Lékárna.cz

Zeptejte se nás

Vaše zdraví je pro nás na prvním místě. Nasloucháme vám a respektujeme vaše přání týkající se péče o zdraví.

Ať už potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, doplňku stravy či vitamínu, naši lékárníci jsou tu pro vás! Poradí vám nejen s klasickými léčivy, ale mají zkušenosti i s přírodní léčbou, bylinnou terapií, Bachovými esencemi či homeopatií.

Ve všední dny, v časech 10-14 hodin, zastihnete naše lékárníky i na online chatu
V ostatních časech můžete kontaktovat naše lékárníky na emailu
 - odpověď v tomto případě čekejte během následujících 24 hodin (v pracovní dny).
 

Na všechny vaše dotazy odpoví tým lékárníků pod vedením Mgr. Pavly Horákové a PharmDr. Kamily Horníčkové.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

vám poradí s klasickými léčivy

PharmDr. Kamila Horníčková

PharmDr. Kamila Horníčková

vám poradí s přírodní léčbou či bylinnou terapií

On-line chat

Začít konverzaci

Nejsme právě online. Využijte pro svůj dotaz e-mail.

E-mail

Pokud je váš dotaz obsáhlý a potřebujete detailnější odpověď, napište nám na lekarnik@lekarna.cz a odpověď získáte do 24 hodin.

42 otázek a odpovědí

Normální teplota se pohybuje mezi 36,5-37°C, u malých miminek a kojenců může být lehce přes 37°C. Tělesná teplota ale v průběhu dne kolísá, ráno bývá nejnižší, k večeru naopak nejvyšší.

Celá odpověď

Pokud je to možné, v první řadě by se mělo zamezit kontaktu s alergenem. Konkrétní léčba pak závisí především na typu alergie a zpravidla je v rukou lékaře. Ten může podle diagnózy a věku dítěte doporučit alergenovou imunoterapii, předepsat léky na recept, případně poradit vhodné volně prodejné léky zmírňující příznaky alergické reakce. Pro nejmenší děti jsou dostupné ve formě kapek či mazání, u větších dětí lze již podávat i tabletky.

Celá odpověď

Podobně jako u dospělých ječné zrno ve většině případů zmizí samo. Můžete několikrát denně na oko přikládat teplé obklady (s 3% borovou vodu, heřmánkem nebo světlíkem) či nanést dezinfekční mast. Dítě poučte, aby ječné zrno nemačkalo, na oko pokud možno nesahalo a často si mylo ruce. Pokud bolest do několika dní neustoupí a příznaky se zhoršují, navštivte s dítětem očního lékaře.

Celá odpověď

I u dětí platí, že dokud tělesná teplota nepřesáhne 38°C, nemusíme ji nijak srážet. Při překročení 38-38,5°C je již vhodné začít s léčbou. Ke snížení horečky mohou pomoci zábaly nebo omývání vlažnou vodou. Teplota použité vody nebo zábalu by měla být pocitově příjemná, okolo 25°C. Zábaly se přikládají po dobu 15 minut na hrudník a bříško, končetiny se nechávají volné. V případě studených končetin nebo mramorované kůže na končetinách nelze aplikovat zábaly ani ochlazovat vodou. Vždy dbáme na to, aby mělo dítě dostatečný přísun tekutin a pokud možno bylo více v klidu. Dětem můžeme při horečce…

Celá odpověď

Léčba zánětu mozkových blan musí být zahájena ihned po jeho prokázání. Většinou se podává kombinace kortikosteroidů, které zabraňují otoku mozku, a antibiotik bojujícím proti bakteriím. Důležité je doplňovat tělu tekutiny a minerály. V případě zánětu mozkových blan virového původu se mohou podávat antivirotika a léky na zmírnění doprovodných symptomů (horečky, zvracení, aj.)..

Celá odpověď

U dětí se zánět středního ucha vyskytuje mnohem častěji, než u dospělých. Je to způsobenou Eustachovou trubicí, která ještě není plně dorostlá, takže se v ní infekce snadněji rozvine. Léčba závisí na rozvinutí zánětu. Pokud se chytne na začátku, mohou pomoci antibiotické kapky, které lékař předepíše na recept, dále obklady na ucho, spreje do nosu a léky na snížení teploty. Pokud je již zánět rozvinutý, lékař ve většině případů musí ušní bubínek propíchnout, aby hnis vytekl ven a bubínek samovolně neprasknul. Domácí léčba a babské rady se v případě zánětu středního ucha nedoporučují. Pacienta…

Celá odpověď

Zpočátku se pátá nemoc projevuje jako běžné nachlazení. Jako první může nastoupit zvýšená teplota/horečka, únava, bolest hlavy, svalů a kloubů. Později dochází k výsevu vyrážky v obličeji, především na tvářích - přípomíná tvar motýla. Odtud se vyrážka šíří přes trup na končetiny, zde má síťovitou podobu. Intenzita vyrážky se může měnit v závislosti na teplotě okolí. V některých případech může onemocnění proběhnout i asymptomaticky, tedy bez příznaků.

Celá odpověď

Pátá nemoc je infekční virové onemocnění. Jedná se zejména o dětskou nemoc a po jejím prodělání se tvoří doživotní imunita. V některých případech se může nakazit i dospělý člověk, pokud tuto nemoc neprodělal již v dětství. Mezi typické příznaky patří zpočátku únava, slabost, zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, po pár dnech dojde k výsevu vyrážky na tvářích, později i na trupu a končetinách.  Podobné onemocnění páté nemoci je šestá nemoc. Jedná se rovněž o virové onemocnění, které je vysoce infekční. Zpočátku u něho bývají vysoké horečky trvající i 3-4 dny. Po odeznění se objeví vyrážka…

Celá odpověď

U dětí jako první pomoc při bolesti ucha podáme lék proti bolesti a zánětu a počkáme asi 30 minut na účinek. Pokud se bolest objeví v noci, většinou není potřeba jezdit hned na pohotovost, ale necháme dítě vyspat. Jestliže bolest přetrvává, z ucha vytéká hnis nebo krev, bolí hlava nebo v krku, je návštěva lékaře namístě.

Celá odpověď

Děti a miminka jsou v případě střevní chřipky ohrožené dehydratací mnohem více než dospělí, proto je i u nich zásadní dodržovat pitný režim. Kojené děti by měly být častěji přikládány na prsa, děti krmené umělým mlékem mají dostávat častěji láhev. U větších dětí je vhodná voda či slabý černý neslazený čaj, ideálně podávaný vychlazený po lžičkách. Pro doplnění minerálů jsou výborné rehydratační roztoky. V případě průjmů lze použít vhodné přípravky určené pro děti. Rovněž je během léčby přínosné doplňování probiotik k obnově střevního mikrobiomu.

Celá odpověď

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.