Lékárna.cz

Poševní prostředí v rovnováze

Poševní prostředí v rovnováze
Sdílet

Záněty v intimních partiích jsou častým problémem, který znepříjemňuje život mnoha ženám. Poradíme, jak zánětům předcházet a proč je důležité tělo "vyladit."

Nejčastější příčiny poševních zánětů

  • hormonální nerovnováha,
  • oslabená imunita,
  • antibiotika,
  • přemíra cukrů ve stravě (i sladké ovoce se počítá),
  • nákaza pohlavní cestou

Vaginální ekosystém

Je-li tělo zdravé, poševní prostředí je v rovnováze a tvoří přirozenou ochranu před rozšířením infekce. Dojde-li k narušení prostředí, může dojít k přemnožení patogenů a je nutné zpět nastolit rovnováhu.

Koupele i změna jídelníčku jako prevence

Jako prevence nebo léčba mírných obtíží jsou vhodné sedací koupele v mořské vodě s několika kapkami tea tree olejíčku. Tea tree olejíček najdeme i v řadě mycích gelů či emulzí na intimní hygienu. Jako prevence pomůže i změna jídelníčku - zařaďte do něj česnek, cibuli, křen, zelenou listovou zeleninu a kysané mléčné výrobky. Naopak omezte kávu, alkohol a sladké potraviny. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Jak zánětům předcházet

Když je tělo i psychika v harmonii, neměla by nás rozhodit ani návštěva bazénu či sauny, což jsou nejčastější místa nákazy. Kromě zdravé stravy, dostatku kvalitního spánku a klidu lze tělo podpořit i celou řadou doplňků.

Probiotika

Mykózy a vaginální infekce jsou důsledkem oslabeného organismu. Imunita člověka sídlí z velké části ve střevech. Aby byly střeva v mikrobionální rovnováze, je vhodné užívat alespoň po dobu tří měsíců probiotika s co největším počtem kmenů živých kultur. Správně osídlená střeva mají významný vliv pro zdravé poševní prostředí.

Vaginální probiotika

Obnovují a posilují přirozenou mikroflóru v pochvě. Doporučují se používat pro pravidelnou péči o prostředí pochvy, ale také po užívání antibiotik, které mohou poševní prostředí významně narušit. Dále při objevení výtoku nebo prvních známek infekce. Do pochvy se zavádí buď jako čípky nebo jako probiotické tampóny.

Poševní výplachy

Ulevit od svědění, pálení a výtoku mohou také poševní výplachy.  Použít je můžete v akutním případě, před návštěvou svého gynekologa, ale také jako součást běžné ženské hygieny, např. po návštěvě bazénu. 

Jablečný ocet upraví poševní pH

"Při běžných obtížích velmi účinně upraví poševní pH nepasterizovaný jablečný ocet. Stačí smíchat 2 lžíce jablečného octa do sklenice vlažné vody. K výplachu použijte irigátor nebo velkou stříkačku (bez jehly) a provádějte jej 2x denně. Výplach octem rychla vyrovnává pH na správné kyselé, které nedá přemnoženým kvasinkám či bakteriím šanci." (PharmDr. Kamila Horníčková)

Doplňky pro odstranění dysbakteriózy

V lidském těle velice často dochází k přemnožení nežádoucích bakterií a vzniká tzv. dysbakterióza. Nejčastěji dochází k přemnožení kvasinky candida albicans. Na trhu existuje celá řada doplňků, která má pozitivní vliv na opětovné získání bakteriální rovnováhy. Přemnožení kvasinky candida albicans může být příčinou zánětu v pochvě. Mezi nejznámější přírodní produkty patří Candistop, doplňky s extraktem grapefruitových jadérek či s výtažkem z česneku.

Odkyselení organismu

Bakteriální nerovnováha jak v pochvě, tak v celém těle, může být způsobena překyselením organismu. Správné pH se udržuje především stravou, ve které by měly být zastoupeny více zásadotvorné potraviny před kyselinotvornými a dále dostatek pohybu a správné dýchání. Někdy se nám však nedaří zajistit si kvalitní stravu a dostatek pohybu a je dobré tělo podpořit doplňky, které pomohou tělu s návratem ke správnému pH. Možné je využít doplňky k úpravě acidobazické rovnováhy organismu nebo čajové bylinné směsi.

Navštivte svého gynekologa

 

Pokud se po týdnu samoléčby potýkáte stále s obtížemi, které se nelepší nebo stupňují, je vhodné raději navštívit svého gynekologa. Po vyšetření a odebrání stěru stanoví přesnou příčinu vašich obtíží a nasadí účinnou léčbu.

24. červenec 2020
Máte dotaz k článku? Napište nám!

Přečtěte si také

S nepříjemnými příznaky tohoto onemocnění se potýká až 10 % dětí ve věku 3-7 let. Jak toto kožní onemocnění rozeznat, léčit a jak mu předcházet, se dozvíte v našem článku.

více

Čajovník nemá s čajem nic společného. Pochází z Austrálie, kde byl hojně používán domorodci pro své příznivé účinky. Které to jsou a co všechno tea tree olej umí? Povíme si v našem článku.

více

Založit rodinu je velké rozhodnutí. S plánovanou změnou by měli souhlasit oba partneři, přijmout zodpovědnost a promluvit si otevřeně o otázkách plodnosti. Přinášíme vám základní informace o ženském…

více

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jak se přenáší, jaká je inkubační doba a jak se léčí? Prozradíme v našem článku.

více
Zeptejte se lékárníka

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním.

Zjistit více