Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

70 otázek a odpovědí

Pro rychlé hojení puchýřů se vždy doporučuje vlhké krytí, tedy takové, které udržuje prostředí rány vlhké a nedochází k tvorbě strupu. K tomuto účelu jsou výborné hydrokoloidní náplasti, nebo hojivé gely, které lze po nanesení překrýt náplastí.

Celá odpověď

V případě omrzlin 3. a 4. stupně je vhodné navštívit lékaře, který tato vážnější poranění odborně ošetří. V tomto případě je veliké riziko infekce a nekrózy.

Celá odpověď

Omrzliny nejčastěji postihnou periferní části těla, tj.prsty na rukou, prsty na nohou, nos, ušní boltce, bradu. Intenzita poranění závisí na teplotě a délce vystavení chladu. Stejně tak je důležitá i vlhkost vzduchu a rychlost jeho proudění. Omrzlinám tedy nejlépe předejdeme tak, že pobyt v chladném, vlhkém a větrném prostředí zkrátíme na co nejkratší možnou dobu a zároveň budeme vhodně oblečeni do více volnějších vrstev, a horní vrstva bude izolační, aby nepropustila vítr a vlhkost.

Celá odpověď

První pomoc při omrzlinách je místo postupně zahřát v teplé vodě, ne v horké! Teplota vody by měla být mezi 36-40°C. Poté je nutné místo osušit, potřít dezinfekcí a přikrýt sterilním krytím. Další ošetření je vhodné konzultovat s lékařem. Během ošetření je vhodné podat teplý napoj, například čaj.      Omrzliny 1. stupně: projevují se jako bílá až šedivá pokožka, která ztrácí cit, pálí a po prohřátí je červená a otéká       Omrzliny 2. stupně: vytváří se puchýře      Omrzliny 3. stupně: probíhá krvácení do kůže, z toho důvodu vzniká červeno černé zbarvení, znecitlivění trvá i po zahřátí     …

Celá odpověď

Při výskytu genitálního oparu je nutné navštívit lékaře, který předepíše antivirotika v tabletách. Je nutné společně přeléčit všechny sexuální partnery, aby nedošlo k šíření nemoci. Stejně jako u oparu na rtech, infekce i po zaléčení v těle zůstává a projeví se ve chvíli, kdy je organismus oslabený. Herpesin mast na sliznice používat nedoporučuji.

Celá odpověď

Opar je způsoben virem Herpes simplex a nejčastěji se objevuje na ústech. Přenáší se kontaktem s nakaženou osobou (např. líbáním nebo nepřímo sdílením společných předmětů – nádobí, ručník nebo balzám na rty). Pokud se jednou virus dostane do těla, už tam setrvá. Existují různé spouštěče, které pak vyvolají opar – např. oslabení imunity, menstruace, vystavení slunci nebo nepříznivé počasí. Kromě oparu způsobeného virem Herpes simplex, se můžeme setkat i s pásovým oparem, který je způsobený stejným virem, jenž způsobuje plané neštovice (varicella zoster). Po prodělání planých neštovic vir…

Celá odpověď

Mast na atopický ekzém, která má za úkol promazávat, promašťovat suchou pokožku, obnovovat lipidovou vrstvu kůže a ochrannou bariéru lze koupit na volný prodej. Pokud se bavíme o masti, která už bude obsahovat účinnou látku, jako například kortikoidy, které se používají v období “vzplanutí”, kdy je potřeba zmírnit průběh ekzému, musí ji předepsat lékař na recept.

Celá odpověď

První léčbou jsou krémy, které zvláčňují a hydratují pokožku - takzvaná emoliencia. Velmi často si vystačíme s tělovou kosmetikou určenou pro atopickou pokožku. Atopik by se měl vyvarovat používání běžně dostupných kosmetických mýdel, které mohou pokožku naopak vysušovat a vždy, i při klidové fázi onemocnění, používat kosmetiku určenou pro atopiky. Při nedostatečném účinku je možné ještě vyzkoušet léčivé přípravky, či zdravotnické prostředky, které lze zakoupit běžně na volný prodej. Pokud se projevy nezmírňují, je na čase navštívit ideálně kožního lékaře. Ten má na výběr léčbu lokální …

Celá odpověď

Atopický ekzém se objevuje již u miminek, kde se projevuje jako hrubá, šupinatá pokožka. Dokáže ale potrápit všechny věkové kategorie. Jedná se o dědičné autoimunitní onemocnění, takže první vodítko ke správné identifikaci je zjištění, zdali se již někdo z rodiny s atopickým ekzémem léčil či léčí. Dále je rizikovým faktorem také výskyt alergie u rodičů. U miminek se ložiska nejčastěji objevují na obličeji a krku, během věku se pak přesouvají na ruce a místa kožních záhybů (okolí krku,zápěstí, loktů, podkolenní oblast). Místa výskytu jsou zarudlá, svědivá. Vyloučeny nejsou ani puchýře, které…

Celá odpověď

Plíseň mezi prsty na nohou a na nehtech je bohužel často vracející se infekce. Zejména nás potrápí v létě, kdy se více potíme. Jako domácí léčbu můžete zkusit masti a krémy určené k léčbě mykoz. Je nutné po vymizení příznaků ještě 2 týdny mazat, aby se infekce opět nevrátila. Pokud domácí léčba nezabírá nebo se infekce začne šířit dál,  je nutno navštívit lé…

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.