Lékárna.cz

Sport v létě: Jak začít a na co si dát pozor

Marně vyhlížíte svou ztracenou fyzičku? Léto je ideální doba přestat lelkovat, zvednout se z gauče a začít aktivně sportovat. Poradíme vám, jak začít a na co si dát pozor.

Sport v létě: Jak začít a na co si dát pozor
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Dejte lenosti sbohem

Ještě než začnete se sportem, ujasněte si, proč chcete vůbec začít. Všechno co děláte pro své zdraví, děláte jen pro sebe, protože se chcete VY cítit lépe a nenutí vás do toho okolí. Motivace je důležitá k dosažení lepších výsledků a z dlouhodobého hlediska vám pomůže držet se svých předsevzetí po celý rok bez ohledu na počasí.

Přírodní tip na výživu kloubů

Nemáte-li zrovna chuť pojídat chrupavky a želatinu zvířecího původu, zařaďte do svého jídelníčku vyšší množství omega-3 mastných kyselin. Najdete je ve lněném semínku, vlašských ořeších a mandlích. Volte oříšky a semínka jako ideální a rychlou svačinku. 

Začněte hned

Řekněte si, čeho chcete dosáhnout – chci si zlepšit fyzičku, chci zhubnout nebo se chci cítit lépe a udělejte pro to první krok. I kdyby to měla být jen procházka v parku nebo pár dřepů. Důležité je začít teď. Překonejte vnitřní nechuť a jděte si za svým cílem.

Co mi dává sport

Pro mě je důležitým motorem myšlenka, že jedině u sportu dokážu vypnout, přestat myslet na práci a užívat si danou chvíli. Nejvíce si odpočnu při vysokohorské turistice, protože když už si myslím, že další kopec nevylezu, tak se hecnu a překonám další pahorek a na konci dne mám dobrý pocit z toho, že jsem překonala sama sebe.“ (Anička Jarošová, marketing Lékárna.cz) 

Zkoušejte a objevujte

Každý sport má své pro a proti, je různě náročný na fyzickou kondici a nemusí sednout každému. Najděte si to své. Někdo si zamiluje běh, jízdu na kole, jógu nebo najde zalíbení v posilovně. Pokud se nemůžete ke sportování dokopat, zahrňte do aktivit a plánování i své domácí mazlíčky a přátele. Navrhněte jim, že si o víkendu dáte volejbal, zajdete na squash nebo fotbal. Své výsledky můžete sdílet a zaznamenávat si i pomocí chytrých hodinek. Ideální příležitost vyzkoušet nový typ sportu je v tehdy, pokud vás čeká dovolená nebo prázdniny

Lék na dobrou náladu

Cvičení je lék na dobrou náladu: Během sportování se v našem těle uvolňují tzv. hormony štěstí (endorfiny), které hrají důležitou roli v tom, jak se během dne cítíme. Chcete-li mít dobrou náladu – vytvořte si „závislost“ na každodenním cvičení.

Pitný režim při sportování

Ať už propadnete jakémukoli sportu, mějte na paměti pravidla, která byste měli dodržovat:

 • Před každou fyzickou aktivitou si dopřejte rozcvičku!
 • Dávejte si reálné cíle. Začínejte pozvolna, ani Zátopek neuběhl v prvním běhu 10 km.
 • Dodržujte pitný režim. V letním období se doporučuje vypít 2-3 litry tekutin, ideálně čisté vody. V případě, že jste v pohybu déle než hodinu, doplňujte kromě vody také minerální látky, například ve formě iontového nápoje. Sáhnout můžete po speciálních doplňcích sportovní výživy. Doporučujeme pít spíše vlažné nápoje, než ty chlazené, ty by vám mohly způsobit nepříjemné zdravotní problémy.

Dopřejte si odměnu

Po náročných výkonech si dopřejte za odměnu třeba malé pivo, které obsahuje vitamíny skupiny B a další stopové prvky.

Sport v létě - pozor na dehydrataci

 • Když teploměry koketují s třicítkou, doporučujeme sportovat spíše brzo ráno nebo ve večerních hodinách nikoli kolem oběda. Slunce je v tomto čase na svém maximu, a pokud byste vyběhli nebo vyrazili na kolo, rychleji se unavíte a koledujete si o dehydrataci.
 • Při vysokých teplotách si pečlivě vybírejte, kde budete sportovat. Pro běh nebo kolo si zvolte cestu mezi stromy, které vám poskytnou přirozený stín nebo si dejte mokrý ručník kolem ramen a krku.

Pozor na zdravotní problémy

 • Během sportu dbejte na správné držení těla. A pokud máte zdravotní potíže, například bolavá záda, astma nebo jste v minulosti měli problémy s klouby či něco zlomeného, konzultujte sportovní aktivitu nejdříve se svým lékařem. Ten vám doporučí, zda můžete aktivitu vykonávat s ortézou nebo vůbec.

Pohodlně a funkčně

Každý sport má svá specifika, podle toho volte pohodlné a funkční oblečení, které bude z těla odvádět pot. Nezapomeňte na pokrývku hlavy.

Vždy poslouchejte své tělo

Sport není olympiáda, ale má být radostí. Cítíte-li se vyčerpaní, nemáte-li dobrou náladu nebo jste unavení a chcete si zalézt do postele – poslouchejte své tělo. Dejte si pohov, zítra je taky den a vy si svou chvilku pohybu užijete, až se vaše tělo dá do pohody.

Tip na domácí osvěžující iontový nápoj

 • vymačkaná šťáva z 1 pomeranče
 • vymačkaná šťáva z 1/2 citronu
 • lžíce kvalitního medu
 • špetka himalájské soli
 • 2 hrnky čisté vody

Smíchejte a rozpusťte všechny ingredience. Nápoj dodává potřebné minerály, hydratuje a osvěžuje tělo.

Navštivte související produktové kategorie
Sportovní výživa Sport a fitness

Přečtěte si také

Čím se omikron liší od ostatních variant nemoci covid-19? Je možné jej chytit současně s deltou? Jak mírnit průběh tohoto onemocnění a jaké jsou nové varianty covid-19 se dozvíte v našem článku.

více

Kombucha je šumivý probiotický nápoj, který vzniká kvašením slazeného čaje za pomoci bakterií a kvasnic. Poskytuje nejen letní chutné osvěžení, ale také mnoho prospěšných benefitů pro naše zdraví.…

více

Betaglukany (někdy nazývané jako imunoglukany) ) jsou polysacharidy přírodního původu, které se vyskytují v houbách, bakteriích a rostlinách. V naší nabídce je najdete v mnoha doplňcích stravy - ať…

více

Účinky dubové kůry (z dubu letního) ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť nebo ti, kteří mají potíže s horními dýchacími cestami. V obou případech pomáhá dubová kůra udržet jejich…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.