Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

663 otázek a odpovědí

Chlamydiová infekce se přenáší u druhu Chlamydia pneumoniae (projevuje se onemocněním dýchacích cest) pomocí kapénkové infekce. U druhu Chlamydia trachomatis, jenž způsobuje záněty močového a pohlavního ústrojí, případně záněty spojivek, dochází k přenosu během pohlavního styku nebo kontaktem s kontaminovanými předměty a následným přenosem do očí. U nás nejméně časté infekce způsobené druhem Chlamydia psittaci dojde k infekci vdechnutím kontaminovaného prachu skrze částečky trusu a peří ptáků. U nás je rozšířena minimálně.

Celá odpověď

Léčbu chlamydií musí předepsat lékař. Léči se antibiotiky, která musí proniknout dovnitř buňky, aby chlamydie určitě zneškodnila. Pokud se bavíme o sexuálně přenosných chlamydiích, je nutné přeléčit i sexuálního partnera, aby nedošlo k opětovnému nakažení mezi partnery.

Celá odpověď

Chlamydie jsou bakterie, které se vyskytují uvnitř buněk svého hostitele, na kterém jsou závislé, jsou to tedy tzv. parazité. Pro člověka jsou nebezpečně dva typy chlamydií a to Chlamydia pneumoniae, které způsobují onemocnění dýchacích cest a Chlamydia trachomatis, ty jsou zodpovědné za infekce urogenitálního ústrojí. Plicní chlamydie mohou mít inkubační dobu až 4 týdny a příznaky se projevují jako infekce horních nebo dolních cest dýchacích, nebo jako chřipkové onemocnění. U Chlamydií trachomatis se příznaky u mužů mohou projevovat jako pálení či řezání při močení, častější močení, výtok…

Celá odpověď

Při hypofunkci štítné žlázy je důležité především po domluvě s lékařem užívat vhodné léky na předpis, a dále konzumovat potraviny s vyšším obsahem jódu. Ten se vyskytuje převážně v mořských plodech, rybách a řasách, listové zelenině, vejcích, mandlích. Můžeme také užívat doplňky stravy s obsahem jódu.

Celá odpověď

Jedno z nejčastějších poškození štítné žlázy je způsobeno právě autoimunitním onemocněním, kdy se imunitní systém obrátí proti štítné žláze a snaží se ji zničit.

Celá odpověď

Mezi poruchy štítné žlázy řadíme zvýšenou funkci, tzv. hypertyreóza a sníženou funkci - hypotyreóza.Hypertyreóza je porucha, kdy je vytvářen nadbytek hormonů, které mohou způsobit bušení srdce, nespavost, nervozita, úbytek svalové hmoty, úbytek hmotnosti..U hypotyreózy bývá často štítná žláza poškozena, a dochází k poruše tvorby hormonů T3 a T4. Nejčastěji se projevuje zvýšenou únavou, malátností, vypadáváním vlasů, pomalými pohyby, zvýšení hmotnosti.. Dále se může vyskytovat zvětšená štítná žláza, kdy se na krku objeví tzv. struma. To vzniká nejčastěji při nedostatku jódu.

Celá odpověď

Štítná žláza se nachází na přední straně krku těsně po ohryzkem, a svým tvarem může připomínat motýla. Je to žláza, která produkuje hormony, které proudí do krevního oběhu, kde přímo ovlivňují náš metabolismus živin, funkci srdce, mozku, činnost centrální nervové soustavy, vnímání tepla apod. Hormony, které produkuje se nazývají Tyroxin (označován jako T4, protože obsahuje 4 atomy jódu) a Trijodtyronin ( označován jako T3, obsahuje 3 atomy jódu). Dále štítná žláza produkuje Kalcitonin, který reguluje vychytávání a vstřebávání vápníku a fosforu.

Celá odpověď

Inkubační doba pásového oparu je zhruba 1-2 týdny. Během výskytu puchýřků je daná osoba infekční a v této době je i možný přenos na člověka, kdy ale musí dojít k přímému kontaktu kůže s kůží, kde je oděrka, která poslouží jako vstup pro infekci. Jelikož vir způsobující pásový opar je tentýž vir, který stojí za planými neštovicemi, u dětí je pásový opar většinou výjimečný, protože při prvním kontaktu se u nich projeví právě jako plané neštovice. Až na podruhé se projeví jako pásový opar, kde je průběh většinou nekomplikovaný.

Celá odpověď

Sprchování při pásovém oparu nevadí. Kůži se doporučuje opláchnout čistou vlažnou vodou, jemně ji osušit a nechat dýchat, popřípadě namazat hojivým krémem s obsahem zinku, nebo tekutým pudrem, který zmírňuje svědění.

Celá odpověď

Pásový opar se projevuje jako bolest a pálení na určitém místě na těle (hrudník, záda, břicho, obličej, vyjímkou nejsou ani ruce, nohy, oči apod.) a po zhruba dvou dnech následuje výsev červených puchýřků, které jsou naplněny čirou tekutinou. Vyrážka se vyskytuje v pásech, v pruzích. Bývá bolestivá, doprovázena svěděním a brněním. Pásový opar je často doprovázený zvýšenou únavou, bolestí hlavy, malátností. Často je to jeden z příznaků oslabené imunity.

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.