Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

Nahrávám filtry...
Filtrování
24 otázek a odpovědí

Otoky nohou vznikají v důsledku hromadění tekutiny v nohách. Problém může souviset se systémovým onemocněním (štítné žlázy, srdce, ledvin či jater) nebo s onemocněním cévního (trombóza, žilní nedostatečnost) a lymfatického systému. Systémová onemocnění způsobují většinou symetrické otoky na obou nohách, jednostranné otoky bývají přítomny spíše u cévních onemocnění (hluboká žilní trombóza postihuje převážně levou dolní končetinu). Potíže s lymfatickým systémem mohou způsobit jedno i oboustranné otoky. K otokům nohou může docházet i z jiných příčin - při dlouhém sezení či naopak velké námaze, v…

Celá odpověď

Při volbě léčby oteklých nohou u seniorů je opět rozhodující příčina. Nezřídka se s vyšším věkem otoky vyskytují více. Může tomu tak být z důvodu zhoršujícího se cévního a/nebo lymfatického systému, také přibývají systémová onemocnění srdce, ledvin, jater… Otoky mohou vznikat i nežádoucím účinkem užívaných léčiv. Základem je tedy u lékaře zjistit, co za vznikajícími otoky stojí, následně je lze léčit pomocí diuretik (vázaných na recept), kompresních punčoch, gelů, či chlazení. Roli hraje i životospráva - omezení příjmu soli, chůze, redukce nadváhy aj.

Celá odpověď

Palec může otékat a bolet, když zarůstá nehet. Další možností je, že pacient trpí dnou. Tato ale není pravděpodobná. Nejčastěji se jedná o vbočený palec, hallux valgus. Nošením bot s úzkou špičkou a/nebo plochých nohou dochází k deformaci kloubu palce. Pokud situace není ještě tak vážná, dá se jeho postavení vhodnými cviky a obuví do určité míry obnovit. V horším případě je třeba operace. Obvyklým problémem je artróza. Ranní ztuhlost, změna hybnosti, praskání a vrzání poukazují na degeneraci chrupavky, artrózu. Dochází k ní vlivem nadměrného jednostranného zatěžování, genetickou…

Celá odpověď

Projevuje se především změnami při močení, nejčastěji pálením a řezáním a častým nutkáním na močení, může se objevit i krev v moči. U žen je uretritida mnohdy spojena se zánětem pochvy. Často se objevují i další příznaky, jako je bolest v nadbříšku, zvýšená teplota nebo horečka. Objeví-li se krev v moči a/nebo horečka, je vždy nutná návštěva lékaře. S sebou je potřeba vzít vzorek moči.

Celá odpověď

Ano, může. Zároveň může být svědění způsobeno mnoha dalšími faktory (hemoroidy, roupi, kožní onemocnění, nevhodná strava, nedbalá nebo přílišná hygiena apod.).

Celá odpověď

Bolest při ohnutí může způsobovat poranění vazů, nebo prasklý meniskus. V tomto případě je vhodné navštívit lékaře, který díky zobrazovacím metodám dokáže určit přesnou příčinu bolesti.

Celá odpověď

Bolest kolene může mít mnoho příčin, proto i léčba může probíhat mnoha způsoby. Ať už se jedná o analgetika na volný prodej, nebo masti a gely s obsahem analgetické a protizánětlivé složky, kloubní výživu, či přímo operaci, nebo návštěvy fyzioterapie, kde poradí, jak správně se hýbat, aby koleno nebolelo.

Celá odpověď

Vhodnými potravinami jsou ty bohaté na vápník, jako jsou mléčné výrobky a mák. Vápník není vhodné konzumovat s kofeinem, který zvyšuje jeho vylučování z těla ledvinami. Kombinace s vlákninou a celozrnnými potravinami také vede ke snížené vstřebatelnosti. Vitamín D můžeme získat z ryb, vajec, jater. Nejnovější výzkumy poukazují na pozitivní efekt citrusových plodů na řídnoucí kosti. Patrně se jedná o vitamín C se svými antioxidačními účinky.

Celá odpověď

Pokud je příčinou osteoporźy jiné onemocnění, léčíme především to. Pro terapii všech typů osteoporózy je však zásadní dostatečný přísun vápníku a vitamínu D. Vitamín D umožňuje resorpci vápníku ze střeva. Je-li na vině nedostatek estrogenu v přechodu, mohou ženy podpořit komfort fytoestrogeny. Pozor ale u žen před menopauzou. U nich je suplementace fytoestrogeny kontraproduktivní! Případnou farmakoterapii doporučí lékař.

Celá odpověď

Osteoporózu dělíme dle příčin vzniku na primární a sekundární. Primární osteoporóza bývá způsobena relativně přirozenými a běžnými faktory, jako je stárnutí, u žen pak předčasná menopauza. Ženy jsou tedy náchylnější ke vzniku tohoto onemocnění. Na vině je snížená hladina pohlavních hormonů v krvi, zejména estrogenu. Sekundární osteoporóza je důsledkem jiných onemocnění, jakožto hyperparatyreóza, hypertyreóza, malabsorbce a další. Dlouhodobé užívání glukokortikoidů vnitřně je také rizikové.

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.