Oblíbené položky

Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny

Péče o tělo Kosmetika Kůže

Bez ohledu na jakékoli projevy slunce má pokožka svou přírodní barvu – pigmentaci.Tato barva je přirozená s některými z kožních buněk: melanocyty. Mají přesný rys, vlastnost, vzezření a zapříčiňují vznik pigmentů známých jako „melaniny“. Tyto melaniny přítomné v kůži poskytují přirozenou ochranu proti UV záření.

Pigmentové skvrny

Známe jsou dva druhy melaninu.

  1. Eumelanin – známý jako „pravý“ melanin, který má černou anebo hnědou barvu a objevuje se u osob tmavé pleti (chrání proti UV).
  2. Phaomelanin – známý též jako „červený“ melanin, objevuje se u osob světlé pleti anebo u lidí se zrzavými vlasy (nechrání proti UV). Poměrná část těchto dvou typů melaninu určuje přirozenou barvu pleti.

Stupně pigmentace

Pigmentace je výsledkem celkového procesu, který zahrnuje 4 stupně:

  1. Ultrafialové paprsky „biologické zprostředkovatele“ (látky obsažené v kožních buňkách) spouštějí proces pigmentace, stimulují funkci výroby melaninu z buněk známých jako „melanocyty“.
  2. Melanin je vytvořený melanocyty.
  3. Melanin vytvořený touto cestou je přenesen do epidermis.
  4. Potom migruje směrem k povrchu pokožky – výsledek stálé přeměny kožních buněk.

V případě, že je narušený mechanismus pigmentace a při zvýšené produkci melaninu, se objevují na kůži skvrny. Pokud se melanin objevuje v nadměrném množství, není rovnoměrně rozložený na povrchu pokožky, hromadí se na některých místech a to vede k vytváření nevzhledných a nepříjemných skvrn. Hlavními příčinami vzniku pigmentových skvrn (solárních a stařeckých) mohou být:

  • slunění a věk,
  • hormonální změny během těhotenství anebo 
  • užívání antikoncepce a
  • fototoxická substance.

Melanocyty

Při solárních a stařeckých skvrnách UV záření prochází pokožkou a stimuluje pigmentaci buněk v kůži (melanocyty). Některé z těchto melanocytů jsou permanentně narušené a začínají skrývat velké množství melaninu v plynulých tvarech. Toto je příčina toho, proč se u lidí pracujících venku (námořníci, stavební dělníci,…) vyskytují skvrny více než u ostatních.

Nadměrné slunění (vystavování pokožky příliš silnému slunci anebo po příliš dlouhou dobu) způsobuje tvorbu nadměrného melaninu, což má za následek skvrny (malé oválné a ploché fleky).

Dále riziko výskytu růstu hyperpigmentace na stárnoucích buňkách a taktéž obvykle výskyt hyperpigmentace na místech, která jsou během života vystavovaná slunci nejvíc (tvář, krk, ruce…). Skvrny postihují víc než 90% lidí bílé pleti starších 50 let. 

Druhou příčinou mohou být hormonální změny během těhotenství anebo užívání antikoncepce.

Tmavovláskám (s tmavou pletí) můžou hormonální změny přivodit výskyt tzv. hnědé masky přes tvář, známé jako „těhotenská maska“. To jsou skvrny umístěné na vrchní části tváře, které bývají více výrazné během léta. Barva je proměnná a závisí na reakci ultrafialového záření. Tato častá a běžná pigmentace se objevuje náhle, ale celkem se vytrácí anebo mizne až po obnovení normální běžné hladiny hormonů (např.: narození dítěte). Zbytek pigmentace může zůstat několik měsíců anebo dokonce několik let.

Třetí skupinou jsou skvrny, které vznikly na základě foto-toxické substance. Přítomnost slunečního světla, některé rostlinné esence, vůně, užívání určitých léků, můžou vést k výskytu hnědých skvrn – výsledek reakce citlivosti na světlo (foto-toxicita). Taktéž poškozená a zjizvená kůže (důsledek popálení, spálení sluncem, zjizvení od zánětlivé rány – speciálně akné) je taktéž velmi často poseta pigmentovými skvrnami.

Společnost BIODERMA nabízí v řada produktů Sébium, která je obohacena o produkty White Objective, tj. úplnou škálu zesvětlujících toaletních potřeb a výrobků péče o pokožku, zbavujících pigmentových skvrn, osobně vyvinutých pro lidi s citlivou pokožkou, kteří chtějí efektivně bojovat proti problému s pigmentací.  

 

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám