Moje srdcovky

Úvodní strana » Domácnost a zvířata » Prostředky proti hmyzu » Odstranění klíšťat

Odstranění klíšťat

Jakmile zpozorujeme první jarní sluníčko a teploty začnou stoupat nad nulu, musíme si v přírodě, především v lese a ve vysoké trávě, dávat pozor na klíšťata. Jejich sezóna začíná v březnu až dubnu. O aktivitě klíšťat vás informuje Český hydrometeorologický ústav či Ministerstvo zdravotnictví. Ale pozor! Klíště vás nemusí napadnout jenom v lese nebo na louce. Potkáte ho i v městských parcích a na zahradách. Účinnou ochranou proti klíšťatům je repelent, ale ani ten není stoprocentní. Jak se tedy zachovat, když si i přes všechna opatření přinesete klíště domů?

Odstranění klíšťat - detailní popis

Jak správně vytáhnout klíště

  • Klíště odstraňte ihned, jak na něj přijdete. Pokud je klíště infikované, snížíte riziko přenosu infekce.
  • V domácí lékárničce mějte vždy speciální háček, pinzetu, plastovou kartu či jiný nástroj na vytáhnutí klíštěte.
  • Klíště nástrojem opatrně podeberte a vytáhněte. Dávejte pozor, abyste ho nerozmáčkli (obsah jeho střev jinak vytlačíte do rány).
  • Pokud je klíště malinké a nemůžete ho nástrojem podebrat, vezměte si k ruce vatovou tyčinku a klíště vyviklejte. Ránu pak vydezinfikujte.
  • A co když vám v kůži zůstane hlavička? Přes ni by se do těla infekce neměla dostat a kusadla proto vyhnisají podobně jako zadřená tříska. Jestliže si ale nejste jistí, není od věci navštívit obvodního lékaře. Stejně postupujte i v případě, že se kolem rány vytvoří silné výrazné zarudnutí.

Vracejí se vaši zvířecí miláčci obsypaní klíšťaty? Při jejich vytahování také používejte háčky a nejlépe i jednorázové rukavice. Pomohou jim také antiparazitní přípravky – obojky, repelenty nebo spreje.

Nejprodávanější značky

Výhodné nabídky už nemusíte hledat

pošleme vám je e-mailem :)

Zkuste to, odhlásit se koneckonců můžete kdykoli.
Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám