Ty nejlepší dárky pro zdraví a krásu a spoustu odměn za vánoční nákupy.

Oblíbené položky
Vybrat odměnu

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » „Sebetestování“ a prevence

„Sebetestování“ a prevence

Péče o tělo

Ne nadarmo se říká, že zdraví máme jen jedno. Proto bychom se o něj měli starat a nezapomínat na prevenci. Je pravda, že pro mnoho lidí je tato věta pouze klišé, avšak jen do chvíle, než si tuto pravdu ověří na vlastní kůži. Pak teprve pochopí, o čem je řeč.

„Sebetestování“ a prevence

Žijeme si v podstatě v blahobytu. Máme dostatek jídla a vody, práci, většina z nás má kde bydlet a vlastní alespoň jedno auto, máme přístup ke zdravotní i sociální péči. Neznamená to však, že jsme zdravější a šťastnější. Naopak, rychlý životní styl, špatné stravování a neustálý stres si vybírá svou daň v podobě civilizačních chorob.

Obezita, kardiovaskulární onemocnění – infarkt myokardu, vysoký tlak, cévní mozková příhoda, ateroskleróza, diabetes melitus (cukrovka), deprese, trávící problémy, syndrom vyhoření, chronický únavový syndrom, rakovina a tak dále a tak dále.

Jedná se o onemocnění, jejichž zvýšený výskyt je důsledkem moderního městského životního stylu. A pokud se k tomuto životnímu stylu přidají i genetické predispozice, pravděpodobnost, že onemocníte je mnohem vyšší než u ostatní populace – tedy, pokud se o sebe nezačnete starat.

Změňte své zvyky a návyky

První, co pro sebe a své zdraví můžete udělat je, že se zamyslíte nad svým životním stylem. Skutečně jste si museli dát k večeři gulášek se šesti? Zeleninové rizoto by vám nechutnalo? Musíte do třetího patra jezdit výtahem? Pěšky byste to nezvládli? Nemusíte měnit své „nezdravé“ zvyky a návyky hned, všechny najednou, stačí postupně, ale s železnou pravidelností.

Otestujte se

Další užitečnou věcí úzce související s prevencí a zájmem o svůj zdravotní stav je možnost „samotestování“.  Přesněji, můžete si sami za sebe nechat udělat laboratorní vyšetření, které vám dá přesnou představu, jak na tom se zdravím jste. Velmi užitečné je toto testování zejména v případech, kdy se v rodině onemocnění pravidelně vyskytuje a je vysoce pravděpodobné, že jím můžete být ohroženi i vy. Vhodné je i pro osoby, které již dlouhodobě trpí nějakými obtížemi, mají tušení, co je jejich příčinou a chtějí si své tušení potvrdit.

Výhodou je, že nemusíte chodit k lékaři, ale na vyšetření se objednáte přímo do odběrové laboratoře, která je nejblíže vašemu bydlišti.  Jen pro zajímavost, víte, která vyšetření jsou poptávána nejčastěji? Jsou to:

Užitečné výsledky

Jak na tom se zdravím jste, se dozvíte zpravidla po 3 až 5 dnech od odběru vzorku. Pokud výsledky vyjdou dobře, můžete si býti jisti, že jste nic nepodcenili a dbáte na prevenci. V případě, že vyšetření odhalí nějaký problém, je to impulz pro to, začít zdravotní problémy co nejdříve řešit. Vždyť zde více než jinde platí, že čím dříve se na onemocnění přijde a začne se s léčbou, tím je prognóza onemocnění lepší a větší šance na uzdravení.

Poukaz na vyšetření jako dárek

Zkrátka, prevenci nikdy nepodceňujte. A pokud máte kolem sebe lidi, na kterých vám záleží a kteří berou prevenci na lehkou váhu, můžete je trochu „postrčit“. Třeba tím, že jim nějaký ten poukaz na vyšetření darujete.  Poukaz na  vyšetření funkce jater a slinivky pro kamaráda k 50. narozeninám může být docela vtipným dárkem, co říkáte?

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám