Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

70 otázek a odpovědí

Nejen pro děti od 1. roku je vhodná desinfekce ve spreji bez štípání, bez zápachu,bez barvy a bez jódu Dettol nebo Neocide. Ránu omyjte vodou a aplikujte 1 stříknutí, které necháte působit 5 minut, poté přebytečnou tekutinu setřete a ránu zalepte. Mýdlo může rušit účinek přípravku, proto jej nepoužívejte k omytí rány. Dalším přípravkem, který neštípe, je hnědý jodový roztok Betadine - na rány se používá ředěný vodou 1:10, není ale vhodný u přecitlivělosti na jód.

Celá odpověď

To se bohužel nedá s určitostí povědět. Záleží na více faktorech, nejen na stadiu a velikosti oparu, ale i na Vaší imunitě, na pečlivosti s jakou budete dodržovat intervaly pro mazání mastí proti oparům a na tom, jestli budete k léčbě užívat Vámi zmiňovaný B-komplex a hodně pít… Na opar na rtu ještě mažte mast proti oparům. Např. Zovirax duo nebo Vectavir. Krémy se mažou každé 2-4hodiny a jsou vhodné pro dospívající od 12 let a dospělé.Doba léčby je většinou 4-5 dní. Pokud by se opar nehojil, doporučuji návštěvu lékaře.

Celá odpověď

Pokud popáleniny nebudou hnisat a nezanítí se, není potřeba chodit k lékaři. Doporučuji koupit Hemagel a popáleniny jím 2-3x denně potírat. Puchýř nepropichujte. Případně můžete místa potírat aloe vera, či hojivou mastí (s panthenolem, Infadolan,..)

Celá odpověď

Puchýř vzniká v důsledku poškození pokožky. Ta se oddělí od hlubší vrstvy kůže (škáry) a vytvoří se tak dutina, která se zalije tkáňovou tekutinou. Nejčastěji k tomu dochází vlivem nadměrného tření nebo působení tlaku na pokožku - typickou příčinou jsou těsné, špatně padnoucí boty nebo opakující se činnost, při které je namáhané jedno konkrétní místo pokožky (celodenní práce s rýčem, kadeřnice s nůžkami, aj.). Puchýře se mohou vytvořit i při popálení o hrnec nebo spálení od sluníčka.  

Celá odpověď

Ne, puchýř se nedoporučuje propíchnout, protože by se mohla do místa lehce dostat infekce. Navíc tekutina, která vyplňuje puchýř, napomáhá jeho zahojení. Pouze pokud je puchýř velký a hrozí jeho stržení, můžete puchýř opatrně propíchnout sterilní jehlou a přelepit náplastí.

Celá odpověď

Léčba lupénky spadá do rukou dermatologa, který podle závažnosti a rozsahu příznaků volí další postup. Obecně je vhodné kůži na léčbu připravit, neboli jemně odstranit šupinky, aby se nanášené přípravky dobře vstřebaly. K zmírnění příznaků se používají roztoky a šampony s ichtamolem (proti svědení, zánětu), kyseliny salicylové (k odstranění šupin, proti zánětu), urey nebo alantoinu. Důležité je přípravky nechat působit delší dobu (cca 20 minut). V případě vážnějších projevů se přistupuje k celkové léčbě či fototerapii.

Celá odpověď

V současné době neumíme lupénku úplně vyléčit, ale můžeme zmírnit její projevy. Léčba lupénky spadá do rukou lékaře, závisí na závažnosti a rozsahu onemocnění. Základem terapie je lokální léčba. Pomocí lokálních přípravků se pokoušíme snížit nadměrné šupinatění a zánět na kůži. Používají se léky ze skupin keratolytik, kortikosteroidů, s obsahem analog vitaminu D či ichtamolu. V každé fázi jsou k doplnění léčby vhodná tzv. emolencia („změkčující přípravky“) a zvláčňující přípravky. K systémové terapii se přistupuje až tehdy, kdy lokální aplikace mastí a krémů nepřináší dostatečnou úlevu, je…

Celá odpověď

Lupénka postihuje různé části těla, zasažené může být téměř jakékoliv místo na těle, nejčastěji kůže trupu, končetin, nehtová lůžka, malé klouby na rukou, vlasová část hlavy či genitálie. Tato ložiska mohou být zvýšená a pokrytá šupinami s charakteristickým stříbřitým nádechem. Během akutních výskytů těchto ložisek se obvykle objevuje svědění nebo pálení. Oproti ekzému se lupénka projevuje na vnějších stranách loktů a kolen. Pokud se tato místa začnou škrábat, může dojít k drobnému krvácení do kůž

Celá odpověď

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které není infekční, nemůže se tedy přenést z člověka na člověka. Spouštěčem mohou být viry, bakterie, stres či hormonální změny. První symptomy se obvykle objevují kolem dvacátého roku života či v období mezi čtyřiceti a padesáti lety

Celá odpověď

První známky tohoto onemocnění se obvykle začínají objevovat mezi 15. a 25. rokem života či v období mezi 40. a 50. rokem. Mohou se projevovat jako šupiny, puchýře nebo červená, zánětem postižená místa na kůži. Někdy toto onemocnění probíhá akutně a po léčbě příznaky odezní. Bohužel však častěji přejde do chronické formy, kdy se období s příznaky střídají s obdobími zklidnění.

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.