Lékárna.cz

Vitiligo a pigmentace

Vitiligo (latinsky Vitiligo vulgaris) je neinfekční kožní porucha, kdy dochází ke ztrátě melanocytů – buněk tvořících kožní pigment (melanin). U nemocného se projevuje světlými skvrnami nepravidelných tvarů na kůži, nejčastěji okolo prstů, úst, očí, genitálu, kloubů, třísel a obličeje.

V této kategorii momentálně nejsou žádné produkty

Vitiligo a pigmentace - detailní popis

Vitiligo je autoimunitní porucha projevující se příliš silnou imunitní reakcí v kůži. Bílé krvinky likvidují nejen viry nebo nádory, ale i vlastní pigmentové buňky. Projevuje se tedy hromaděním cytotoxických T-lymfocytů na rozhraní pigmentované a depigmentované kůže a jejich infiltrací do pigmentované části kůže ničící melanocyty a rozšiřující depigmentované plochy.

Touto poruchou trpí 0,38 až 4 % populace[4], tedy v České republice 38–400 tisíc osob, jedná se tedy o poměrně rozšířený problém. Jenom ve Spojených státech amerických je postiženo tímto onemocněním zhruba 2–5 miliónů lidí, na celém světě je to pak 40–50 miliónů.[5] U většiny nemocných se poprvé projeví ve věku 20–30 let. U nemocných se ložiska mohou dále rozšiřovat po celém těle. Dodnes není léčitelná. U části nemocných již současná medicína dokáže vytvořená ložiska částečně repigmentovat. Nelze ale zaručit, že po zbytek života nevzniknou nová.

  • Lokalizované vitiligo se vyskytuje samostatně či vícečetně, nicméně postihuje relativně malý okrsek kůže, který je nervově zásobován z určité části míchy (z jednoho dermatomu).
  • Generalizované vitiligo postihuje velkou část těla, zejména tváře a končetiny. Univerzální typ postihuje kůži celého těla, může být přítomno několik málo ložisek zvýšené pigmentace.
  • Od albinismu se liší nepřítomností postižení očí (zde pigment tedy je přítomen a nemocný má normální barvu duhovek). Smíšený typ je určitou variantou předchozích.

Lékárna.cz nabízí přípravky na pigmentové skvrny a vitiligo různých značek: ACMFYTOFONTANAISIS PHARMABIODERMAEUCERINREDUPETIN 

Na Lékárna.cz najdete:

  • Krémy - přípravky pro zesvětlení benigních pigmentových skvrn.
  • Séra - účinně redukují tmavé skvrny a brání jejich opakovanému výskytu.
  • Gely - napomáhají obnovení přirozené pigmentace v buňkách pokožky postižených vitiligem a zabraňují progresi tohoto onemocnění.
  • Emulze- emulze s kmenovými buňkami na zesvětlení pigmentace.

Doplňkové produkty

Momentálně nejsilnější a nejznámější antioxidant je chlorella, které se připisuje velké množství pozitivních účinků na náš organismus. Kvalitní mořský kolagen poskytuje šanci na zlepšení vitiliga. Současně s ním je dobré užívat i vitamín C kvůli lepší vstřebatelnosti kolagenu do těla.

TIP! Vhodnou prevence onemocnění je udržovat dobrý stav Vašeho imunitního systému a správná péče o pokožku.
 

Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.