Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

70 otázek a odpovědí

Inkubační doba pásového oparu je zhruba 1-2 týdny. Během výskytu puchýřků je daná osoba infekční a v této době je i možný přenos na člověka, kdy ale musí dojít k přímému kontaktu kůže s kůží, kde je oděrka, která poslouží jako vstup pro infekci. Jelikož vir způsobující pásový opar je tentýž vir, který stojí za planými neštovicemi, u dětí je pásový opar většinou výjimečný, protože při prvním kontaktu se u nich projeví právě jako plané neštovice. Až na podruhé se projeví jako pásový opar, kde je průběh většinou nekomplikovaný.

Celá odpověď

Sprchování při pásovém oparu nevadí. Kůži se doporučuje opláchnout čistou vlažnou vodou, jemně ji osušit a nechat dýchat, popřípadě namazat hojivým krémem s obsahem zinku, nebo tekutým pudrem, který zmírňuje svědění.

Celá odpověď

Pásový opar se projevuje jako bolest a pálení na určitém místě na těle (hrudník, záda, břicho, obličej, vyjímkou nejsou ani ruce, nohy, oči apod.) a po zhruba dvou dnech následuje výsev červených puchýřků, které jsou naplněny čirou tekutinou. Vyrážka se vyskytuje v pásech, v pruzích. Bývá bolestivá, doprovázena svěděním a brněním. Pásový opar je často doprovázený zvýšenou únavou, bolestí hlavy, malátností. Často je to jeden z příznaků oslabené imunity.

Celá odpověď

S pásovým oparem je vhodné vždy navštívit lékaře, pokud se vyskytne v obličeji, je to naprosto nezbytné. Lékař může předepsat léky na předpis, které mohou průběh nemoci zmírnit. Přímo na pásový opar ale léky neexistují, proto se při jeho výskytu léči hlavně příznaky, ať už volně prodejnými léky na utlumení bolesti, vysokými dávkami vitamínů B a krémy na opary.

Celá odpověď

Akné je zapřičiněno zánětem mazových žláz a trápí nejen „puberťáky“. Objevit se může i u dospělých v podobě zarudlých pupínků, puchýřků s hnisem nebo hlubokých dutin v pokožce, po kterých zůstávají jizvy. Nejčastěji se vyskytuje na obličeji, ale někoho trápí i na zádech, hrudníku či ramenou. Mezi hlavní příčiny akné patří zvýšená produkce kožního mazu (především vlivem mužských pohlavních hormonů) a zvýšená produkce rohoviny. Dalšími příčinami mohou být stres, hormonální změny (dospívání, těhotenství), bakterie či nevhodná strava - vynechat byste měli sladkosti, cukr, mastná nebo příliš…

Celá odpověď

Stále více žen (a v menší míře i mužů)  v produktivním věku trápí tmavé skvrny na čele, tvářích, spáncích, horním rtu, předloktí či rukou. Dalším „rizikovým“ faktorem pro vznik pigmentových skvrn je tmavší typ pokožky, delší pobyt na slunci,  zjizvení a podráždění pokožky, dědičnost, nedostatečná funkce jater nebo hormonální změny (včetně hormonálních léků) a také vyšší věk. Pigmentové skvrny vznikají především díky zvýšené aktivitě melanocytů, tj.buněk které vytvářejí melanin – tmavý pigment, který pomáhá pokožku chránit před UV zářením. Pokud je působení slunce pozvolné a přiměřené,…

Celá odpověď

Prasklý koutek je nepříjemnou záležitostí. Mnohdy bolí, svědí nebo krvácí. Nemůžete se pořádně napít, najíst či se usmát. Užuž to vypadá, že se zahojí, ale pak více otevřete ústa a zase praskne. Praskání koutků může být způsobeno sychravým či mrazivým počasím, nedostatkem tekutin či vitamínů skupiny B, železa, kyseliny listové, suchou pokožkou nebo ekzémem v okolí úst, infekcí, ojediněle i závažnějším onemocněním (cukrovka, poruchy imunity, reflexní choroba jícnu, celiakie, Crohnova choroba,..). U dětí může být praskání způsobeno nadměrným sliněním (v noci či při růstu zubů) a olizováním či…

Celá odpověď

Plánujete letní výlety a dovolené a jediné, co vám ještě schází, jsou nové pohorky. Těšíte se, jak si je obujete a nohy si budou libovat. Pokud si ale nové boty doma nerozšlápnete, ale obujete je až na výlet, po pár hodinách zjistíte, že boty nepříjemně dřou a tlačí. V místě dlouhodobějšího tlaku či odírání vznikne puchýř. V lepším případě nebolí a v pohybu nijak neomezuje. V tom horším je pak každý krok utrpením. Jak se vyhnout puchýřům a jak je ošetřit v případě vzniku? Pokud si pořídíte nové boty, předtím, než vyrazíte na delší procházku nebo dovolenou, je dobré v nich zkusit nějakou…

Celá odpověď

Suchá a ztvrdlá kůže na chodidlech a patách občas potrápí snad každého z nás. Především v létě. Pokud však kůže začne i praskat, může to být velmi nepříjemné a bolestivé. Je-li dán problém genetikou nebo onemocněním, léčí se obtížně. Přesto vhodnou péčí lze i tento stav zlepšit. Jak se tedy starat o naše chodidla? Základní péčí o chodidla by měla být pedikúra. Pokud je provedena správně, většinou ji stačí opakovat po 4-6 týdnech. Kdo si na ní doma netroufne, může navštívit zkušenou pedikérku.   Aby chodidla byla stále hladká, je třeba se o ně starat častěji i doma. Prospěje jim teplá…

Celá odpověď

Stačí trocha neopatrnosti a je to hned. Horká voda, čaj, kafe,  trouba, sporák, oheň, slunce a mnoho dalšího mohou být příčinou popálení či opaření. Popáleniny se dělí do 4 stupňů. Doma si můžemě ošetřit většinou pouze popáleniny 1. stupně (objeví se pouze začervenání, ale není poškozená pokožka). Pokud se už objeví ve větší míře puchýře, dojde k popálení chemikáliemi, elektrickým proudem či je popáleno více než 5 % těla (cca 5x velikost dlaně popáleného), je lepší ihned navštívit lékaře nebo volat 155. Popáleniny jsou nepříjmené a i popálenina 1. stupně umí potrápit. Popáleniny může…

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.