nebo mast. Při léčbě alergické rýmy je vhodné čistit sliznici mořskou vodou nebo Vincentkou, ta sliznici „opláchne“ a zklidní podráždění. Na kožní projevy používejte doporučené mastičky od lékaře.

Léčba přírodní cestou

Pomocí síly přírody je možné alergie postupně zmírnit, ale léčba může trvat i několik let. Obecně platí, že pokud trpíte mírnějšími projevy časných jarních alergií, je potřeba nasadit přírodní přípravky už v zimním období.

Pravidla pro alergiky

Kdy se nechat otestovat

Nejvhodnější doba k testování alergií je po skončení a před začátkem pylové sezóny. Pokud na sobě během jara a léta pociťujete příznaky alergie, je podzim nejvhodnější dobou k vyšetření a případnému zahájení léčby.

 • V rámci prevence minimalizujte kontakt s alergenem.
 • Zajděte k lékaři a nechte se otestovat pomocí jednoduchého testu a budete ihned vědět, na co jste přesně alergičtí
 • Sledujte pylovou situaci, podle množství alergenu v ovzduší si můžete naplánovat denní aktivitu, sport nebo odpočinek.
 • V teplejších měsících je koncentrace pylu vyšší, noste s sebou „osobní“ lékárničku.
 • Máte alergii na domácí mazlíčky? Nebojte se -  i tak můžete být jejich vášnivými milovníky. Stačí dodržovat zásady hygieny – vždy si při kontaktu s nimi umyjte ruce, neberte si je do postele, nesahejte si „špinavýma rukama od alergenů do očí a pravidelně větrejte.
 • Doporučujeme používat tzv. HEPA filtry, které zadržují mikroskopické pylové částice.
 • Pyl ulpívá na látkách, proto se po příchodu z práce převlékněte do jiného oblečení.
 • Pomůže i sprcha, která spláchne pylová zrnka z pokožky a vlasů.
 • Na čištění vzduchu v domácnosti můžete použít čističku vzduchu.

Pozor na roztoče

Máte alergii na roztoče? Mějte na paměti, že roztočům se daří i v matracích a ložním prádle. Jednou za čas vyperte peřiny, polštáře a nechte vyčistit matrace. Pomůže i větrání peřin na přímém slunci, případně v mrazu.

Ve zdravém těle zdravý duch

Věděli jste, že i správná životospráva vám může pomoci eliminovat alergie? Každé ráno začněte zdravou snídaní s ovocem. Posílíte tím imunitní systém, který bude lépe bojovat proti alergiím.  A dopřávejte si pravidelný odpočinek ve formě spánku.

Alergie a děti

Pylové alergie se u nejmenších dětí spíše neprojevují, u nich převažují ty potravinové. Pylová alergie se projevuje až v pozdějším – předškolním a školním věku. U dětí bývá průběh alergie obdobný jako u dospělých.

Neléčená alergie

Pokud se alergie neléčí, její projevy se zhoršují. Může dojít výraznému rozšíření alergie na nové alergeny a mohou se objevit i další typy alergií (potravinové, na prach či roztoče aj.). Neléčená alergie je rizikovým faktorem pro rozvoj průduškového astmatu. Podrážděné a poškozené sliznice alergií mohou být náchylnější k infekcím. Pokud na sobě pozorujete příznaky alergie, obraťte se na lékaře.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám