Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » „Sebetestování“ a prevence

„Sebetestování“ a prevence

Péče o tělo Děti Ženy Muži

Zdraví máme jenom jedno a na prevenci bychom neměli zapomínat. Součástí prevence jsou i domácí testy, které pomáhají odhalit zdravotní problém, který pak můžeme vyřešit s lékařem.

„Sebetestování“ a prevence

Civilizační nemoci

Rychlý životní styl, špatné stravování a neustálý stres si vybírá svou daň v podobě civilizačních chorob.

Obezita, kardiovaskulární onemocnění – infarkt myokardu, vysoký tlak, cévní mozková příhoda, ateroskleróza, diabetes melitus (cukrovka), deprese, trávící problémy, syndrom vyhoření, chronický únavový syndrom, rakovina a tak dále a tak dále.

Jedná se o onemocnění, jejichž zvýšený výskyt je důsledkem moderního městského životního stylu. Pokud se k tomuto životnímu stylu přidají i genetické predispozice, pravděpodobnost, že onemocníte je mnohem vyšší než u ostatní populace – tedy, pokud se o sebe nezačnete včas starat.

Změňte své zvyky a návyky

Zamyslete se nad svým životním stylem a jídelníčkem. Skutečně jste si museli dát k večeři gulášek se šesti? Zeleninové rizoto by vám nechutnalo? Musíte do třetího patra jezdit výtahem? Pěšky byste to nezvládli? Nemusíte měnit své „nezdravé“ zvyky a návyky hned, všechny najednou, stačí postupně, ale s železnou pravidelností.

Otestujte se

S prevencí a zájmem o svůj zdravotní stav souvisí i možnost „sebetestování“.  Přesněji, můžete si sami za sebe nechat udělat laboratorní vyšetření, které vám dá přesnou představu, jak na tom se zdravím jste, případně vám test samotný ukáže výsledek během pár minut.

Testovat můžete ze slin, dechu, krve či moči.

 Co si můžete otestovat z pohodlí domova

Další skupinu tvoří laboratorní testy ve specializovaných laboratořích. Pokud neumíte číst v laboratorních výsledcích, máme pro vás malý návod :-)

Rodinná zátěž a testování

Velmi užitečné je toto testování zejména v případech, kdy se v rodině onemocnění pravidelně vyskytuje a je vysoce pravděpodobné, že jím můžete být ohroženi i vy. Vhodné je i pro osoby, které již dlouhodobě trpí nějakými obtížemi, mají tušení, co je jejich příčinou a chtějí si své tušení potvrdit.

Darujte poukaz či test svým blízkým

Prevenci nepodceňujte. A pokud máte kolem sebe lidi, na kterých vám záleží a kteří berou prevenci na lehkou váhu, můžete je trochu „postrčit“. Třeba tím, že jim nějaký ten poukaz na vyšetření darujete.  

V nabídce je i mnoho dalších domácích zdravotnických testů, jejichž výsledky se dozvíte během pár minut. 

Kontrola cukru, cholesterolu a tlaku

Pro diabetiky, kteří si musí kontrolovat hladinu cukru v krvi pravidelně, je glukometr užitečným denním pomocníkem. Stejně tak lidé, kteří mají vysoký či nízký tlak, případně jim hodnoty tlaku kolísají - těm se vyplatí si domů pořídit tlakoměr, pomocí něhož mohou vše dobře kontrolovat.  

Kontrolovat můžete i hodnoty cholesterolu či kyseliny močové v krvi - spolu s kontrolou hladinu cukru k tomu slouží různé druhy cholesterolmetrů

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám