Doprava zdarma nad 599 Kč. Přihlaste se k newsletteru!
Lékárna.cz

Jak číst v laboratorních výsledcích

Jak číst v laboratorních výsledcích
Sdílet

Dostaly se vám do ruky výsledky vašeho laboratorního vyšetření a vy, ani po několikátém přečtení netušíte, co se v nich o vás píše? Nejste jediní. A ačkoli jsou laboratorní výsledky primárně určené lékařům, je pochopitelné, že když už má člověk možnost do nich nahlédnout, rád by jim i porozuměl. Proto vás nyní jedním laboratorním vyšetřením provedeme a společně rozebereme i jeho výsledky.

Není odběr jako odběr

Laboratorní výsledky se získávají rozborem nejrůznějších biologických vzorků, za konkrétních, přísně dodržovaných podmínek. Pravděpodobně každého ihned napadne odběr a rozbor krve, ale patří sem i odběr a rozbor moči, stolice, slin a dalších biologických tkání.

V mém případě se jednalo o laboratorní vyšetření jater a slinivky na vlastní žádost. Důvodem tohoto vyšetření nebyly žádné zdravotní potíže, ale dárkový poukaz, který jsem dostala k 40. narozeninám… (mimochodem, docela vtipný dárek). V sedm třicet ráno jsem na lačno stála před odběrovou místností EUC Laboratoří a přála si, aby to už bylo za mou, protože jehly opravdu nemám v lásce. K mému překvapení byl odběr vzorku krve velmi rychlý a skutečně bezbolestný, na čemž měla za jisté podíl velmi zkušená a příjemná sestra. Pak už jen stačilo vybrat si, jakou formou si vyzvednu výsledky – vybrala jsem si zaslání e-mailem a mohla jsem jít do domů.

Laboratorní výsledky a referenční hodnoty

Po odebrání vzorku a jeho laboratorní analýze vzniká laboratorní protokol, ve kterém jsou zaznamenány všechny zjištěné hodnoty a porovnávány s referenčními (kontrolními / fyziologickými) hodnotami. Ty byly stanovené měřením vybrané, skupiny zdravých jedinců, při dodržení konkrétních kritérií a podmínek (odběr vzorku na lačno apod.). Všechny naměřené hodnoty u jedinců z referenční skupiny byly seřazeny do řady od nejnižší do nejvyšší hodnoty a poté bylo na obou koncích této řady odděleno 2,5 % výsledků. Takto vzniklé krajní hodnoty představují dolní a horní referenční mez.

SMS, oznamující heslo, kterým otevřu zašifrovaný e-mail s mými laboratorními výsledky, přišla hned druhý den. Přestože jsem předpokládala, že jsem zdravá, zvědavost mě donutila ihned e-mail otevřít a na laboratorní rozbor krve se podívat. Nejprve jsem rychle koukla na pravý sloupec, ve kterém jsou uvedena referenční rozmezí a hvězdička označuje, zda se vzorek do tohoto rozmezí vešel či nikoli. V mém případě všechny hvězdičky byly v referenčním rozmezí, což mě uklidnilo a zároveň ujistilo, že je vše v pořádku. Až potom jsem začala podrobně zkoumat jednotlivé výsledky a zkratky.

Laboratorní rozbor ve zkratkách

Právě zkratky názvů jednotlivých měřených veličin, jsou nejčastěji hlavním důvodem, proč výsledkům laboratorních testů nerozumíme. Je jich mnoho, každé vyšetření je zaměřeno na testování jiných veličin (př. koncentrace crp, koncentrace bilirubinu, vitamínu B či protilátek…) zapamatovat si vše je pro normálního smrtelníka téměř nemožné. Pomoci by vám však mohl seznam laboratorních zkratek.

Před zkratkou vyšetřované látky můžete vidět písmeno. To vyjadřuje, v jakém substrátu byla konkrétní látka vyšetřována (př. S – krevní sérum, L – krevní hemolyzát, P – krevní plazma apod). Pokud je tam například písmeno P, znamená to, že odebraný vzorek krve se upravil, oddělila se krevní plazma od zbytku a v této krevní plazmě byla změřena koncentrace konkrétní látky.

V rámci mého vyšetření funkce jater a slinivky byla zkoumána celková koncentrace bilirubinu v krevním séru a katalytická aktivita jaterních enzymů – také v krevním séru. Všechny hodnoty byly v pořádku a v normě, tak jak jsem očekávala. Možná je to i tím, že se o sebe a svá játra starám a minimálně dvakrát do roka si dopřávám očistnou kúru. Pro vaši lepší představu, jak takové laboratorní výsledky krve vypadají se můžete podívat na popsaný protokol výše zmiňovaného vyšetření.

Individuální hodnocení laboratorních výsledků

Věříme, že nyní již nebudete ve svých laboratorních výsledcích tápat a na první pohled zjistíte, jak to s vámi vypadá. Mějte jen na mysli, že rozmezí referenčních hodnot platí pro cca 95 % populace. To znamená, že pokud je některá z naměřených hodnot nepatrně vyšší či nižší než stanovené rozmezí, nemusí to znamenat žádnou patologii. Každý jsme jiný a výsledky laboratorních výsledků by také měly být hodnoceny s ohledem na tuto skutečnost.

3. říjen 2018
Témata článku
Děti Ženy Muži
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

Co to je, jaké jsou účinky propolisu a kdo by si na něj měl dát pozor, prozradíme v našem článku.

více

Řepík lékařský byl používaný v magii a léčení již od starodávných dob. K čemu však doopravdy slouží? Prozradíme v našem článku.

více

Co by to byl podzim bez dýně. Pokud jste v létě poctivě zalévali, tak teď už jistě sklízíte tyto na pohled krásné plody, které dovedou posloužit jak k snědku, tak i jako podzimní dekorace. Například…

více

Prozradíme vám, proč by echinacea neměla chybět v žádné domácí bylinkové lékárničce a také kde všude může najít uplatnění.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.