Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Vitiligo: Vraťte své pokožce přirozenou barvu

Vitiligo: Vraťte své pokožce přirozenou barvu

Péče o tělo Psychika Kůže

Zbavte se bílých skvrn na svém těle. Poradíme vám, jaké jsou možnosti léčby vitiliga a kterou z nich si vybrat vzhledem k rozsáhlosti postižení.

Vitiligo: Vraťte své pokožce přirozenou barvu

Jaké jsou možnosti léčby vitiliga

1. Kosmetické produkty

V případě, že vás trápí jen mírně vybledlá pokožka v drobných ložiscích, je možné používat běžně dostupné krémy, které podporují obnovení pigmentace a voděodolné korektory i make-upy s dlouhotrvajícím účinkem a ochranným UV faktorem. V létě byste pak v žádném případě neměli zapomínat na opalovací krémy, pro vás jsou vhodné ty s SPF 50.

2. Protizánětlivé krémy

Aplikace kortikosteroidních krémů, které předepíše lékař, může postiženým místům pomoci vrátit přirozenou barvu, zejména pokud je začnete používat hned na počátku, kdy se vitiligo objeví. Kýžený efekt se obvykle dostaví za několik měsíců. Tento typ krémů je většinou velmi efektivní u pacientů s velkými ložisky odbarvené kůže, zároveň je ale nutné poukázat na nežádoucí účinky, mezi něž patří například ztenčení pokožky.

Co doplnit do jídelníčku při vitiligu

Pro lidi trpící vitiligem je vhodné doplnit zinek a vitamín C, jehož mívají tito lidé nedostatek. Vsadit můžete i na vlašské ořechy - jezte alespon 5 vlašských ořechů denně! (PharmDr. Kamila Horníčková)

3. Imunomodulátory

Jsou to obvykle masti na lékařský předpis, jež obsahují takrolimus nebo pimecrolimus (inhibitory kalcineurinu). Hodí se pro pacienty, které trápí malá ložiska vitiliga, zejména pak v oblasti obličeje a krku. Ačkoli tato léčba nemá oproti kortikosteroidům výrazné vedlejší účinky a navíc může být používána v kombinaci s terapií UVB zářením, existuje podezření na její spojení s výskytem lymfomů a rakoviny kůže.

4. UV záření a laser

Terapie UVA a UVB zářením nebo excimerovým laserem obvykle vede ke ztmavení nebo úplnému odstranění skvrn z pokožky. Její účinky pak může znásobit perorální nebo lokální užívání látek (např. psoralen), jež provokují tvorbu pigmentu. Léčbu je nutné opakovat obvykle třikrát týdně po dobu šesti až dvanácti měsíců a zároveň je třeba počítat s tím, že vitiligo se může kdykoli vrátit. Hodí se pro malá i velká ložiska.

5. Depigmentace

Jestliže vás trápí rozsáhlá ložiska vitiliga a žádná jiná léčba nezabírá, odstranění pigmentu bude vhodnou alternativou. Depigmentační činidlo je aplikováno dvakrát denně na nepostižené části pokožky po dobu devíti měsíců nebo déle. Kůže se postupně natolik zesvětlí, že vybledlá ložiska nejsou patrná. Mezi vedlejší účinky doprovázející tuto terapii patří zarudnutí pokožky, její svědění, vysušení a také otoky. Výsledná depigmentace je trvalá, nevratná a je nutné počítat s tím, že budete vždy velmi citliví na sluneční záření.

6. Chirurgické zákroky

Jestliže máte jen malá ložiska vitiliga, lékaři někdy přistoupí k transplantaci kůže, při níž odeberou velmi malou část vaší pigmentované pokožky a připojí ji k oblasti, jež pigment ztratila. Výsledný efekt však nemusí být vždy dokonale zbarvený a navíc může být doprovázen jizvami.

Jak pomůže při vitiligu houba chaga

Sibiřská divoká houba chaga sama o sobě obsahuje velké množství melaninu. Tvorba melaninu v lidském těle je proces náročný na živiny a energii. V případě oslabení těla stresem, chemickými látkami nebo virovou zátěží může dojít k poruše produkce této látky. Konzumace houby chaga usnadní využití melaninu lidském tělem. (PharmDr. Kamila Horníčková)

7. Tetování

Tento postup, při němž je pod kůži zaveden umělý pigment, je velmi efektní například při odbarvení rtů nebo u lidí s tmavší pletí. Nevýhodou tetování je náročné sladění správného odstínu pigmentace.

Na zdravé psychice záleží

Kromě správně zvoleného léčebného postupu, k úspěšnému odstranění vitiliga přispívá velkou měrou i psychická pohoda. K jejímu navození je dobré:

  • Najít si dobrého lékaře. Ten by měl být jednak specialistou na vitiligo a zároveň by mělo jít o člověka, kterému budete zcela důvěřovat.
  • Získat maximum informací. Zjistěte o svém onemocnění a možnostech jeho léčby vše, co se dá. Snadněji se pak budete rozhodovat o dalších postupech.
  • Svěřovat se. Vitiligo bývá často spojováno s chmurnými stavy a depresemi. Pokud trápí špatné nálady i vás, mluvte o nich se svým lékařem, případně si najděte terapeuta.
  • Komunikovat. Vaše okolí, ať už rodina, přátelé nebo úplně cizí lidé, se pravděpodobně s vitiligem nikdy nesetkali. Informujte je o své nemoci a povídejte si s nimi o ní. Předejdete tak zbytečným tabu, která lidské vztahy jen zhoršují.

Zajímavost

Asi nejznámějším nositelem vitiliga byl Michael Jackson. Kvůli rozsáhlému postižení na více jak 50 % těla podstoupil celkovou depigmentaci těla.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka