Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Alergie na jarní pyly

Alergie na jarní pyly

Děti Ženy Muži Kůže

Alergie na pyl je nepříjemná věc. Její příznaky se v jarních a letních měsících týkají v dnešní době každého druhého jedince. Poradíme vám jak ji rozpoznat a účinné se proti ní bránit.

Alergie na jarní pyly

Podpořte imunitu a jaterní funkce

Doporučila bych ke zmírnění alergických projevů podpořit imunitní systém a očistné funkce těla. Na jaře je na místě napomoci fungování jater a trávicího ústrojí vhodnou odlehčenou stravou a bylinkami. Mezi ty, které podpoří detoxikaci těla patří smetánka lékařská. Pro jarní pročištění těla je výborná kombinace lopuchu, kopřivy a pampeliškyKe snížení účinku alergenů a zatěžujících látek v těle prospívají látky s velkou schopností navazovat na sebe škodliviny - lékařské uhlí, zelený jíl, různé vlákniny a podobně." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Alergie útočí

Alergii můžeme chápat jako obranný reflex našeho imunitního systému na běžné látky z okolního prostředí. V ideálním případě by nám kvetoucí stromy, luční kvítí neměly vadit, naopak by v nás měly vyvolávat pocit – ááá příroda se probouzí. Ale opak je pravdou. Projevem alergie je alergická reakce, která může v některých případech ohrožovat i váš život.

Projevy alergie

 • vodnatá rýma
 • bolest hlavy v oblasti čela
 • svědění a pálení sliznic
 • podráždění pokožky, kopřivka a zarudnutí
 • chronický zánět čelních dutin
 • zarudlé slzící oči až po zánět spojivek
 • tlak za očima
 • kýchání
 • opuchnutí zasažené oblasti
 • dušnost

Pylový kalendář

Začátek alergické sezóny je spojeno s počasím. Alergeny se ve vzduchu objevují poté, co začnou kvést první trávy, stromy či keře.  Pylový kalendář začíná zpravidla březnem a pokračuje až do října. Pokud je zima mírná, příroda se začíná probouzet dříve a pyly mohou poletovat v okolí již od února.

Kdo je viníkem vzniku alergie

Z pohledu klasické medicíny není důvod vzniku alergie znám. Přírodní medicína se k problému staví otevřeněji a za vznikem alergie vidí problémy ve střevech a játrech. Tudíž důvodem vzniku alergie může být zanesený organismus.

Tradiční medicína

Léčba alergie je podpořena podávání léků, tzv. antihistaminik. Doporučujeme mít vždy po ruce v lékárničce některý z volně prodejných léků, který potlačí akutní alergickou reakci – například tabletky, oční kapky nebo mast. Při léčbě alergické rýmy je vhodné čistit sliznici mořskou vodou nebo Vincentkou, ta sliznici „opláchne“ a zklidní podráždění. Na kožní projevy používejte doporučené mastičky od lékaře.

Léčba přírodní cestou

Pomocí síly přírody je možné alergie postupně zmírnit, ale léčba může trvat i několik let. Obecně platí, že pokud trpíte mírnějšími projevy časných jarních alergií, je potřeba nasadit přírodní přípravky už v zimním období.

Pravidla pro alergiky

Kdy se nechat otestovat

Nejvhodnější doba k testování alergií je po skončení a před začátkem pylové sezóny. Pokud na sobě během jara a léta pociťujete příznaky alergie, je podzim nejvhodnější dobou k vyšetření a případnému zahájení léčby.

 • V rámci prevence minimalizujte kontakt s alergenem.
 • Zajděte k lékaři a nechte se otestovat pomocí jednoduchého testu a budete ihned vědět, na co jste přesně alergičtí
 • Sledujte pylovou situaci, podle množství alergenu v ovzduší si můžete naplánovat denní aktivitu, sport nebo odpočinek.
 • V teplejších měsících je koncentrace pylu vyšší, noste s sebou „osobní“ lékárničku.
 • Máte alergii na domácí mazlíčky? Nebojte se -  i tak můžete být jejich vášnivými milovníky. Stačí dodržovat zásady hygieny – vždy si při kontaktu s nimi umyjte ruce, neberte si je do postele, nesahejte si „špinavýma rukama od alergenů do očí a pravidelně větrejte.
 • Doporučujeme používat tzv. HEPA filtry, které zadržují mikroskopické pylové částice.
 • Pyl ulpívá na látkách, proto se po příchodu z práce převlékněte do jiného oblečení.
 • Pomůže i sprcha, která spláchne pylová zrnka z pokožky a vlasů.
 • Na čištění vzduchu v domácnosti můžete použít čističku vzduchu.

Pozor na roztoče

Máte alergii na roztoče? Mějte na paměti, že roztočům se daří i v matracích a ložním prádle. Jednou za čas vyperte peřiny, polštáře a nechte vyčistit matrace. Pomůže i větrání peřin na přímém slunci, případně v mrazu.

Ve zdravém těle zdravý duch

Věděli jste, že i správná životospráva vám může pomoci eliminovat alergie? Každé ráno začněte zdravou snídaní s ovocem. Posílíte tím imunitní systém, který bude lépe bojovat proti alergiím.  A dopřávejte si pravidelný odpočinek ve formě spánku.

Alergie a děti

Pylové alergie se u nejmenších dětí spíše neprojevují, u nich převažují ty potravinové. Pylová alergie se projevuje až v pozdějším – předškolním a školním věku. U dětí bývá průběh alergie obdobný jako u dospělých.

Neléčená alergie

Pokud se alergie neléčí, její projevy se zhoršují. Může dojít výraznému rozšíření alergie na nové alergeny a mohou se objevit i další typy alergií (potravinové, na prach či roztoče aj.). Neléčená alergie je rizikovým faktorem pro rozvoj průduškového astmatu. Podrážděné a poškozené sliznice alergií mohou být náchylnější k infekcím. Pokud na sobě pozorujete příznaky alergie, obraťte se na lékaře.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka