Úvodní strana » Magazín Lékárna.cz » Články a blogy » Selen - důležitý prvek pro náš organismus

Selen - důležitý prvek pro náš organismus

Imunita Zdraví z přírody Detoxikace

Selen hraje v těle důležitou úlohu v boji proti volným radikálům. Příznivě ovlivňuje obranyschopnost organismu, tvorbu spermií a štítnou žlázu. Jeho nedostatek, ale i nadbytek tělu neprospívá.

Selen - důležitý prvek pro náš organismus

Co je selen a jak funguje v lidském těle

Selen je červená či šedá chemická látka používaná k měření osvětlení, usměrňování elektrického proudu a barvení skla. V těle hraje důležitou úlohu v boji proti volným radikálům, což jsou sloučeniny obsahující vysoce aktivní kyslík. Tato aktivita je způsobena „přebytečnými“ elektrony, které velmi snadno reagují s každou sloučeninou, s níž se setkají, čímž dojde k oxidaci napadené sloučeniny. Ta je pak často přeměněna tak, že je pro původní účely už nepoužitelná. V praxi to znamená, že se ničí sloučeniny tvořící buňky, a tím se poškozuje činnost těchto buněk i buněk samotných.

Na co má selen vliv

Selen má vliv na funkci řady enzymů, a tím příznivě ovlivňuje:

  • obranyschopnost organismu,
  • zrání a pohyblivost spermií,
  • nehty,
  • činnost štítné žlázy,
  • vlasy.

Také reaguje s řadou cizorodých chemických látek včetně léků.

Odkud selen získat

Selen najdete ve vnitřnostech, luštěninách, česneku, hruškách, masu, mořských plodech a řasách, rybách, mléčných výrobcích, sýrech, avokádu, para ořechách, vejcích či celozrnných obilovinách. Dostatek selenu přijmete například konzumací 2-3 para ořechů denně (vyšší množství se nedoporučuje). Důležitý je obsah selenu v půdě, neboť z ní přechází do pěstovaných rostlin. Pokud konzumujete pestrou stravu, neměl by vás nedostatek ani nadbytek selenu ohrožovat.

Nedostatek selenu

Je poměrně vzácný, málo selenu mají například Číňané v oblasti Keshan, kde je ho nedostatek v půdě a tím i v potravinách. V literatuře popsaná Keshanská nemoc se projevuje především poškozením srdce. Keshan je ale daleko, buďte klidní - v našich končinách se s touto nemocí nesetkáte.

Máte-li málo selenu, hrozí vám zejména poškození srdečních a svalových buněk, dále nervového systému, slinivky břišní, jater, očí, žaludku a střev, vlasů atd. Tam všude totiž dochází ke zvýšenému poškozování buněk volnými radikály.

POZOR na přebytek selenu!

Pokud jste se po přečtení předchozího odstavce rozhodli, že si raději dodáte pořádnou dávku selenu, buďte nanejvýš opatrní! Smrtelná dávka činí 5 miligramů na kilogram hmotnosti. Toxický je dlouhodobý příjem nad 900 mikrogramů selenu denně. Selen je ve vyšších dávkách rakovinotvorný.

Kolik stačí?

  • Denně bychom měli přijmout zhruba 1 mikrogram selenu na 1kg naší váhy.
  • Denní potřeba se u dětí do 8 let uvádí 15 mikrogramů
  • U dětí nad 8 let 20 mikrogramů
  • Doporučená denní dávka pro dospělé je 55-200 mikrogramů selenu.
  • Maximální přípustné množství selenu v denní dávce je 200-400 mikrogramů.

Kdy potřebujeme selenu víc

Zvýšená potřeba selenu vzniká při zvýšené fyzické zátěži, vyšším příjmu tuků, kouření a při infekčních onemocněních.

Pokud se domníváte, že trpíte nedostatkem selenu, můžete si vybrat některý z potravinových doplňků s obsahem selenu. Vaše rozhodnutí však raději konzultujte s lékařem.

Nahoru
OK
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Zjistit více
Zpracovávám