Lékárna.cz

Podběl lékařský – jarní zlato nejen na kašel

Podběl lékařský pomáhá při kašli, onemocněních horních cest dýchacích, má protizánětlivé účinky. Sbírat ho můžete časně zjara - je to první bylinka, kterou si můžete nasušit. Jak může být ještě užitečná? Dozvíte se v našem článku.

Podběl lékařský – jarní zlato nejen na kašel
Sdílet
Navštivte související produktové kategorie

Kde najít podběl

Ještě než na jaře začne rašit tráva, podběl vystrkuje svoje žluté hlavičky. Nejdříve vyraší právě květy a až po dlouhé době zelené listy. Najdete ho nejčastěji na holých stráních, štěrkových pláckách a rumištích, kde svítí na dálku. Má nejradši hutnou jílovitou půdu.

Kdy sbírat podběl a jak se suší podběl

Podběl lékařský kvete od března do dubna a v této době květy také sbíráme. Samozřejmě za sucha, což ale může být na jaře trochu problém. Polorozevřené květy (hodně rozkvetlé květy se mohou rozpadat) sušíme v tmavé místnosti ideálně na sítu, aby měl zespodu přístup vzduch. Pokud použijeme sušičku, sušíme maximálně na 40°.

Současně s odkvétajícími květy se začnou klubat první listy. Ty můžeme sbírat od června do července. Čerstvými listy můžete ochutit třeba salát!  Na rozdíl od květů se listy suší rychle na světle, aby nezčernaly. Pozor, pokud listy přeschnou, snadno se drolí.

K čemu je dobrý podběl lékařský

Doporučujeme si ho nasušit do zásoby. Využijete ho totiž hlavně přes zimu, kdy řádí virózy. Podběl pomáhá při nachlazení, kašli nebo rýmě, protože přispívá k  normální funkci horních dýchacích cest. Z toho důvodu je podběl dobrý i pro astmatiky. Rovněž je vhodný, pokud potřebujeme posílit imunitu organismu. 

Tím, že podběl přispívá k normální funkci imunitního systému, můžeme využít podbělový čaj také v boji  s jarní únavou, která může být po zimě snížená. Organismus je tak odolnější a dokáže se lépe bránit jarním virózám.

Pro koho se podběl nehodí

Podběl lékařský ale neužívejte dlouhodobě. Obsahuje totiž malé množství škodlivých alkaloidů, které by mohly tělu z dlouhodobého hlediska uškodit. Proto by podběl neměly užívat děti, kojící maminky a těhotné ženy. 

Jak podběl zužitkovat

  • Listy podbělu lékařského mají různé možnosti využití. Výborně se hodí na zábaly, ale připravit si můžete i čaj nebo odvar.
  • Pro podporu léčby plicních a průduškových onemocnění si můžete připravit obklady na prsa. Z listů můžete připravit i podbělový sirup, který podporuje odkašlávání.
  • Pokud listy krátce povaříte a přiložíte na pásový opar, mužete urychlit jeho hojení.
  • Vrchovatou čajovou lžičku květů podbělu spařte 250 ml vody a nechte je krátce louhovat. Oslaďte si podbělový čaj třeba medem nebo sirupem, nebo si ho dejte jen tak.
  • Obklady dělejte z čerstvých rozmělněných listů, které budete přikládat například na průdušky.  
  • Pro odhlenění můžete podběl také inhalovat – stačí spařit lžíci květů a pak jen inhalovat páru s ručníkem přes hlavu. Klidně víckrát za den.

Podběl lékařský je všestranná jarní bylinka, která se vám hodí po celý rok. Tak si jí nezapomeňte nasušit - určitě se vám bude hodit!

Přečtěte si také

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Číslování nemocí pochází z doby, když se ještě moc nevědělo, co nemoci způsobuje. Tyto choroby postihují…

více

Některou z očních vad trpí až 60% všech lidí. Nejčastěji se jedná o krátkozrakost, která postihuje téměř každého třetího člověka. V Evropě je to zhruba 40 % a v ČR kolem 20% lidí, kteří trpí…

více

Černý kašel je vysoce infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Bordetella pertussis. K jejímu přenosu dochází zejména kapénkovou cestou od nakaženého člověka, který může být ale i bezpříznakový.…

více

Záškrt je infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Corynebacterium diphtheriae, respektive její toxin. Tento toxin postihuje horní cesty dýchací a způsobuje odumírání jejich sliznice a vznik…

více

DOPRAVA ZDARMA

k nákupu nad 599 Kč

Přihlaste se k odběru novinek
a slevový kód vám pošleme e-mailem.