Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

Nahrávám filtry...
Filtrování
53 otázek a odpovědí

Co pomáhá na suchý a dráždivý kašel? Terapie suchého a dráždivého kašle závisí na jeho příčině. Obecně se doporučuje zvlhčování vzduchu a dostatečný pitný režim. To pomůže zvlhčit sliznici dýchacích cest a zmírnit podráždění. K utišení suchého kašle se užívají léčiva zvaná antitusika. Tato léčiva tlumí kašel, ale nejsou vhodná, pokud by byl v dýchacích cestách přítomen hlen. Při použití antitusik by hlen zůstal a nedostal se pryč odkašláním. Z přírodních látek lze doporučit med, do čaje, teplé vody nebo jen tak na lžičce. K utlumení kašle slouží i různé cucavé pastilky, např. s lišejníkem…

Celá odpověď

Horečka, stejně jako zvýšená teplota, je projevem těla obrany proti nemoci. O horečce mluvíme v případě naměřených hodnot převyšujících 38°C, zvýšená teplota je v rozmezí 37-38°C (měřeno v podpaží, při rektálním měření a pod jazykem bývá teplota o cca 0,5°C vyšší). Nejčastější příčinou je infekční onemocnění, u dětí se často setkáváme s postvakcinační horečkou nebo horečkou spojenou s prořezáváním zoubků. Zvýšená teplota a horečka může být doprovázena únavou, pocením, zimnicí, slabostí, bolestí svalů a hlavy. Při nastupující horečce bývá teplé tělo a chladné končetiny.

Celá odpověď

Příčinou zánětu mozkových blan mohou být bakterie, viry či plísně. V případě bakterií a virů dochází ke kapénkovému přenosu onemocnění, plísňové meningitidy se mohou vyskytnout u lidí se silně potlačeným imunitním systémem. Setkat se můžeme i se zánětem mozkových blan neinfekčního původu, způsobeného např. při otevřeném poranění lebky, přenosem zánětu z jiného zdroje (zánět středního ucha, dutin,...), rozšířením rakoviny nebo vlivem účinku některých léků.

Celá odpověď

Nejhorším možným následkem zánětu mozkových blan je úmrtí. Mezi další komplikace, které může zánět způsobit, patří zejména hluchota, slepota, zánět srdečního svalu, encefalitida nebo sepse. U dětí může vést k opožděnému tělesnému a duševnímu vývoji.

Celá odpověď

Zánět mozkových blan vyvolává vysoké horečky, prudké bolesti hlavy, ztuhlost šíje, nevolnost, zvracení, petechiální vyrážku, zvýšenou únavu, spavost, může dojít i k poruchám vědomí. U malých miminek a kojenců nás na probíhající zánět může navíc upozornit neutišitelný pláč, obtížné probouzení, neprobuzení se na kojení, líné sání při kojení nebo vypouklá fontanela. Tyto příznaky se objevují v rozmezí 1-8 dnů od nákazy, jejich nástup je velmi rychlý (během 24-48 hodin).

Celá odpověď

Příznaky cukrovky závisí na délce onemocnění a hladině glukózy v krvi. Ze začátku si žádných příznaků nemusíme všimnout. Postupně může přicházet únava, motání hlavy a celkově pocit, že se člověk necítí dobře. Zhoršuje se hojení ran (tj. například kožní ranky se hojí pomaleji, hůře, případně se nezhojí vůbec). Zvyšuje se pocit žízně a člověk je nucen častěji chodit na malou. Objevuje se brnění konečků prstů, zejména na nohách, tvoří se otlaky (například i jen z lemu ponožek), které se nehojí. Může dojít ke zhoršení vidění. Postupně dochází k poškození ledvin (nadbytečná glukóza odchází s močí…

Celá odpověď

Pátá nemoc je vysoce infekční onemocnění, přenáší se zejména kapénkovou cestou. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí 5-14 dnů. Nakažený je nejvíce infekční v začátku onemocnění, před výsevem vyrážky. V době výskytu vyrážky již infekční nebývá. Přenašečem však může být i bezpříznakový člověk.

Celá odpověď

Zpočátku se pátá nemoc projevuje jako běžné nachlazení. Jako první může nastoupit zvýšená teplota/horečka, únava nebo bolest hlavy. U dospělých většinou nedochází k výsevu vyrážky, spíše se přidávají bolesti kloubů (ruce, zápěstí, kolena, kotníky). V některých případech může onemocnění proběhnout i asymptomaticky, tedy bez příznaků.

Celá odpověď

Příznaky chřipky obvykle přicházejí rychle, inkubační doba se pohybuje od 1 do 7 dnů. Většinou se příznaky objeví do 2 až 3 dnů po kontaktu s virem.

Celá odpověď

Chřipka se přenáší z člověka na člověka. Chřipkové viry se šíří kapénkami, které vznikají, když nakažený člověk kašle, kýchá nebo mluví. Tyto kapénky se dostanou k dalšímu člověku přímo (např. do úst, do nosu, do očí), vdechnutím ze vzduchu do plic nebo kontaktem s kontaminovanou plochou.

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.