Lékárna.cz

Zázvor - poklad asijské kuchyně

Zázvor v různých formách dodává jídlu aroma. Současně pozitivně ovlivňuje zažívání a po chutném jídle si jej můžeme vychutnat třeba i v podobě piva.

Zázvor - poklad asijské kuchyně
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Zázvor je již přes 3000 let používán jak v asijské kuchyni, tak na Středním východě. V těchto oblastech je hned po soli nejčastěji používanou potravinářskou přísadou. Zázvor se v Evropě používal již v období antiky.

Účinky zázvoru

Zázvor působí celkově na celý organismus a jednotlivé orgány. Prospívá vyrovnanému trávení tím, že zvyšuje produkci žaludeční šťávy a slin. Vhodný je tedy při cestování nebo jako podpora normálního trávení v prvních fázích těhotenství. Prospívá také správné činnosti srdce a tedy i krevního tlaku a vyrované správné hladině cukru v krvi. Také podporuje zdravý imunitní systém a jeho normální funkce. Působí jako antioxidant.

Co se ze zázvoru používá

Využívá se rozvětvený, dužnatý oddenek. Ten se používá buď čerstvý nebo se sušený a drcený přidává do koření. Z oddenku se také lisuje olej a získává vonná silice. Připravuje se z něj také čaj či zázvorové pivo.

Jak zázvor užívat

Zázvor vě formě sušeného mletého kořene, kandovaného, zázvorového čaje či šťávy najdete v naší bohaté nabídce.

  • Na vyrovnané trávení? Pijte několikrát denně čaj připravený z 0,5-1 g suchých kořenů ve 150 ml horké vody.
  • Trpíte nevolností při cestování?  1 gram suchého prášku 30 minut až 4 hodiny před cestou.

Možná rizika užívání zázvoru

Jsou minimální, zázvor je dobře snášen. Jen je dobré to s ním nepřehánět. Maximálně v dávkách nad 5 gramů denně hrozí větší riziko spojené s žaludeční nevolností, pálením žáhy, průjmem a srdečními poruchami.

Pozor si dejte a s lékařem se poraďte v následujících případech: 

  • užíváte-li léky proti překyselení žaludku (antacida),
  • léky na snížení krvácení,
  • léky na srdce a
  • jste-li diabetik.

Při výběru přípravku s ohledem na váš zdravotní stav a vhodnosti používání zázvoru se poraďte s lékárníkem nebo konzultujte s lékařem.

Navštivte související produktové kategorie
Bio potraviny Zdravé potraviny Sušené ovoce a zelenina

Přečtěte si také

Probiotika napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi tím, že podporují zdraví střevního mikrobiomu a chrání ho před škodlivými bakteriemi, kvasinkami, houbami i viry. Najdeme je v běžné stravě,…

více

CRP test slouží k určení toho, zda jde je původcem infekce bakterie či vir. Udává hodnotu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud jeho hladina stoupá, značí to, že v našem těle probíhá infekce. 

více

Toxoplasma gondii je jednobuněčný prvok, který způsobuje stejnojmennou nemoc zvanou toxoplazmóza. Je nenápadná a málokdo o ní ví, že ji má nebo měl. Obávat se jí musí nastávající maminky, protože…

více

Crohnova choroba je autoimunitní chronické onemocnění trávicího traktu. Způsobuje zánětlivé procesy v různých částech trávicí soustavy, nejčastěji však v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva.…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.