Tento článek má pouze edukativní charakter, nenahrazuje poradu s lékařem nebo lékárníkem.
Prostředí, ve kterém žijeme, klade na nosní sliznici velké nároky. Může jít nejen o znečistěné ovzduší a alergeny, ale také o změny teplot, různé infekce, stres nebo hormonální vlivy.

Nos = vstupní brána do dýchacích cest
Nos vykonává tyto funkce:
- dýchání a ohřívání vdechovaného vzduchu
- zvlhčování a čistění vzduchu
- funkce čichová
- rezonanční funkcí díky které můžeme vyslovovat nosové hlásky m a n
Jak prospívá nosní hygiena našemu dýchání
Kromě celkového otužování, mezi něž řadíme např. pobyt v sauně a klimatické změny, můžeme a měli bychom pečovat o nosní sliznici i lokálně. Pojem nosní hygieny se stává v posledních letech v rozvinutých zemích běžným doporučením.
Výplach nosu
K jednoduchým metodám této hygieny patří výplachy nosu solnými roztoky. Ty mohou využít lidé nejen s aktními či chronickými zdravotními obtížemi, ale i ti, kteří se chtějí jim chtějí preventivně vyhnout.
Komu lze výplach nosu doporučit:
- lidem žijícím v průmyslových oblastech či pracujícím v prašném prostředí - ti by měli výplachy solným roztokem absolvovat jako pravidelný hygienický návyk,
- při akutních či chronických zánětech nosních dutin i vedlejších nosních dutin - kdy solný roztok odplaví zánětlivý sekret, zvlhčí sliznici a urychlí její regeneraci,
- po operacích v nosních dutinách - je možné urychlit hojení výplachy solným roztokem,
- v době sezónní ci celoroční alergické rýmy

Výhody výplachu nosu
Výhody nosní očisty:
- osvěžuje nosní sliznici,
- posiluje mukociliární transport,
- zkapalňuje vazký sekret,
- odstraňuje krusty a
- zlepšuje čich.
Vypláchněte nos slanou vodou
Výplachem nosu dojde k odplavení prachu, bakterií i alergenů. Nejvhodnější koncentrací pro výplach slanou vodou je izotonický fyziologický solný roztok s obsahem 0,9 % soli ve vodě. Jde o 9 g soli na 1 l vody. Fyziologický roztok je tělu vlastní a v medicíně široce užívaný, například k infuzím či výplachům.
Konvička do nosu
K výplachům nosu lze použít konvičku na výplach nosu. Konvička je z recyklovatelného plastu, metoda vyplachování je jednoduchá a bezpečná. Použít můžete i jiné konvičky - keramické nebo kovové, které se označují jako Nétí a jsou populární u příznivců jógy.
K výplachu nosu můžeme, kromě fyziologického roztoku, použít také Vincentku.
Jak na vyplachování nosu
Co budeme potřebovat:
- Konvička na výplach nosu
- Sůl – dle svých zkušeností doporučuji mořskou atlantickou sůl, která je pro tyto účely vhodnější než běžná kuchyňské. Množství soli odpovídá 2,7 g kuchyňské soli na 3 dl vody v konvičce
- Vodu – v teplotě odpovídající lidskému tělu, tzn. okolo 37 stupňů. Ideálně odstátou či převařenou, tj. zbavenou chloru
Jak postupovat při výplachu nosu:
- do konvičky odměřte adekvátní množství soli,
- zalijte připravenou vodou dle výše uvedených parametrů,
- přiložte ústí konvičky k nosní dírce a dýchejte ústy,
- bradu přitiskněte co nejvíce k hrudi a lehce se předkloňte nad umyvadlo,
- hlavu lehce nakloňte na stranu té nosní dírky, u které nedržíte konvičku,
- voda začne pozvolna protékat prostorem nosu a vytékat opačnou nosní dírkou,
- jakmile proteče přibližně polovina vody, odejměte konvičku a zlehka vysmrkejte zbylou vodu,
- následně opakujte kroky 3 až 7 s druhou nosní dírkou,
- snažte se, aby veškerá voda opustila nos i dutiny.

Výplach nosu - při potížích i jako prevence
Výplachy nosu solnými roztoky patří k osvědčeným léčebným metodám již po staletí. Můžeme je doporučit jednak jako součást každodenní hygieny, která působí preventivně, ale také v aktuálně probíhajících obtížích jako pomoc k očistě nosních dutin, včetně pomoci při alergické rýmě.
Děti a výplach nosu
Je vhodná pro děti od 5 let (eventuálně i o něco mladší, jsou-li šikovné) a dospělé. V případě hygieny stačí jeden výplach denně nejlépe ráno, při akutních obtížích lze výkon provést 2 - 4 x za den.
Zdroj: https://www.jogadnes.cz/joga/detoxikace-nosu-1172/
Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.
Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.