Lékárna.cz

Zbavte se pigmentových skvrn jednou provždy

Je několik možností, jak se zbavit nevzhledných skvrn na obličeji i jiných částech těla. Prozradíme vám, které to jsou.

Zbavte se pigmentových skvrn jednou provždy
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Příčiny pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny mají řadu příčin. Jednou z častých příčin je snížená funkce jater, které nedokáží odbourat látky způspbující nepříjemné zbarvení kůže. Pro podporu jaterních funkcí je velmi vhodné užívat vitamíny skupiny B, spolu s hořce chutnajícími toniky typu ostropestřec mariánský, pampeliška list, kořen, artyčok, pelyněk a podobně. 

Pomoc z přírody

Sáhnout můžete i po některém z přípravků osvědčených kosmetických firem nebo se spolehněte na vědecky ověřené "domácí" postupy:

Jablečný ocet

Jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou, která dle výzkumu zesvětluje pigmentaci. Pokud chcete, aby byl ocet co nejúčinnější, dodržujte tento postup:

 • smíchejte 1 díl octa s 1 dílem vody
 • naneste na pigmentové skvrny
 • nechte působit 2 - 3 minuty
 • opláchněte vlažnou vodou
 • opakujte dvakrát denně, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku

Aloe vera

Jedinečný výzkum Indických lékařů dokázal, že látka aloin, jež je součástí dužiny aloe vera, zesvětluje pigmentové skvrny. Pro účinné využití aloe vera proti pigmentovým skvrnám se držte tohoto postupu:

 • před spaním aplikujte na skvrny čistý gel z aloe vera
 • ráno opláchněte pokožku teplou vodou
 • postup opakujte každý den, dokud vaše pleť nedosáhne jednotného odstínu

Červená cibule

Extrakt z červené cibule má prokazatelné účinky na zesvětlení pokožky. Při nákupu krémů na hyperpigmentaci se proto zaměřte na to, aby se právě červená cibule neboli allium cepa nacházela v jejich složení.

Extrakt ze zeleného čaje

Studie korejský lékařů poukazuje na to, že zelený čaj obsahuje polyfenolické sloučeniny, jež se podílí na eliminaci pigmentových skvrn z pleti. Pro jejich odstranění dodržujte tento postup:

 • zalijte listy zeleného čaje vroucí vodou a nechte louhovat minimálně pět minut
 • vodu slijte a listy nechte vychladnout
 • jednotlivé lístky přikládejte na skvrny a nechte několik minut působit
 • opakujte dvakrát denně, dokud nedosáhnete požadovaných účinků

Sójový extrakt

Američtí vědci prokázali, že extrakt ze sóji účinně pomáhá proti hyperpigmentaci s tím, že zesvětlení je patrné přibližně po 12 týdnech aplikace dvakrát denně. Buďto se tedy při výběru nového kosmetického přípravku zaměřte na to, aby obsahoval výtažek ze sóji nebo dodržujte tento postup:

 • ráno a večer aplikujte pomocí vatového tamponu neochucené a neslazené sójové mléko na skvrny
 • nechte zaschnout a následně pleť ošetřete tak, jak jste zvyklí
 • vydržte alespoň tři měsíce, raději ale aplikaci nepřerušujte, pigmentové skvrny se mohou jednoduše vrátit

Doplňky stravy proti hyperpigmentaci

Přímé odstraňování pigmentových skvrn je také dobré podpořit doplňky stravy. Mezi ty nejúčinnější patří:

Vitamín C - je přirozený antioxidant a v těle redukuje tvorbu melaninu, který je zodpovědný za tvorbu pigmentových skvrn. Příjem vitamínu C z ovoce a zeleniny je nestabilní, což má za následek i nestabilní ochranu před vývojem skvrn. Na základě odborných studií tudíž doporučujeme užívat vitamín C ve formě tablet nebo jiných doplňků stravy.

Vitamín E - díky několika experimentálním studiím se ukázalo, že vitamín E neboli tokoferol stojí za depigmentací a celkovým zlepšením pleti. Nejlepší je, jej podávat ve formě tablet a v kombinaci s vitamínem C.

Vitamín B3 - klinické studie prokázaly, že již po 4 týdnech léčby výrazně snížil rozsah i odstín hyperpigmentace. I vitamín B3 neboli niacin je vhodné doplňovat do těla ve formě tablet.

Přírodní látky zesvětlující kůži

Lokálně lze jako přírodní zesvětlující látku použít šťávu z citrónu a místa zvýšené pigmentace jí potírat. Jako velmi účinné na tyto obtíže jsou éterické oleje například olej z růže, geránia, levandule, šalvěje, rozmarýnu, citrónu. Vždy vhodně zředěné v základním oleji například mandlovém nebo přimíchané do běžného krému. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Přečtěte si také

Vitamín K se podílí na tvorbě srážecích faktorů a tím má vliv na správné srážení krve. Mimoto pravděpodobně ovlivňuje tvorbu bílkoviny odpovědné za vazbu vápníku v kostech. Vitamín K je vícesložkový,…

více

Fenylketonurie (PKU nemoc) je poměrně vzácná dědičná porucha metabolismu, která vlivem nedostatku jaterního enzymu fenylalaninhydroxylázy způsobuje hromadění aminokyseliny fenylalaninu v krvi a…

více

Přerušovaný půst (IF, tj. intermittent fasting) je přirozený proces střídání období, kdy jíme a kdy (během spánku) lačníme. Běžný vzorec je např. 16/8, (tj. 16 hodin půstu, 8 hodin, kdy můžete jíst)…

více

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.