Lékárna.cz

Zbavte se pigmentových skvrn jednou provždy

Zbavte se pigmentových skvrn jednou provždy
Sdílet

Je několik možností, jak se zbavit nevzhledných skvrn na obličeji i jiných částech těla. Prozradíme vám, které to jsou.

Příčiny pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny mají řadu příčin. Jednou z častých příčin je snížená funkce jater, které nedokáží odbourat látky způspbující nepříjemné zbarvení kůže. Pro podporu jaterních funkcí je velmi vhodné užívat vitamíny skupiny B, spolu s hořce chutnajícími toniky typu ostropestřec mariánský, pampeliška list, kořen, artyčok, pelyněk a podobně. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Pomoc z přírody

Sáhnout můžete i po některém z přípravků osvědčených kosmetických firem nebo se spolehněte na vědecky ověřené "domácí" postupy:

Jablečný ocet

Jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou, která dle výzkumu zesvětluje pigmentaci. Pokud chcete, aby byl ocet co nejúčinnější, dodržujte tento postup:

 • smíchejte 1 díl octa s 1 dílem vody
 • naneste na pigmentové skvrny
 • nechte působit 2 - 3 minuty
 • opláchněte vlažnou vodou
 • opakujte dvakrát denně, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku

Aloe vera

Jedinečný výzkum Indických lékařů dokázal, že látka aloin, jež je součástí dužiny aloe vera, zesvětluje pigmentové skvrny. Navíc se aloe vera hodí coby prevence vzniku rakoviny kůže, neboť dle brazilských vědců spolehlivě chrání před UVA zářením. Pro účinné využití aloe vera proti pigmentovým skvrnám se držte tohoto postupu:

 • před spaním aplikujte na skvrny čistý gel z aloe vera
 • ráno opláchněte pokožku teplou vodou
 • postup opakujte každý den, dokud vaše pleť nedosáhne jednotného odstínu

Červená cibule

Extrakt z červené cibule má prokazatelné účinky na zesvětlení pokožky a také na léčbu čerstvých i starších jizev. Při nákupu krémů na hyperpigmentaci se proto zaměřte na to, aby se právě červená cibule neboli allium cepa nacházela v jejich složení. Nám se osvědčil například Scar Esthetique, který tuto látku obsahuje.

Extrakt ze zeleného čaje

Studie korejský lékařů poukazuje na to, že zelený čaj obsahuje polyfenolické sloučeniny, jež se podílí na eliminaci pigmentových skvrn z pleti. Pro jejich odstranění dodržujte tento postup:

 • zalijte listy zeleného čaje vroucí vodou a nechte louhovat minimálně pět minut
 • vodu slijte a listy nechte vychladnout
 • jednotlivé lístky přikládejte na skvrny a nechte několik minut působit
 • opakujte dvakrát denně, dokud nedosáhnete požadovaných účinků

Sójový extrakt

Američtí vědci prokázali, že extrakt ze sóji účinně pomáhá proti hyperpigmentaci s tím, že zesvětlení je patrné přibližně po 12 týdnech aplikace dvakrát denně. Buďto se tedy při výběru nového kosmetického přípravku zaměřte na to, aby obsahoval výtažek ze sóji nebo dodržujte tento postup:

 • ráno a večer aplikujte pomocí vatového tamponu neochucené a neslazené sójové mléko na skvrny
 • nechte zaschnout a následně pleť ošetřete tak, jak jste zvyklí
 • vydržte alespoň tři měsíce, raději ale aplikaci nepřerušujte, pigmentové skvrny se mohou jednoduše vrátit

Doplňky stravy proti hyperpigmentaci

Přímé odstraňování pigmentových skvrn je také dobré podpořit doplňky stravy. Mezi ty nejúčinnější patří:

Vitamín C - je přirozený antioxidant a v těle redukuje tvorbu melaninu, který je zodpovědný za tvorbu pigmentových skvrn. Příjem vitamínu C z ovoce a zeleniny je nestabilní, což má za následek i nestabilní ochranu před vývojem skvrn. Na základě odborných studií tudíž doporučujeme užívat vitamín C ve formě tablet nebo jiných doplňků stravy.

Vitamín E - díky několika experimentálním studiím se ukázalo, že vitamín E neboli tokoferol stojí za depigmentací a celkovým zlepšením pleti. Nejlepší je, jej podávat ve formě tablet a v kombinaci s vitamínem C.

Vitamín B3 - klinické studie prokázaly, že již po 4 týdnech léčby výrazně snížil rozsah i odstín hyperpigmentace. I vitamín B3 neboli niacin je vhodné doplňovat do těla ve formě tablet.

Přírodní látky zesvětlující kůži

Lokálně lze jako přírodní zesvětlující látku použít šťávu z citrónu a místa zvýšené pigmentace jí potírat. Jako velmi účinné na tyto obtíže jsou éterické oleje například olej z růže, geránia, levandule, šalvěje, rozmarýnu, citrónu. Vždy vhodně zředěné v základním oleji například mandlovém nebo přimíchané do běžného krému. (PharmDr. Kamila Horníčková)

9. červen 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více